Graf na dnes: inflácia na Slovensku opäť narástla!
Graf na dnes: inflácia na Slovensku opäť narástla! Zdroj: https://www.shutterstock.com/andriano.cz

Miera inflácie na Slovensku opäť stúpla. Za mesiac apríl bola podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky inflácia takmer 12 %! Ide o najvyššiu mieru inflácie od júna roku 2000.

Inflácia takmer 12 %

Inflácia na Slovensku opäť narástla. Potvrdzujú to posledné údaje Štatistického úradu Slovenskej republiky sa mesiac apríl. Inflácia dosiahla v apríli výšku 11,8 % v porovnaní s marcom, keď bola 10,4 %. Jej rast sa prejavil v raste cien potravín, energií a pohonných látok. Medzimesačne narástli ceny potravín o 2,6 %. Mäso priemerne zdraželo o 5,6 %, obilniny o 2,3 %, mlieko, syry a vajcia o 2 %. Klesli iba ceny ovocia, a to o 0,9 %. Ceny potravín v roku 2022 sú o 14,3 % drahšie ako v roku 2021.

Ceny v sektore bývania a energií narástli medzimesačne o 2,3 %. Tento rok si vodiči v porovnaní s rokom 2021 zaplatia za tankovanie o 31,2 %. Keďže zdraželi segmenty, ktoré patria do sféry každodennej potreby, najviac budú trpieť rodiny s nízkymi príjmami a horšou ekonomickou situáciou. Aktuálna politická situácia na Slovensku nenasvedčuje tomu, že by sa mali urobiť razantné opatrenia v boji proti cválajúcej inflácii.

Inflácia na Slovensku za posledné mesiace.
Inflácia na Slovensku za posledné mesiace. Zdroj: https://tradingeconomics.com

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Štátny dlh USA masívne rastie spolu s rizikom recesie

Budú sa zvyšovať úrokové sadzby

Miera inflácie na Slovensku je na pomery krajiny vysoká. Iné štáty EÚ avizujú zvyšovanie úrokových sadzieb. Na Slovensku sú stále nízke v porovnaní so susednými krajinami ako Česko či Maďarsko, kde úroky bánk presahujú 5 %. Pri takto vysokej inflácii mali stúpať úrokové sadzby na Slovensku už dávno. Napríklad v Maďarsku bola v apríli nameraná inflácia vo výške 9,5 %. Maďarsko má však dvakrát väčšie úrokové sadzby ako Slovensko, čo znamená, že maďarská centrálna banka na infláciu už dávnejšie reagovala zvyšovaním úrokov.

Kontroverzná situácia je okolo Európskej centrálnej banky. Tá totiž stále nezvýšila úrokové sadzby, drží ich na nule a tlačí neustále nové eurá, čím zvyšuje ďalej infláciu. Keďže EÚ má spoločnú menovú politiku, dosah tejto „proinfláčnej“ politiky negatívne zasahuje ekonomiky štátov EÚ. Aj americký FED už začal s bojom proti inflácii. Núka sa preto otázka, kedy sa Európska centrálna banka zobudí do reality.

Čítaj ďalej: Robert Kiyosaki plánuje kúpiť bitcoiny na dne – hovorí o hladine 17 000 $

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance