Zlato a komodity ako bezpečné útočisko v roku 2022 – akcie môžu ďalej klesať
Zlato a komodity ako bezpečné útočisko v roku 2022 – akcie môžu ďalej klesať. Zdroj: https://www.shutterstock.com/allstars

Binance

Zdá sa, že neistota je jedinou istotou po ruskej invázii na Ukrajinu spolu s rastúcou globálnou infláciou a zmenou menovej politiky. Po rokoch pandémie by si ľudia mysleli, že ich už len máločo prekvapí, no málokto vedel predpovedať, čo ešte svetu prinesie rok 2022.

Zatiaľ čo akcie a kryptomeny rástli v roku 2021 napriek pandemickej situácii, rok 2022 začal „krvavo“. Pandémia pokračuje, vypukla vojna na Ukrajine, inflácia sa zvyšuje, FED avizuje zvyšovanie úrokových sadzieb a väčšina digitálnych aktív je desiatky až stovky percent od svojich ATH. Posledné údaje ukazujú, že istotou v súčasnom napätom a neistom svete sa stáva zlato a komodity.

Akcie klesajú

Analytik Deutsche Bank Henry Allen vo svojom najnovšom výskume uvádza, že globálny ekonomický výhľad do blízkej budúcnosti sa značne zhoršil. Inverzia výnosovej krivky v spojení s ďalšími spomenutými globálnymi šokmi jednoducho nenecháva príliš veľa priestoru na optimizmus, ako vyplýva z výskumu. Vojna zasiahla ceny akcií, ktoré ako rástli minulý rok, tak teraz klesajú. 20 najlepších spoločností v Indexe Russel 1000, ktorý reprezentuje 1 000 najväčších spoločností z indexu Russel 3000, stratilo v priemere už 22 %.

Čítaj tiež: Akcie Netflixu sa prepadli o 25 %! Počet predplatiteľov klesá

Technologicky zameraný Nasdaq tento rok stratil viac ako 14 % a naďalej zostáva vo fáze korekcie. Rastúce úrokové sadzby zo strany Fedu môžu situáciu ešte zhoršiť. Rok 2022 sa považuje za piaty najhorší rok pre akcie siahajúce od roku 1926.

Rok 2022 ako piaty najhorší rok vzhľadom na ceny akcií
Rok 2022 ako piaty najhorší rok cien akcií. Zdroj: Darrow

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Zlato a komodity rastú

Charlie Bilello, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Compound Capital Advisors, sa podelil o zaujímavú tabuľku, ktorá ukazuje celkové výnosy tried aktív za každý rok od roku 2011 dodnes. Ako ukazuje tabuľka, v roku 2022 sú v ziskovej zelenej od začiatku roka dve triedy aktív: zlato (5,5 %) a komodity (30,7 %).

Zlato a komodity sú v roku 2022 ziskové.
Zlato a komodity sú v roku 2022 ziskové. Zdroj: Twitter

Pokiaľ bude súčasná neistá situácia pokračovať, červené čísla na akciách budú pokračovať a naopak, predpokladá sa, že zlato a komodity budú ďalej rásť. Ako sa však zachovajú kryptomeny? Ako už upozornili viacerí analytici, Bitcoin a ostatné kryptomeny korelujú s klasickými trhmi. Keď vstupuje do korekcie Index S&P 500, klesá aj Bitcoin a sním celý trh s digitálnymi aktívami. V súčasnosti sa Bitcoin nepreukázal ako poistka voči inflácii a skôr ho možno zaradiť medzi rizikové aktíva.

Čítaj tiež: Čo ukázalo prvé stretnutie Bitcoinu s vysokou infláciou?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre