Solana v problémoch
Solana v problémoch. Zdroj: shutterstock.com/Vladimka production/solvertv

Solana je jedna z najväčších kryptomien na svete a v poslednom bullrune priniesla obchodníkom extrémne vysoké zisky. Podľa správy Coindesk, má ale sieť dodnes obrovské problémy, ktoré odrádzajú investorov od vkladania kapitálu do projektu. Má solana najlepšie časy už za sebou?

Solana viacmenej kopírovala korekciu trhu až do doby kedy skrachovala burza FTX a v novembri cena SOL reagovala poklesom 70 %. Dodnes sa kryptomena nespamätala z tohto pádu. Existovala silná väzba medzi Solana Labs a burzou FTX a jej dcérskou spoločnosťou Alameda Research, o čom sme vás informovali.

Následne sa projekt úspešne zotavoval a sieť zaznamenávala rekordný príliv vývojárov. Solana navyše po celý čas disponuje lacnými a rýchlymi transakciami. Tieto svetlé momenty sme si analyzovali v článku Solana sa úspešne zotavuje z poklesov – Fundamenty naznačujú potenciál ďalšieho veľkého rastu, no následne na povrch vyliezli stále pretrvávajúce existenčné problémy.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Prečo má solana problémy?

V súčasnosti sa premrháva väčšina výpočtov siete na neúspešné obchody. Dokonca až 60 % obchodov predstavovalo arbitrážne transakcie, ktoré boli pokusmi robotov získať nízke marže na konkurenčných obchodoch. Z týchto transakcií zlyhalo až 98 %.

Problémom je preto plytvanie blokovým priestorom v sieti a bezdôvodne spálený kapitál pri strate obchodov. A ako je to možné? Jednoducho. Solana totiž uprednostňuje transakcie, ktoré sú prvé v poradí, čo podporuje arbitrážne roboty, ktoré duplikujú obchody.

Solana nestíha za konkurenciou

SOL sa v čase písania článku obchoduje 91 % od svojho historického maxima. V porovnaní s inými vysoko kapitalizovanými mincami, je to omnoho nižšie a mohli by sme uvažovať nad tým, že kryptomena je podhodnotená. Na druhej strane to svedčí o tom, že hviezda solany pomaly ale isto zhasína.

Solana v korekcii
Solana v korekcii. Zdroj: TradingView

Podľa údajov z CoinMarketCap sa SOL obchoduje na trhovej cene 22 dolárov a dosahuje trhovú kapitalizáciu 8,3 miliardy dolárov, čo ju posúva na 11. priečku v rebríčku. Denný objem obchodovania taktiež klesol na úroveň 322 miliónov dolárov.

Prečítaj si tiež: Ďalší bitcoinový bullrun bude rekordný, tvrdí uznávaný stratég