Svetové vlády sa obávajú najhoršieho – kryptomeny zasahujú do ich fungovania

Novinky Kryptomeny a finančná stabilita
Kryptomeny a finančná stabilita. Zdroj: shutterstock.com/Cryptographer/FOTOGRIN
BITmarkets BITmarkets

Kryptomeny a tradičný finančný systém sú čoraz viac prepojené a preto nie je prekvapivé, že z krátkodobého hľadiska trhy reagovali na skrachované banky podobným trendom. Podľa správy Coindesk, dokonca Medzinárodný menový fond (MMF) varoval skupinu krajín G20, že rozsiahle šírenie kryptomien môže spôsobiť, že banky prídu o vklady a obmedzia poskytovanie úverov.

Nezabezpečené kryptomenové aktíva a stablecoiny môžu predstavovať riziko stability finančného systému a pokles cien podkopáva súvahy investorov. Táto správa bola vytvorená ešte vo februári, no zverejnená bola len v pondelok bezprostredne po páde bánk Silvergate a Silicoin Valley Bank, o ktorých vás pravidelne informujeme.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Kryptomeny a finančný sektor

Silvergate bola kryptomenovou bankou, ktorá mala expozíciu v FTX. Následne skrachovala a vyvolala ďalšiu vlnu nepokojov. Nasledovala Silicoin Valley Bank, v ktorej mala expozíciu spoločnosť Circle (emitent USDC) a trh stablecoinov zažil nepríjemný pád, ako sme vás informovali. Ak sa zaujímate o túto tému viac do hĺbky, odporúčame vám prečítať si aj naše najaktuálnejšie články, ktoré varujú pred finančnými problémami ďalších bánk:

Adopcia kryptomien nenávratne stúpa

Adopcia kryptomien nenávratne stúpa. Zdroj: shutterstock.com/Art Stocker

Ako vidíme, prepojenie tradičných a kryptomenových finančných produktov je úzke a zasahuje do oboch trhov. Preto bude volatilita kryptomien zásadná v budúcnosti aj pre fungovanie finančného sektoru.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prijatie kryptomien je zatiaľ v plienkach

Prijatie kryptomien je z globálnej perspektívy stále nízke a v každej krajine predstavuje iné riziká. Niektoré krajiny majú ale adopciu kryptomien na veľmi vysokej úrovni a preto je nevyhnutné, riešiť otázku makroekonomických dopadov digitálnych aktív už dnes. V správe sa uvádza, že výhody kryptomien sú teoretické, no riziká naberajú reálny rozmer. Cieľom varovania MMF je vyvinúť konzistentné údaje vo všetkých krajinách na formovanie tvorby politiky.

Mohlo by ťa zaujímať: Cena bitcoinu záhadne vyrástla na 50 000 dolárov – čo sa stalo?

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: coindeskTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.