Čo sú to fiat peniaze?
Čo sú to fiat peniaze? Zdroj: Shutterstock.com/Hoowy

V tomto článku si vysvetlíme, čo sú fiat peniaze a aký majú prínos. V neposlednom rade sa pozrieme aj na základné výhody a nevýhody fiat peňazí. Tento pojem je totižto často spomínaný práve v kryptomenovom priestore, a to napriek tomu, že nejde o kryptomeny.

Pojem fiat má v latinskom jazyku význam „bude“ alebo „nech sa stane“. Fiat peniaze predstavujú menu, ktorá je ustanovená zákonom. Ide teda o zákonné platidlo. Častokrát sú fiat peniaze kritizované za to, že nie sú ničím kryté. Pravdou však je, že hlavným dôvodom ich používania a akceptovania je dôvera ľudí. Vlády určujú, ktoré meny sú zákonné platidlá, a preto aj dane musia byť platené vo fiat mene.

Fiat peniaze bez vnútornej hodnoty

Fiat peniaze nie sú priamo naviazané na štátne rezervy drahých kovov ani na nič podobné. Inflácia teda môže spôsobiť ich znehodnotenie a v extrémnych prípadoch sa fiat môže stať úplne bezcenným platidlom. Jediné, čo drží fiat menu nad hladinou, je dôvera. Ak sa táto dôvera nalomí, fiat peniaze začnú strácať hodnotu. Hovoríme tomu, že fiat mena nemá žiadnu vnútornú hodnotu, pretože nie je ničím krytá.

Prečo teda moderné ekonomiky dávajú do popredia práve fiat peniaze? Drahé kovy nedokázali v minulosti držať krok s deliteľnosťou papierových peňazí a nízka elasticita ponuky zlata a striebra reagovala pomaly na novo vytváranú hodnotu fiat peňazí.

Ekonomiky uprednostňujú fiat peniaze kvôli tomu, že sú flexibilné a slúžia ako nástroj menovej politiky. To isté platí aj pre komerčné banky, ktoré vedia reagovať tvorbou nových peňazí na volatilný dopyt po peniazoch.

Najznámejšie fiat meny
Najznámejšie fiat meny. Zdroj: Shutterstock.com/Dilok Klaisataporn

Fiat peniaze verzus kryptomeny

Fiat mena je bežná mena ako euro alebo dolár, ktoré používame na dennej báze. Prečo však tieto meny tak často spomínajú aj nadšenci kryptomien? Mnohí totižto veria, že práve kryptomeny dokážu eliminovať nedostatky fiat mien.

Kryptomeny sú rodiacou sa konkurenciou pre fiat meny, no zároveň ide o diametrálne odlišné platidlo. Kryptomeny sú totižto digitálna forma peňazí a zatiaľ nemôžeme hovoriť o masívnom prijatí ani dôvere ľudí. Ide stále o neregulovaný trh s vysokým rizikom.

Bitcoin verzus dolár
Bitcoin verzus dolár. Zdroj: Shutterstock.com/Timofeev Vladimir

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Výhody fiat peňazí

Medzi základné výhody patrí:

  • flexibilita, správa a preprava – Vlády vedia jednoducho vytvárať nové peniaze v prípade potreby a ovplyvňovať tak ekonomiku. Vďaka flexibilite je jednoduchšia na výmenu a je nákladovo efektívnejšia na výrobu, ak by sme ju porovnali s menou, ktorá má vnútornú hodnotu.
  • dôvera a masové prijatie – Výhodou fiat meny je, že ju akceptujú takmer v každom štáte. Jej história je v porovnaní s kryptomenami omnoho dlhšia a taktiež je na rozdiel od kryptomien regulovaná, čo spôsobuje, že ľudia do nej vkladajú dôveru.
  • relatívna stabilita hodnoty – Jediným obdobím, keď hodnota fiat mien kolíše, je inflácia. Vďaka vyššie spomenutým výhodám však vlády dokážu menovou politikou ovplyvniť aj infláciu a dokážu ju regulovať za cenu vyšších úrokov. Centrálne banky ovplyvňujú ponuku úverov, likviditu a taktiež rýchlosť fiat peňazí.

Nevýhody fiat peňazí

Medzi základné nevýhody patrí:

  • žiadna vnútorná hodnota – To, že fiat meny nemajú vnútornú hodnotu, so sebou prináša nielen výhody ale aj nevýhody. Síce je pozitívom, že to prispieva ku flexibilite, no na druhej strane hypotekárna kríza bola príkladom, ktorý potvrdil, že centrálne banky nie vždy vedia zabrániť recesii reguláciou ponuky peňazí.
  • riziko hyperinflácie – Fakt, že fiat mena je krytá iba dôverou, spôsobuje riziko hyperinflácie. V histórii sa to udialo mnohokrát a ide o fenomén, ktorý spôsobí, že fiat mena sa stáva takmer alebo úplne bezcennou.

Na záver teda môžeme zhodnotiť, že stále žijeme v dobe fiat mien, ktoré vďaka dôvere ľudí držia prvenstvo medzi platidlami. Aj keď sú kryptomeny zaujímavou alternatívou, tak v budúcnosti sa pravdepodobne dočkáme digitálnych foriem súčasných fiat mien.