TOP 5 akcií, ktoré má Warren Buffett
TOP 5 akcií, ktoré má Warren Buffett. Zdroj: shutterstock.com/Kent Sievers/TaniaKitura

V dnešnom článku sa pozrieme na 5 akcií, zoradených v rebríčku Forbes podľa percentuálneho podielu akciového portfólia spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorú riadi Warren Buffett. Držby akcií v rukách Berkshire Hathaway z dlhodobého hľadiska prinášajú dobré výsledky a mnohí investori kopírujú zmeny v tomto portfóliu.

Akcie na ktoré sa dnes pozrieme sú nasledujúce:

  • Apple Inc. (APPL)
  • Bank of America Corp. (BAC)
  • Chevron Corp (CVX)
  • American Express Co. (AXP)
  • Coca-Cola Co (KO)

Na obrázku nižšie môžete vidieť aké podiely má spoločnosť Berkshire Hathaway v jednotlivých akciách a aké percentuálne zastúpenie predstavujú akcie v portfóliu firmy Warrena Buffetta.

Najlepšie akcie podľa Warren Buffetta
Najlepšie akcie podľa Warren Buffetta. Zdroj: Forbes

Mohlo by ťa zaujímať: V minulosti najvýhľadavanejšia akcia investorov zaznamenala v roku 2022 najväčší pokles – Aký bude tento rok pre Teslu?

Apple Inc. (APPL)

Akcie Applu exponenciálne rastú predovšetkým ruka v ruke s oznámeniami o nových mobilných zariadeniach. Za 20 rokov sa cena akcii zhodnotila o viac ako 200 000 % a od začiatku roka 2023 zaznamenali rastúci krátkodobý trend v hodnote 23 %. Spoločnosť Apple je v čase písania článku firmou s najväčšou trhovou kapitalizáciou na svete a predstavuje 2,413 biliónov dolárov podľa údajov CompaniesMarketCap.

Bank of America Corp. (BAC)

Druhá akcia, ktorú drží firma Warrena Buffetta je BAC. V priebehu 14 rokov sa hodnota jednej akcie vyšplhala o 1 200 %, pričom v roku 2007 a 2008 počas finančnej krízy došlo k znehodnoteniu až 95 %, čo pripomína trh s kryptomenami. Napriek tomu je hodnota spoločnosti dodnes na vzostupnej trajektórii a v rebríčku firiem s najvyššou trhovou kapitalizáciou sa nachádza na 28. mieste.

Chevron Corp (CVX)

Pre porovnanie s Applom, akcie CVX narástli za posledných 20 rokov o 430 %. Počas tohto obdobia zaznamenali viaceré masívne korekcie, no trhová cena akcií sa pohybuje blízko historického maxima. Od marca 2020 raketovo rastú a dokázali vytvoriť vzostup v hodnote až 200 %. Chevron Corp je na 25. mieste v rebríčku podľa trhovej kapitalizácie najväčších spoločnosti na svete.

American Express Co. (AXP)

Akcie AXP vytvorili nárast 600 % v priebehu dvoch posledných desaťročí. V roku 2022 rovnako ako väčšina spoločností strácala hodnotu, no za posledné dva mesiace došlo k razantnému odrazu o 25 %. Ak bude tento trend pokračovať, akcie AXP čoskoro dosiahnu nové historické maximum. American Express Co. dosahuje trhovú kapitalizáciu 131,94 miliárd dolárov a figuruje na 90. priečke v zozname.

Coca-Cola Co (KO)

V posledných dvoch desaťročiach minulého storočia cena akcií KO narástla o neuveriteľných 11 000 %. Trh stagnoval až do roku 2009 a odvtedy pokračuje v raketovom raste. Trhová cena sa nachádza blízko historického maxima a to aj napriek nepriaznivým trhovým podmienkam, o ktorých vás pravidelne informujeme. Coca Cola je 33. najväčšou firmou na svete s trhovou kapitalizáciou 260,19 miliárd dolárov.

Všetky vyššie spomenuté akcie sú z kategórie blue chip, čo znamená, že sú zo skupiny najhodnotnejších. Práve tieto spoločnosti by mohli pre investorov predstavovať potenciálny pasívny príjem. Viac sa o tejto téme môžete dozvedieť v článku Ako si vytvoriť pasívny príjem investovaním do akcií.

Prečítaj si tiež: Je akciový trh v problémoch? Tento ukazovateľ klesol na extrémne minimum