Za registráciu vozidla si priplatíme
Za registráciu vozidla si priplatíme. Zdroj: shutterstock.com/nadia_if/Mikbiz

Táto novinka môže výrazným spôsobom navýšiť cenu ojazdených vozidiel. Ako informuje portál Teraz, poslanci v piatok túto novelu schválili a platiť by mala od 1. apríla 2023. Po novom sa zavedie ekologické hľadisko. Registračné poplatky sa po novom budú vypočítavať ako súčin výkonu a ekologického koeficientu vozidla. Za registráciu auto môžeme za istých okolností dokonca zaplatiť tisícky eur.

Čakajú nás zmeny pri prihlásení

Zmena prešla ešte na decembrovej schôdzi parlamentu, ako informuje portál zive.sk. Návrh bol pôvodne vrátený prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Počas piatkového rokovania ho poslanci opätovne schválili.

Zmena v registrácií vozidiel platí už od 1. januára 2023. Poplatok na dopravnom inšpektoráte za registračné poplatky musí znášať majiteľ vozidla, nie kupujúci. Z tejto zmeny zostalo veľa majiteľov zaskočených. V dôsledku toho ceny starých áut môžu postupne rásť.

Informuje o tom aj Ministerstvo vnútra SR na svojom webe:

“Oproti predošlému spôsobu vyberania správnych poplatkov je zásadný rozdiel v tom, že pri zápise zmeny držiteľa vozidla bude správny poplatok uhrádzať žiadateľ o evidenčný úkon a nie nový vlastník vozidla ako tomu bolo doteraz,”.

Zásadná zmena prichádza aj v prípade ceny registrácie vozidiel

Schválená právna norma, ktorá bude platiť od 1.4.2023, prináša zmenu vo výpočte registračných poplatkov za motorové vozidlá. Z výpočtu veku vozidla sa prechádza na výpočet koeficientu výkonu motoru a veku vozidla. Za elektromobil naďalej zostáva minimálna registračná suma 33 eur.

Zmena ceny za registráciu
Zmena ceny za registráciu. Zdroj: MV SR

Podľa výpočtu, ktorý priniesol portál Fontech, za Octaviu 2.0 TDI z roku 2009 s výkonom 170 koní nezaplatíte 47,7 €, ale 371 €.

Prečítaj si aj: Motoristi, prichádza dobrá správa. Ceny pohonných hmôt padajú nadol