Tesla prežila najväčší pokles
Tesla prežila najväčší pokles. shutterstock.com/JOCA_PH/Sheila Fitzgerald

V prípade akcie Tesly boli investori zvyknutí na dlhodobý rast. Minulý rok sa ale zapísal do histórie masívnym poklesom, ktorý bol od historického maxima po dno až 75 %. Cenový vývoj je porovnateľný s bitcoinom, u ktorého je podobná volatilita bežná.

Konkurencia narastá, ceny áut klesajú

Hlavným zdrojom príjmu Tesly je predaj elektromobilov. Vzhľadom na rastúcu konkurenciu a slabší záujem o nákup starších modelov, ako informuje portál Fontech, ceny museli znížiť pre modely 3 a Y. Minulý rok bola produkcia výrazne vyššia ako dopyt, čo spôsobuje hlavne inflácia a menší záujem ľudí míňať peniaze za autá. Podobný problém majú takmer všetky svetové automobilky.

Obrat a hrubá marža tak síce dočasne spadne, ale cieľom Tesly je cez nižšie ceny prilákať nových stabilných zákazníkov. Zároveň nový príjem do firmy by mohol zabezpečiť predaj Cybertrucku, ktorého spustenie predaja je naplánované už na tento rok.

Výsledky sú stále pozitívne

Tesla pokračuje vo svojom raste predaja automobilov aj tržieb. Ich dlhodobý ciel je rásť v počte predaných kusov o 50 % za rok. Zatiaľ, čo minulý rok predali viac ako 1,3 milióna áut, tak cieľ na rok 2023 je okolo 1,8 až 2 milióny kusov.

Ročný predaj aut spoločnosti Tesla
Ročný predaj áut spoločnosti Tesla. Zdroj: tridenstechnology.com
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Veľmi dobré výsledky vykazujú aj v rámci ročných tržieb, ktoré sa zatiaľ každý rok navyšovali. Minulý rok boli 80 miliárd dolárov a v roku 2023 sa prvý krát očakáva prekonanie méty 100 miliárd.

Prehlaď tržieb Tesly
Prehlaď tržieb Tesly. Zdroj: investing.com

Akcie sa spamätávajú z poklesu

Tesla zažila v minulom roku historicky najväčší pokles. Nárazovo sa prepadla o 75 %. Od dna zo začiatku roka sa trend rapídne otočil a počas necelého jedného mesiaca urobila akcia 80 % zisk.

Cenový vývoj akcie Tesly
Cenový vývoj akcie Tesly. Zdroj: tradingview.com

Vzhľadom na pozitívne výsledky a očakávania na nasledujúce roky môžeme očakávať, že cena pôjde znovu na historické maximum. Pre investorov to predstavuje príležitosť zarobiť viac ako 100 %.

Prečítaj si aj: Zopakuje sa história? Február je považovaný za jeden z najlepších mesiacov pre kryptomeny