Ako si vytvoriť pasívny príjem investovaním do akcií

Titulky Ako si vytvoriť pasívny príjem
Ako si vytvoriť pasívny príjem. Zdroj: shutterstock.com/Andrii Yalanskyi/Andrey_Popov
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zrejme ťažko by ste hľadali človeka, pre ktorého by pasívny príjem nebol atraktívnou možnosťou ako si zarobiť. V tomto článku si ukážeme, ako jednoducho si viete vytvoriť pasívny príjem z investovania do akcií.

Pasívny príjem z dividend

Hneď na úvod si predstavíme dôležitý pojem, ktorý by mal poznať každý, kto sa rozhodne investovať do akcií. Ide o dividendy – pravidelné vyplácanie vášho podielu zo zisku spoločnosti, do ktorej ste investoval prostredníctvom akcii.

V jednoduchosti povedané, dividendy sú vaše výnosy za to, že držíte vo svojom portfóliu akcie spoločnosti. Ak je táto spoločnosť zisková, všetci akcionári dostávajú dividendy ako odmenu za riziko spojené s vlastníctvom časti spoločnosti.

Inšpirovať sa môžete aj naším ďalším článkom: Ako z investovania malého kapitálu vybudovať „pasívny príjem” na burze

Ako dividendy fungujú?

V prípade, že vami vybraná spoločnosť zarobí peniaze, existuje niekoľko možností, ako s týmito ziskami naloží. Buď sa rozhodne, že ich reinvestuje alebo vyplatí akcionárom zisk v podobe dividend. Ak by sa spoločnosť rozhodla pre druhú možnosť, teda vyplatenie dividend, každý z akcionárov by obdržal odmenu v adekvátnej sume podľa toho, koľko akcii vlastní. Uveďme si príklad. Ak by sa spoločnosť rozhodla vyplácať dividendy vo výške 1 amerického dolára na akciu, a vy by ste bol majiteľom 50 akcií, od spoločnosti by ste získali odmenu 50 dolárov.

Môže nastať aj prípad, že vás spoločnosť vyplatí formou dividendových akcií. Spoločnosť by akcionárov vyplatila dividendou vo výške 10 % z akcii. Vy by ste tak v dôsledku toho získal ďalších 5 akcii spoločnosti.

Ako nájsť dividendové akcie?

Spoločnosti najčastejšie vyplácajú dividendy mesačne, štvrťročne alebo raz za rok. Z tohto pohľadu je dôležité nájsť také spoločnosti, ktoré nemajú s vyplácaním žiaden problém a disponujú bohatou históriou.

Dividendové akcie

Dividendové akcie. Zdroj: shutterstock.com/Michail Petrov

Dajte si však pozor. Neodporúča sa hľadať len spoločnosti, ktoré majú veľkú hodnotu. To ešte nezaručuje, že pôjde o ideálnu investíciu. Je optimálne pozrieť sa na históriu vyplatených dividend. Ak nájdete spoločnosť s niekoľkoročnou históriou vyplácania svojich akcionárov, ste na správnej stope. V opačnom prípade, ak nájdete spoločnosť, ktorá má vysoké zisky a takmer žiadnu históriu vyplácania dividend, zrejme nepôjde o optimálnu voľbu.

Prečítaj si tiež: Ako si vybrať správne akcie do portfólia – rady a tipy ako neprerobiť

Aj tu je však na mieste dbať na rovnováhu. Ideálne je nájsť spoločnosť, ktorej výplatný pomer je na úrovni 60 až 70 %. Čo to znamená? Ide o to, že spoločnosť pravidelne vypláca dividendy vo výške 60 až 70 % zo svojich ziskov. Zvyšné percentá spoločnosť reinvestuje do rozvoja, čo jej v dlhodobom meradle zabezpečí ešte väčšie zisky.

Ziskové spoločnosti a ich hospodárstvo

Ďalším dôležitým faktorom pri hľadaní optimálnych spoločností je ich ziskovosť a hospodárenie s financiami. Ak spoločnosť generuje zisk, môžeme očakávať, že bude vyplácať dividendy. Ak však generuje straty, s veľkou pravdepodobnosťou obmedzí aj odmeny pre akcionárov. Neodmysliteľnou súčasťou spoločností je aj peňažný tok, čiže obraz toho, aké sumy do spoločnosti prichádzajú a aké odchádzajú.

Hľadanie vhodnej spoločnosti

Hľadanie vhodnej spoločnosti. Zdroj: shutterstock.com/NicoElNino

V tomto prípade vám môže pomôcť aj analýza prognózy príjmov, na základe ktorej viete odhadnúť, aká je pravdepodobnosť, že bude spoločnosť aj do budúcnosti vyplácať dividendy. Vo všeobecnosti platí, že spoločnosti, predpovedajúce v nasledujúcich rokoch rast aspoň o 5 %, môžu svojim akcionárom poskytovať dividendy aj v budúcnosti.

S týmto úzko súvisí aj dlh spoločnosti. Optimálne je hľadať firmy s minimálnym dlhom čo dáva nádej, že nebudú v budúcnosti svoje zisky smerovať práve na vyplatenie dlhov.

V neposlednom rade je optimálne hľadať spoločnosti v perspektívnej oblasti priemyslu. Uvediem jednoduchý príklad. Spoločnosť, ktorá dosahuje slušné výsledky niekoľko mesiacov po sebe, ale patrí do neperspektívneho odvetvia, nemusí byť o niekoľko rokov vôbec na trhu.

Aktuálny trendom sú spoločnosti zameriavajúce sa na technológie či ekológiu. Dlhodobú perspektívu predstavujú aj spoločnosti, ktoré vyvíjajú medicínske produkty. Ich vplyv na trh sa pozdvihol najmä v čase pandemickej krízy Covid-19.

Vytvorenie pasívneho príjmu

Po tom, čo si urobíte dôkladnú analýzu na základe vyššie spomenutých bodov, môžete si začať pomaly skladať vaše portfólio dividend.

Vytvorenie portfólia

Vytvorenie portfólia. Zdroj: shutterstock.com/Matej Kastelic

Ideálnym prípadom generovania zisku je zrealizovanie nákupu akcií, ktoré budete určité obdobie držať. Pri investovaní však podstupujete riziko a to v každom prípade. Aj keď vaše kroky smerujú do banky, kde si chcete vložiť peniaze na svoj účet, podstupujete riziko s tým spojené. Žiadna investícia teda nie je zárukou zisku.

Pomôcť vám môže aj náš článok: Ako ochrániť naše zisky? – RRR a money management

Pri znížení rizikovosti investovania do akcií vám môžu pomôcť tieto kroky:

  • Reinvestujte vaše dividendy: Ide o výborný spôsob, ako si dlhodobo zvýšiť pasívny príjem. Ak nutne nepotrebujete vaše odmeny míňať, použite ich na ďalší nákup akcii. Jednoducho si tak zvýšite potenciál príjmu do budúcnosti.
  • Optimálny čas nákupu akcií: Ak bol váš prieskum správny a investovali ste do spoločnosti so solídnym základom, čas je určite na vašej strane. V jednoduchosti povedané, čím dlhšie budete držať akcie, tým viac budete mať príležitostí na získanie dividend.
  • Zlyhanie nie je negatívum: Dividendy predstavujú skvelý spôsob pasívneho príjmu, no to neznamená, že nemôže zlyhať. Aj tu existuje šanca, že tento spôsob príjmu nebude ziskový. Tu je nutné spomenúť pojem diverzifikácia. Čiže investujte do viacerých spoločností a taktiež diverzifikujte aj váš príjem.

Výška investície a záver

Odpoveď nato, koľko investovať, poznáte vy sami. Vaša investícia môže závisieť od ceny akcii, predpokladaných výnosov, či stratégie.

Prečítaj si tiež: Do čoho investovať 100 EUR? – Reálne príklady a tipy

Dividendy vám môžu generovať slušný pasívny príjem. Ak ste dôsledný a obetujete čas pre analýzu, môže sa vám podariť vyskladať portfólio spoločností, ktoré sú dlhodobo ziskové a dokážu prežiť akýkoľvek otras na globálnych trhoch.

Čítaj ďalej: Mr. Big Short prichádza s ďalším varovaním – finančné trhy čaká šok v podobe veľkých poklesov