Je akciový trh v problémoch? Tento ukazovateľ klesol na extrémne minimum

Ekonomika Akcie vstupujúce na burzy rapídne klesli
Akcie vstupujúce na burzy rapídne klesli. Zdroj: shutterstock.com/pixeldreams.eu/iQoncept
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pesimizmus v roku 2022 sa prelieva aj do súčasnosti, a to aj napriek nedávnemu januárovému nárastu cien mnohých aktív. Podľa najnovšej analýzy z portálu Finbold, počet počiatočných verejných ponúk (IPO) v USA zaznamenal extrémny medziročný pokles.

IPO je počiatočná verejná ponuka akcií, pri ktorej ich spoločnosť predáva retailovým a inštitucionálnych investorom. Je to proces kótovania akcií na burzách.

V tabuľke nižšie môžeme vidieť, že počet IPO vzniknutých na americkom trhu v roku 2021 dosahoval extrémnu hodnotu až 1 035. Udalosti v roku 2022 ale potlačili všetky pozitívne vyhliadky a nové počiatočné verejné ponuky v priebehu 12 mesiacov vznikli iba 181-krát. Tento rozdiel predstavuje pokles až 82 %.

Počet IPO klesal aj medzikvartálne, pričom počas štvrtého kvartálu ich vzniklo iba 18. Taktiež si môžeme všimnúť, že podobný zostup bol na trhu zaznamenaný naposledy počas finančnej krízy v roku 2008, kedy za celý rok vzniklo iba 62 IPO.

Počet IPO podľa rokov

Počet IPO podľa rokov. Zdroj: Finbold

Prečítaj si tiež: V minulosti najvýhľadavanejšia akcia investorov zaznamenala v roku 2022 najväčší pokles – Aký bude tento rok pre Teslu?

Prečo sa počet IPO prepadol tak extrémne?

Jednou z hlavných príčin zostupu počtu IPO, je predovšetkým obava z recesie v USA. Toto riziko je prítomné dodnes a keďže je ekonomika USA najväčšia na svete, ovplyvnilo by to celý svet. Na túto tému vás pravidelne informujeme a môžete sa o nej dočítať v mnohých článkoch:

Druhým dôvodom je znížená schopnosť technologických firiem vstúpiť na burzu. Vysoké úrokové sadzby zapríčinili zníženú atraktívnosť technologických akcií. Okrem toho sa čínske spoločnosti stiahli z amerického trhu, čo vyvolalo opäť napäté vzťahy na oboch stranách. Pokles IPO zapríčinil aj znížený výnos investičných bánk, ktoré majú menej možností ponúkať investície do počiatočných verejných ponúk.

FED spomalil tempo zvyšovania úrokových sadzieb na 25 bázických bodov, zatiaľ čo ECB prisľúbila marcové navýšenie o 50 bodov. Sme totiž stále v prostredí vysokej inflácie a je nepravdepodobné, že sa globálne riziká v najbližšom polroku vytratia. Preto nemôžeme očakávať ani obrat v trende klesajúcich IPO.

Medzitým akciové indexy dosahovali posledné mesiace slušné zisky. V roku 2023 pravdepodobne dôjde k otočeniu korekcie na rastúci trend, no vonkajšie nepredvídateľné faktory môžu tieto vyhliadky v priebehu krátkej chvíle zatieniť.

Mohlo by ťa zaujímať: Akciové indexy sú na maxime – zotavenie globálnej ekonomiky potrvá

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.