Bitcoin čaká veľký pohyb
Bitcoin čaká veľký pohyb. Zdroj: shutterstock.com/Travis Wolfe

V posledných dňoch s napätím sledujeme, ako sa bitcoin snaží prekonať silnú rezistenciu, ktorá sa nachádza na úrovni 25 200 dolárov. Každý pokus o jej zdolanie bol zatiaľ neúspešný. Budú mať býci dostatočnú silu na to, aby prelomili kľúčovú zónu? Čo bude nasledovať, ak zvíťazia medvede? Pozrime sa na niekoľko indikátorov, ktoré nám načrtnú ďalší vývoj ceny v najbližšom období. V článku vychádzame z údajov od cointelegraph.com a investopedia.com

Blíži sa veľký pohyb, ktorým smerom to bude?

Decentrader na Twitteri uverejnil analýzu, ktorá porovnáva cenové pohyby bitcoinu počas jednotlivých bullrunov. Upozornil na to, že bitcoin sa správa rovnako, ako počas roka 2017 a že „keď bude bitcoin aj naďalej kopírovať rok 2017, tak tento týždeň by sme mohli očakávať veľký pohyb.”

Kĺzavý priemer ako hranica medvedieho trhu

Od polovice roka 2022 sa býkom nepodarilo prelomiť 200-týždňový kĺzavý priemer, ktorý leží na aktuálne atakovanej cenovej hladine. Investori sú si vedomí, aký veľký význam táto hranica predstavuje a že môže prelomiť dlhodobý trhový trend. Na tejto hodnote sa teda stretáva veľké množstvo objednávok obomi smermi, shortu aj longu a čoskoro zistíme, ktorá strana má väčšiu palebnú silu.

tradingview graf btc
Graf BTC/USD. Zdroj: https://www.tradingview.com

V prípade krátkodobej korekcie analytici poukazujú na líniu supportu na hodnote 22 800 dolárov, ktorú je nevyhnutné udržať pre pokračovanie prebiehajúceho uptrendu. Aby súčasný vzostupný trend mohol pokračovať ďalej, musí byť dodržaná podmienka vytvorenia vyššej minimálnej ceny, ako bola tá predchádzajúca.  

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Makroekonomické faktory môžu všetko zmeniť

V posledných týždňoch sme boli svedkami pozitívneho vývoja na trhu, býci ukázali svoju silu a očakávania investorov sú veľmi optimistické. Všetko ale môžu zmeniť nečakané makroekonomické udalosti. V tomto týždni bude zverejnená zápisnica z nedávneho FOMC meetingu, môže nám bližšie odhaliť úmysly FED-u v jeho ďalšom boji s vysokou infláciou. V prípade, že nás prekvapia nejaké nové skutočnosti, trh môže reagovať výraznejším pohybom. 

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Trhový sentiment je až príliš pozitívny

Za pozornosť stojí aj Fear and Greed index, teda Index strachu a chamtivosti, ktorý ponúka rýchly prehľad o nálade na trhu. Keď narazí na extrémnu chamtivosť alebo extrémny strach, je to signálom, že treba zbystriť pozornosť, lebo trend sa môže zmeniť.  

Index je rozdelený do nasledujúcich štyroch kategórií: 

  • 0-24: extrémny strach (oranžový)
  • 25-49: Strach (jantárová/žltá)
  • 50-74: Chamtivosť (svetlozelená)
  • 75-100: Extrémna chamtivosť (zelená)

V čase písania článku je Fear and Greed index na hodnote 58, čo poukazuje na prevládajúcu chamtivosť investorov na trhu.

fear and greed index
Fear and greed index. Zdroj: https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/

Z pohľadu dlhodobejšieho horizontu môžeme vidieť, že v posledných týždňoch tento index zaznamenal najvyššie hodnoty za posledný rok.

Fear and greed index graf.
Fear and greed index graf. https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/

Keďže maximálna hodnota indexu je 100, stále máme dostatok priestoru na to, aby rast pokračoval aj naďalej. Vidíme, že dlhé obdobie strachu konečne pominulo a nálada na trhu sa výrazne zlepšila.

Prečítaj si aj: Výber šéfredaktora – Čaká nás ťažký týždeň na kryptomenovom trhu