Leto sa definitívne skončilo a vonku sa pomaly začína ochladzovať. Uhorková sezóna je za nami a downtrend by sa tak návratom ľudí do trhu teoreticky mohol chýliť ku koncu. Z kryptomarketu je cítiť vyčkávanie a opatrnosť investorov aj obchodníkov. Všetci akoby čakali na to, kým niečo odistí poistku a trh (obrazne povedané) vyletí do vzduchu. O inštitucionálnych investorov nie je núdza, ale masívnejší prísun kapitálu sme zatiaľ nepocítili. Možno sa však pomaly tvorí okrúhle dno.

Fundament

Neustále počúvame a čítame správy o príchode nových firiem do kryptsoveta, napr. Amazon, Microsoft a po novom už aj Yahoo. To nás utvrdzuje v tom, že kryptomeny sú skutočne na dobrej ceste ku všeobecnej akceptácii. Viac noviniek a informácií si prečítajte v našich aktuálnych článkoch.
Včerajšie správy napr. ponúkajú mnoho zaujímavostí, ako je čiastočné zrušenie banu Googlu na reklamy ohľadom kryptomien, či zmenu politiky Coinbase, ktorá povedie k zalistovaniu väčšieho množstva rôznych kryptomien.

Čo hovoria traderi?

Technická analýza sa môže hodiť aj hodlerom. Na túto téme som spovedal tradera T11 Reného (tu) a myslím, že o tom ani nikto príliš nepochybuje. Preto sa dnes pozrieme tiež na graf. Od našich traderov sme si požičali dlhodobý (1D) graf Bitcoinu, na ktorom je krásne vidieť, ako od prvého poklesu na 6 tisíc USD/BTC jednotlivé vrcholky, ktoré následne vznikali, rešpektujú klesajúcu trendline.

Ak si zoberieme miesta, kde si Bitcoin vytváral dielčie dná a spojíme ich, dostaneme druhú trendline. Obidve tieto trendové čiary nám dohromady vytvárajú trojuholník. Faktom je, že zatiaľ čo o hornej trendline nemožno pochybovať, tá spodná sa bude jednotlivým traderom líšiť a možno tiež máte z grafu pocit, že by ste si ju vyznačili trochu inak. Zamerajme sa však na úroveň 6200 USD/BTC vyznačenú modrou a prerušovanou červenou čiarou vnútri trojuholníka.

Okrúhle dno?

Trojuholník, ktorý vzniká medzi hornou klesajúcou trendline a zmieňovanou úrovňou vyznačenou prerušovane, nás zaujíma. Je zrejmé, že ak silná úroveň 5800 – 6200 USD obstojí ešte cca mesiac, tak sme teoreticky vonku z downtrendu. Čo by nás potešilo najviac, je krásne prerazenie nahor, kedy graf vystúpi nad klesajúcu trendline, potom sa k nej zhora vráti, aby sa od nej mohol odraziť a nabrať silu na ďalší pomalý rast.

To by viedlo k verzii, že sa potvrdí tvorba okrúhleho dna, ktoré si môžete sami predstaviť, keď pomyslene spojíte jednotlivé dielčie dná. Ako už bolo povedané, spodná trendline je diskutabilná a možno je to tak práve preto, že v skutočnosti nejde o priamku, ale je tu ono zaokrúhlené dno. Taký scenár by znamenal, že nás už čoskoro čaká rast a katastrofické scenáre sa nenaplnia.

Regulácie

Otázka regulácií je stále otvorená a hoci sa všetci na ich potrebe nezhodujú, je zrejmé, že prinajmenšom v daňovej oblasti by sa jednoznačné a jasné pravidlá hodili. Zaujímavosťou je napr. nedávne vyjadrenie kongresmana USA Toma Emmera, ktorý práve na nedoriešené daňové otázky v oblasti kryptomien upozorňuje.

Tom Emmer je zároveň predsedom kongresového klubu Blockchain Caucus. Táto americká vládna platforma skúma blockchain a kryptomeny. Jedným z ich výstupov je volanie po regulačnom prístupe, ktorý umožní, aby sa kryptomeny vyvíjali rovnakým spôsobom ako internet.

Je zrejmé, že práve Tom Emmer by sa tejto úlohy rád rovno zhostil. Ide o správu, ku ktorej môžeme zaujať opatrne pozitívny postoj. Ak USA skutočne zavedie regulácie, ktoré poplatníkom uľahčia život, tak je viac než pravdepodobné, že sa niečoho podobného dočkáme s oneskorením aj u nás a všeobecne by to malo masovej akceptácii kryptomien prospieť.

Záver

Pozitívneho fundamentu je veľká hromada a pokiaľ nedôjde k niečomu nepredvídateľnému, tak nevidím dôvod, prečo by si Bitcoin nemal udržať svoje okrúhle dno, prelomiť klesajúcu trendline a teda aj downtrend. Ako už som upozorňoval v niektorých predchádzajúcich dieloch, potrebu regulácií, a najmä doriešenie problematiky zdanenia kryptomien, si politici začínajú uvedomovať. Zatiaľ je táto oblasť veľmi nejasná, tak dúfajme, že sa čoskoro dočkáme zjednodušenia a ujasnenia.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.