Ukrajina zvažuje vydanie národnej kryptomeny krytej fiatom

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Národná banka Ukrajiny (NBU) zvažuje vydanie národnej digitálnej meny založenej na blockchaine.

Podľa vyjadrenia NBU musí byť táto e-hrivna, národná digitálna mena založená na blockchaine, centralizovaná a zostať pod vládnou kontrolou. Očakáva sa, že štátna digitálna mena pomôže zlepšiť bezhotovostné platby a znížiť náklady na ich realizáciu.

Mohlo by vás zaujímať: Irán pripravuje národnú kryptomenu

S blockchainom či bez neho?

Ukrajina už niekoľkokrát zvažovala myšlienku “digitálnej meny”, napríklad v rámci projektu s názvom “Bezhotovostná ekonomika”. NBU odhalila plány na spustenie e-hrivny, ktorá nemala byť založená na technológii blockchain, už v januári.

Od tej doby pravdepodobne niekto vládnych a bankových úradíkov presvedčil o výhodách blockchainu.

Podľa bankových úradníkov by najnovšia verzia ukrajinskej štátnej mince mala vyť viazaná na národnú fiat menu v pomere 1:1, čo by malo zabrániť inflácii. Zatiaľ je ale všetko vo fáze plánovania.

Tip redakcie: Sú národne digitálne meny naozaj zlé?

Štátna digitálna mena nie je kryptomena

Podľa Alexeya Kutscha, hlavného poradcu ukrajinskej bankovej asociácie, nemôže byť digitálna mena, ako je e-hrivna, porovnávaná s kryptomenami, pretože kryptomeny sú už z definície anonymné a decentralizované, na rozdiel od mince riadenej štátom.

Rusko a Kryptorubeľ

Podobný nápad malo Rusko, keď zvažovalo v januári tohto roku možnosť spustenia štátom krytej meny nazývanej Kryptorubeľ.

Viac k téme: Rusko a Kryptorubeľ – návrh predložený ruskému parlamentu

Situácia na Ukrajine

Nedávno ukrajinský parlament navrhol daňový zákon pre kryptomeny, ktorý by uvalil 5% daň pre fyzické a právnické osoby pracujúce s kryptomenami a 18% daň zo zisku z kryptomien. V júli usporiadala ukrajinská vláda zasadanie Rady pre finančnú stabilitu s cieľom určiť právny stav kryptomien v krajine, a nastaviť koncepciu, ktorá by podporila rozvoj tejto technológie.

Záver

Mnoho vlád láka myšlienka štátom riadenej digitálnej meny, najmä tie, ktoré majú problémy so svojou vlastnou štátnou menou. Otázkou je, či by digitálna mena ich problémy vyriešila…

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravila Denisa.

Zdroj:
Cointelegraph.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.