[Rozhovor] TA aj na long-term? Funguje, má však svoje limity. Hovorí analytik T11 René. Tradingu sa venuje už 14 rokov.

BITmarkets BITmarkets

Či už ste trader alebo hodler, technická analýza poslúži obom. Analytik René (44) pôsobí na našom bonusovom webe Trading 11 od samého začiatku. Okrem technickej analýzy (TA) sa venuje vlastnému podnikaniu. Aj napriek tomu, že sa René špecializuje na altcoiny, pravidelne sa vo svojich analýzach vyjadruje taktiež k trhu BTC, pretože si uvedomuje, že Bitcoin ovplyvňuje celý kryptomarket. Do akej miery je TA použiteľná pre dlhodobé predpovede ceny BTC?

Mohlo by Vás zaujímať: Technická analýza (časť free sekcia na Trading 11)

Ako dlho sa pohybuješ na burze a aké boli tvoje začiatky s tradingom?

Tradingu sa venujem od roku 2004 a prvé skúsenosti okolo burzy som získaval postupne na rôznych seminároch, fórach a od priateľov. Niekoľko rokov som sa s tradingom zoznamoval, učil sa a neustále som padal na dno. Trh mi vždy ukázal, kde je moje miesto. Aj napriek tomu to nebolo ľahké, tak som vždy musel nájsť dostatok síl, aby som prehltol horkosť porážky a skúsil to znova.

Začiatky nie sú nikdy ľahké a musíte mať šťastie na ľudí, aby vaše snaženie malo ten správny efekt v cieľovej rovinke. Ja som mal šťastie, pretože som si zhodou okolností našiel mentora, ktorý ma po roku osobného koučingu zasvätil do systému, ktorý skutočne funguje. Hovorí analytik René.

Aký bol tvoj najúspešnejší obchod?

Osobne obchodujem skôr pozične a krátke obchody veľmi nerobím. V záveru minulého roka sa mi však podaril pekný obchod na coinu VOX, ktorý sa po novom volá RVR. Zhodnotil som postupne 1 600 $ až do 11 450 $ behom dvoch mesiacov.

Veľa ľudí nemá jasno v tom, či chcú tradovať alebo hodlovať. Nerozlišujú na aké dlhé obdobie investujú, idú trebárs do hodlu a potom predajú na základe dennej analýzy a naopak. Čo by si im odporučil?

Nájdite si vlastný systém. Pri tradingu považujem za najdôležitejšiu trpezlivosť a prvý úsudok. Pokiaľ svojmu systému veríte, tak sa nenechajte presvedčiť cudzím názorom na vec. Váš oponent nemusí mať pravdu a zbytočne vás to nahlodá. Začnete mať pochybnosti, ale nakoniec sa obvykle ukáže, že vaša prvotná myšlienka bola úplne správna.

Pokiaľ už máte systém, ktorý vám funguje, tak sa ho držte a nevšímajte si ostatných ľudí, ktorí sa vám snažia vnútiť svoje názory. Odporúčam vám nezúčastniť sa diskusných skupín a nenechať sa vtiahnuť do diskusie. Verte vo vlastnú jedinečnosť a iba občas skúmajte myšlienky úspešných ľudí v tom čo robili, že či  sa nepodobajú tým vaším.

Hovoril si, že obchoduješ skôr pozične. Do akej miery je ale možné použiť TA k predpovedaniu dlhodobých pohybov trhu?

Ja sa riadim takmer výlučne technickou analýzou. V grafoch si všímam predovšetkým silných úrovní, na ktorých môžu ležať objednávky ostatných obchodníkov. Možno použiť aj indikátory. Každý indikátor vám dá nejaký náhľad, ale pokiaľ ich máte v grafe trebárs 5, tak sa vám ľahko stane, že budete zahltený informáciami, ktoré ako celok nedávajú žiadny zmysel.

Aby som ale odpovedal na otázku… Predovšetkým je potrebné si definovať sentiment na trhu, a potom ísť postupne po jednotlivých TF a skladať mozaiku. Až si urobíte hrubú predstavu o tom, čo sa na trhu deje, tak si môžete svoje závery overiť pomocou niektorého indikátora. Vyberte si jeden až dva a začnite sa učiť, ako spojiť vaše domnienky s indikátormi.

Dobre, TA teda môže byť užitočná aj pre dlhodobých investorov. Má aj svoje obmedzenia?

TA je absolútne dostatočná k ziskovému obchodovaniu, ale svoje limity samozrejme má. Napríklad pokiaľ sa očakáva silný fundament, tak je vám TA k ničomu. Fundament vyvolá vlnu poháňanú chamtivosťou, ktorá úplne prevalcuje všetky supporty a rezistencie v dosahu stavajúcej ceny.

Technická analýza je skutočne mocným nástrojom. Musíme však vedieť, kedy určite nebude fungovať a vtedy sa vyhnúť jej používaniu. No a samozrejme nesmieme opomenúť intuíciu a skúsenosti. Môžete vedieť TA na jednotku, ale bez praxe je vám k ničomu. Pokiaľ sa budeme baviť o tradingu, tak len reálny trading vás dokáže pripraviť na nečakané situácie.

Pokračovanie nabudúce

Tento článok bude mať celkom dva diely. Nabudúce sa analytika T11 Reného opýtame na jeho názor ohľadne budúcnosti kryptomien, či dôjde k prelomeniu tohtoročného LOW na BTC a kam až by sa cena mohla vyšplhať do budúceho ATH. Článok pravdepodobne vyjde v nedeľu, do tej doby vám nechávame čas na prípadné otázky. Ak vás teda v súvislosti s témou niečo zaujíma, tak sa nezabudnite opýtať dole v komentároch.

Pokiaľ by ste radi sledovali prácu našich analytikov, môžete si členstvo zakúpiť TU. Využiť môžete aj špeciálnu ponuku na 7 dní analýzy BTC na skúšku.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Kytka.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI