Spoločnosť Coinbase včera vyradila svoju burzu GDAX z prevádzky a nahradila ju burzou Coinbase Pro. Nízke poplatky vrátane možnosti nákupu kryptomien celkom bez poplatkov sľubujú zachovať a pridali taktiež burzu pre inštitucionálnych investorov s názvom Coinbase Prime. Poďme sa teda pozrieť, aké zmeny urobili a čo plánujú do budúcna.

Získajte exkluzívne členstvo na Trading11 iba za 10 € mesačne

GDAX

Neviem ako vy, ale ja som burzu GDAX využíval pomerne často. Väčšina kryptomenových búrz neponúka možnosť nákupu kryptomien za fiat menu, a preto je treba najskôr niekde nakúpiť Bitcoin (resp. LTC, ETH..) a zaň si už potom môžete kúpiť ľubovoľný altcoin na ktorejkoľvek burze podľa vlastného výberu. Burza GDAX ponúkala možnosť nákupu BTC, ETH, LTC a BCH za eurá a vďaka výhodným podmienkam tak predstavovala ideálny prostriedok k investovaniu do kryptomien.

Nielen že tu je možné nakúpiť kryptomeny úplne bez poplatkov, dokonca aj výbery kryptomien boli úplne zdarma. Vďaka nízkym poplatkom a pomerne účelnému a užívateľsky prívetivému prostrediu sa skutočne jednalo o výbornú voľbu. Teraz však končí.

Coinbase Pro

Našťastie ale nekončí úplne. Spoločnosť Coinbase si ju iba premenovala na Coinbase Pro a aby sa nepovedalo, pridala pár zmien. Najprv vás chcem upokojiť, všetky zmienené obchodné páry i nízke poplatky našťastie zostávajú. Dúfajme, že to tak bude aj naďalej. Neviem, či ste si toho taktiež všimli, ale keď ste si vyberali z burzy GDAX nejakú kryptomenu, tak aj tento prevod prebehol celkom bez akýchkoľvek poplatkov. Skutočne.

Hneď včera som preto vyskúšal, či sú ich slová o zachovaní nízkych poplatkov skutočne pravdivé. Mal som na GDAX účte jedno Ethereum, ktoré sa mi automaticky objavilo na Coinbase Pro.  Skúsil som ho teda vybrať a nakúpiť si zaň altcoiny. Všetko prebehlo celkom v poriadku a už behom niekoľkých minút som mal svoje ETH pripísané na burze KuCoin s nulovým poplatkom za prevod.

Škaredý brat

Čo sa týka poplatkov a najdôležitejších funkcií, tu je náš návod na GDAX (odkaz TU). Ten môžete považovať stále za platný, nič sa totiž našťastie nezmenilo. Lenže Coinbase chceli urobiť nejakú zmenu a pretože ešte nezalistovali žiadnu zo sľubovaných kryptomien, tak si asi povedali, že si trochu pohrajú so vzhľadom.

No a výsledok je… hrozný. Pridali iba možnosť voľby vzhľadu, takže si momentálne miesto veľmi tmavého vzhľadu (viac obr.) môžete prepnúť na ešte tmavší. A pokiaľ sa vám čierna nepáči, majú pre vás taktiež bielu. Ale keď už biela, tak opäť úplne všade. Výsledok je neprehľadný a škaredý.

CoinbasePro

Všetky zbytočné medzery sú ešte väčšie a graf je naopak menší. Ako môžete vidieť na následnom obrázku. Nie je možné si ho už prepnúť na dlhodobý (denný) graf, ale prepínanie je už u hodinového grafu tak nejak schované. Nie je teda vidieť, či táto možnosť skutočne nie je, alebo je len schovaná vďaka úpravám vzhľadu.

Coinbase_Pro

Záver

Coinbase ide každopádne dopredu. Teraz ponúka tri verzie svojej obchodnej platformy. Obyčajnú zmenáreň Coinbase pre začiatočníkov (vysoké poplatky), Coinbase Pro pre pokročilých (nízke poplatky) a Coinbase Prime pre inštitucionálnych investorov. Coinbase Pro je síce tak trochu škaredý brat svojho predchodca GDAX, ktorý včera skončil, ale stále si nie je na čo sťažovať. Nákup za eurá aj nízke poplatky zostávajú, a to je hlavné. Navyše sa pravdepodobne skoro dočkáme zalistovania ďalších kryptomien, ktoré bude možné nakúpiť rovno za fiat, a to je určite skvelé.

Ak chcete viac zo sveta krypta pozrite si naše nové video!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre