[Financie] Rodinný rozpočet – Čo je optimalizácia zmlúv a prečo sa oplatí revidovať fixné náklady?

BITmarkets BITmarkets

V tomto diele financií sa zameráme na optimalizáciu zmlúv. Je to veľmi dôležitá oblasť vašich výdavkov, ktorej sa oplatí venovať náležitú pozornosť a z času na čas urobiť dôkladnú revíziu všetkých zmlúv. Ide nielen o to, že tak môžete získať niekoľko desiatok či dokonca stoviek eur do rodinného rozpočtu, ktoré môžete využiť inde, ale aj o to, aby ste platili len za to, čo naozaj potrebujete.

Optimalizácia poistenia

Začneme s poistením. Úlohou poistenia je tlmiť dopad nejakej nepriaznivej udalosti, akou je autonehoda, živelná pohroma, krádež, choroba či smrť. Poisťuje sa teda buď majetok, alebo osoby. Výnimkou je poistenie zodpovednosti za prípadnú škodu (napr. povinné ručenie). Niektoré poistenia sú povinné zo zákona, napr. sociálne a zdravotné, a sú platené z príjmu. Tie ostatné sú už len na základe vášho rozhodnutia.

Najskôr je pri výbere vhodného poistenia potrebné zvážiť svoje finančné možnosti a to, ktoré udalosti sú pre vás a pre vašu rodinu najdôležitejšie. Typicky to bude poistenie domu, schopnosti pracovať, poistenie zdravia a života a dôchodkové sporenie. To je základ, bez ktorého je zbytočné uvažovať o niečom ďalšom. Nezabudnite však ani na povinné poistenie – napr. vhodný výber zdravotnej poisťovne vám umožní vyberať si z pre vás najviac relevantných úhrad, rôznych bonusov a pod.

Potrebujete finančného poradcu?

Kvalitný finančný poradca by mal byť schopný pomôcť vám s výberom takého poistenia, ktoré vám úplne vyhovuje a zároveň má tie najlepšie možné podmienky. Ak si chcete poradiť sami, zamerajte sa na to, aké udalosti si chcete poistiť. Veľmi dobre zvážte, čo všetko má byť predmetom poistenia a čo už nie, a aké vysoké by malo byť prípadné odškodnenie poisťovňou.

Následne venujte dostatok času dôkladnému prieskumu trhu s poistením a nezabudnite pritom na referencie ostatných zákazníkov. Tie sú veľmi dôležité, pretože sa tak zároveň zoznámite s trikmi poisťovní, s ich ponukami, zmluvami a s ustanoveniami, ktoré znevýhodňujú poisteného, či dokonca umožňujú poisťovni za určitých okolností poistku nevyplatiť. Musíte sa mať naozaj na pozore, pretože primárnym cieľom poisťovne pochopiteľne nie je vaše blaho, ale predovšetkým jej zisk.

Vaše poistenie by malo splniť svoj účel, teda v prípade, že nastane poistná udalosť, tak vám musí pokryť celú škodu či výpadok v rozpočte a pod. Ak si napríklad platíte životné poistenie, tak by vaša rodina mala v prípade vašej smrti dostať aspoň štyridsaťtisíc eur, najmä ak máte deti, ktoré sú závislé od vášho príjmu. V opačnom prípade si zrejme platíte nevýhodnú poistku a mali by ste uvažovať o zmene. Analogicky to platí aj pre optimalizáciu sporenia.

Pôžičky

Ak ste si požičali peniaze, a teraz ich splácate, tak sa už toho veľa spraviť nedá. Samozrejme, existujú možnosti, ako napríklad konsolidácia či osobný bankrot, a reklamy, ktoré vám hovoria, aby ste previedli svoje pôžičky do ich banky, pretože sú najlepší a najvýhodnejší. Pôžičkám, ktoré vášmu rozpočtu nevyhovujú, by ste sa mali vyhýbať, pokiaľ to len bude možné. Tejto téme sme sa venovali v minulom diele, v ktorom si o pôžičkách môžete prečítať viac.

Služby

Revízia sa samozrejme vzťahuje aj na všetky dodávateľské zmluvy, akými sú energie, voda, internet, telefón atď. Na internete je možné nájsť mnoho nástrojov, ako napríklad rôzne programy na porovnávanie cien a vlastností jednotlivých služieb a iné. Taktiež by sme vám odporučili venovať tejto oblasti dostatok času a úsilia. Určite sa to oplatí. Voľba poisťovne by vám mala priniesť nielen lepšie podmienky a optimálny produkt, ale aj úsporu peňazí.

Mohlo by vás zaujímať: [Finance] Rodinný rozpočet – Metóda 3 kôpky vám pomôže s optimalizáciou výdavkov

Záver

Neverte reklamám a každú ponuku dôkladne skontrolujte a porovnajte s konkurenciou. Dôležité pritom je, aby ste platili presne za to, čo potrebujete, a v tých najvýhodnejších podmienkach. Ako sme už spomínali, môžete využiť finančného poradcu a skúsenosti ostatných. Dobrý poradca vám nájde najlepšie a najvýhodnejšie ponuky zodpovedajúce vašim potrebám, nebude sa snažiť nútiť vás do niečoho, a jeho prácu skutočne pocítite vo svojej peňaženke a na lepších podmienkach zmlúv.

Nezabudnite, že ide o fixné výdavky, teda o tú časť výdavkov, ktorú musíte zaplatiť vždy, bez ohľadu na to, ako na tom práve váš rozpočet je, a či máte nejaké nečakané platby. Už len preto sa oplatí z času na čas skontrolovať, či sú vaše zmluvy stále optimálne, a či sa vám neponúka lepší variant.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.