CEO Ripple Labs: XRP má 1000-krát lacnejšie a rýchlejšie transakcie ako Bitcoin

Novinky Je ripple skutočne lepší ako bitcoin?
Je ripple skutočne lepší ako bitcoin? Zdroj: Shutterstock.com/Net Vector
BITmarkets BITmarkets

Ripple, spoločnosť stojaca za kryptomenou XRP, sa v posledných týždňoch môže z fundamentálneho hľadiska javiť ako aktuálne najúspešnejší projekt v kryptoodvetví.

RippleNet, xRapid a multi-hop

Platobná sieť RippleNet sprocesovala prvé remitencie (peňažné čiastky) medzi Japonskom a Thajskom a aktuálne je rozšírená už v 13 krajinách. Ďalším úspechom bolo vyhlásenie niektorých bánk o tom, že začnú využívať xRapid. V neposlednom rade k úspechom patrí aj predstavenie novej technológie pre bankový sektor – multi-hop, ktorej cieľom je zvýšiť finančným inštitúciám ich likviditu a znížiť poplatky. A ako bonus, alebo výsledok vyššie uvedených správ, sa XRP na chvíľku stal z pohľadu trhovej kapitalizácie dvojkou hneď za Bitcoinom.

Brad Garlinghouse: XRP je najlepšou voľbou

Počas konferencie Ripple’s Swell, ktorá sa konala tento týždeň v San Franciscu, vyhlásil Brad Garlinghouse, generálny riaditeľ spoločnosti Ripple Labs, že XRP je najlepšou voľbou vďaka svojej nízkej cene a rýchlosti spracovania transakcií.

„Na cenovú výkonnosť naozaj nemyslím. Mám na mysli technickú výkonnosť. XRP je asi 1000-krát rýchlejší ako Bitcoin a naše transakcie sú taktiež 1000-krát lacnejšie než platby s Bitcoinom. XRP dokazuje, že je najefektívnejším digitálnym aktívom na vyriešenie problému s platbami. Čo sa samotnej ceny XRP týka, tým sa vôbec nezaoberám. V našej spoločnosti sa zameriavame na to, ako vytvoriť úspešný produkt. Chceme priniesť riešenia pomocou decentralizovanej open-source technológie a vyriešiť tak problémy zákazníkov, ktoré ich trápia.”

Sú rýchlosť a lacné transakcie skutočne to, čo robí XRP lepším ako BTC?

Pozrime sa však na niektoré zasadné rozdiely medzi XRP a BTC, pomocou ktorých dostaneme odpoveď na otázku, či je XRP kryptomena v pravom slova zmysle a či sú jej atribúty pokrokovejšie než atribúty Bitcoinu.

Keďže niektorí diskutujúci často označujú kryptomenu XRP ako Ripple, na úvod treba podotknúť, že Ripple je názov americkej technologickej spoločnosti zameranej na cezhraničné platobné riešenia. XRP je nezávislé digitálne aktívum používané na uľahčenie transakcií v sieti Ripple.

Mohlo by vás zaujímať: Čo stojí za 100 % rastom ceny XRP?

Účel a filozofia

Účelom Bitcoinu, ktorý vo svojej vízii opísal Satoshi Nakamoto, je umožnenie peer-to-peer transakcií, ktoré nevyžadujú potrebnú prítomnosť, respektíve validovanie tretej strany. Cieľom bolo odstrániť banky a iné finančné inštitúcie, teda neposielať finančné prostriedky prostredníctvom svojej banky, ale priamo BTC medzi ľuďmi.

Spoločnosť Ripple je orientovaná primárne na banky a na finančný sektor. Namiesto toho, aby sa snažila ich potrebu eliminovať, zameriava sa na spoluprácu s nimi, pričom vyvíja a implementuje technológie pre efektívnejšie globálne transfery.

Decentralizácia

Decentralizácia je jedným zo základných princípov Bitcoinu a mnohých ďalších kryptomien. Kým za Bitcoinom stojí silná komunita vývojárov a nadšencov jeho myšlienky, Ripple je súkromná spoločnosť. Tá ponúka svoje produkty a služby bankám a iným spoločnostiam. Nevynímajúc fakt, že samotná spoločnosť drží na úschovnom účte 55 miliárd XRP, čo je nadpolovičná väčšina všetkých XRP mincí. Kým celkové množstvo Bitcoinu je nastavené na 21 miliónov mincí, z čoho vyše 17 miliónov je už v obehu, XRP má nastavené celkové množstvo na takmer 100 miliárd (99, 993, 093, 880 XRP), a všetky mince už boli vytvorené.

Čas spracovania transakcií a poplatky

Aj z hľadiska funkčnosti existuje niekoľko kľúčových rozdielov medzi Bitcoinom a XRP. Potvrdenia o transakciách v prípade Bitcoinu trvajú približne 10 minút. Časy spracovania vo veľkej miere závisia od aktuálneho preťaženia siete. XRP v tomto prípade vychádza podstatne lepšie. Kým BTC spracuje okolo 7 transakcií za sekundu, XRP ich zvládne 1500 za sekundu, s poplatkom nižším ako 0,01 USD.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Vyššie popísané atribúty jasne definujú rozdiel medzi XRP a BTC. Je pravdou, že ak sa zameriavame na aktuálnu funkčnosť (rýchlosť a výšku poplatkov), tak XRP je na tom lepšie (lightning network Bitcoinu však môže aj tento nepomer zásadne zmeniť). Z hľadiska filozofie a myšlienky kryptomien je však úplne zrejmé, že XRP má s decentralizáciou a s odstránením potreby tretích strán pramálo spoločné.

Ak sa teda rozhodujete, do ktorej z týchto dvoch kryptomien investovať, mali by ste si položiť otázku: Je pre mňa dôležitejšia aktuálna výkonnosť danej kryptomeny alebo ma zaujíma jej dlhodobý cieľ a poslanie?

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
ethereumworldnews.com
dailyhodl.com
finder.com

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.