Rodinný rozpočet si zaslúži našu pozornosť. Tento článok je určený predovšetkým pre tých z vás, ktorí majú svoje financie v pomerne dobrom stave. Je pre rodiny i jednotlivcov, ktorí nie sú až po uši v dlhoch, ale ešte napríklad nemali dôvod na to, aby sa svojmu rozpočtu začali venovať trochu do hĺbky. Témou je metóda, ktorá sa dá použiť na optimalizáciu osobných či rodinných financií. Je veľmi jednoduchá, takže by pre vás jej použitie nemalo predstavovať žiadny problém.

Rozpočet

V minulých dieloch sme sa venovali jednotlivým častiam rodinných financií. Ukázali sme si, že nie je nič zložité na tom, mať prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch a o majetku a dlhoch. Z týchto dielikov sme si postavili pomyselnú skladačku, po zložení ktorej si každý môže sám urobiť ucelený prehľad stavu svojich financií a začať optimalizovať.

Sme si vedomí toho, že každému písomná forma vedenia rozpočtu nemusí vyhovovať. Na druhej strane je potrebné vziať do úvahy, že bez dôkladného písomného rozboru vrátane podrobného sledovania všetkých výdavkov sa, pokiaľ to s optimalizáciou myslíte vážne, skrátka nezaobídete. Akonáhle však túto fázu dokončíte, už to pre vás bude jednoduchšie a nebudete tápať.

Prvá kôpka

Prvá časť je odmena pre vás. Zaplaťte v prvom rade sebe! Ako s týmito peniazmi naložíte, je na vás. Je to o vašom vlastnom dobrom pocite, ktorý by vám táto odmena mala prinášať. Je to odmena za vašu usilovnú prácu a za váš čas. A v neposlednom rade je to taktiež odmena za to, že ste dokázali udržať svoj rozpočet v pomerne dobrom stave, vďaka čomu túto výdajovú položku môžete tvoriť.

Či pôjde o 5 %, 10 %, či dokonca i viac je len na vás. Zámerne sa vyhýbame tomu, aby sme vám určovali presné číslo. Vy sami by ste totiž mali byť schopní si toto číslo určiť v nadväznosti na podieloch ostatných dvoch kôpok. Takisto si sami určite, či si za tieto peniaze budete užívať hneť, alebo si z nich budete tvoriť investičný majetok, ktorý by vám mal v budúcnosti prinášať bohatstvo.

Druhá kôpka

Túto časť vašich výdavkov tvorí vaša spotreba. Patria sem všetky výdavky na spotrebu, ako sme si ich zhrnuli v tomto článku. Opäť by ste si mali sami prepočítať a určiť, aká časť vašich príjmov pôjde na túto kôpku. Môže ísť povedzme o 80%. Čím menší podiel to bude, tím samozrejme lepšie.

Nezabudnite na to, že sem patria taktiež nepravidelné výdavky, ako je nákup nové práčky, opravy, dovolenka či Vianoce, na ktoré je potrebné tvoriť rezervy. I tieto rezervy by ste teda mali tvoriť z tejto kôpky.

Toto je hlavná časť vašich výdavkov. Spotrebu sa snažíme znižovať, aby sme mohli tvoriť vyššiu odmenu a úspory. Nie je žiadnym prekvapením, že na zníženie tejto kôpky máte na výber z dvoch možností, a to buď zvýšenie príjmov, nebo práve zníženie podielu týchto výdavkov z celkových príjmov. Výdavky v tejto kôpke preto starostlivo sledujte, spätne analyzujte a optimalizujte.

Tretia kôpka

Poslednú položku vašich výdavkov by malo tvoriť sporenie na nečakané udalosti. Opäť je na vás, akú veľkú čiastku ste schopní každý mesiac na túto kôpku odkladať. Tu si naviac musíte určiť, kam budete svoje úspory ukladať. Necháte ich pod vankúšom či na sporiacom účte požierať infláciou, ale relatívne bezpečne, alebo sa odvážite ich vložiť do trochu rizikovejších aktív?

Odkladať svoje úspory do kryptomien už chce skutočnú odvahu a finančný poradca by vás od toho asi rýchlo odhovoril. Na druhej strane existujú i iné možnosti a kryptomeny sa dajú použiť ako doplnok i v pomerne opatrnom portfóliu.

Záver

Metóda 3 kôpok je veľmi jednoduchá a užitočná. V praxi si vďaka nej rozdelíte svoje výdavky na tri časti – odmenu, spotrebu a úspory. Nevýhodou je, že mnoho z nás by radšej prvú a tretiu kôpku rovno spojila. V takom prípade budete vytvárať iba spotrebu a úspory. No a pretože neradi nechávame úspory ladom, vytvoríme z nich investície. Takže by nám vznikli iba dve kôpky – spotreba a investície. Pokiaľ nám však tvorba investícií robí radosť a máme pred sebou jasný cieľ, tak je i tento prístup – odloženie odmeny úplne v poriadku.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre český kryptomagazín napísal Kytka.

Zdroje:
www.penize.cz/financni-poradenstvi/54629-rodinny-rozpocet-jak-stanovit-cile-rodinneho-rozpoctu
www.rezervajezaklad.cz/rodinny-rozpocet/15-rodinne-finance-rozpocet-a-poradenstvi
studentske.blogspot.com/2016/01/spotreba-uspory-investice.html
kryptomagazin.cz