Témou dnešného článku je vyhodnotenie stavu vašich osobných alebo rodinných financií. V minulej časti sme sa venovali evidencii príjmov a výdavkov vašej domácnosti. Ak si starostlivo evidujete všetky položky, už teraz máte veľmi dobrý prehľad nielen o svojich príjmoch, ale aj o všetkých výdavkoch, vrátane tých nepravidelných a nenápadných, ako sú rôzne poplatky za služby, ročné platby apod. Už na prvý pohľad vás možno niektoré čísla veľmi zaskočili, napr. koľko ročne prefajčíte, alebo utratíte za iné zbytočnosti. Cieľom je samozrejme vyrovnaný alebo mierne nadbytočný rodinný rozpočet.

Rozpočet a vyhodnotenie vašich financií

Predovšetkým je potrebné, aby ste si ujasnili vaše osobné ciele. Čo by ste radi dosiahli? Čo by ste radi zmenili na svojich financiách? Inak na tom bude dôchodca a inak čerstvý absolvent, alebo novomanželia s malým dieťaťom, či napríklad rozvedená samoživiteľka. A samozrejme, inak na tom bude človek s vysokými príjmami, človek bez príjmov, domácnosť s vysokými dlhmi, atď.

Pokiaľ ste v tom nemali jasno skôr, tak po evidencii a kalkulácii svojich príjmov a výdavkov už určite presne viete, ako je na tom váš mesačný rozpočet. Na začiatok to však nestačí, je takisto potrebné poznať hodnotu vášho majetku a stav prípadných dlhov. Pokiaľ máte deti, tak ich z rozhovoru o rodinných financiách určite nevynechávajte. Ukážte svojim deťom stav vášho rozpočtu, koľko peňazí čo stojí, a ako ste na tom. Vďaka tomu sa môžu niečo naučiť a navyše im potom ľahko vysvetlíte, prečo nemôžu mať hneď všetko, čo vidia.

Majetok

Máte značné úspory nedotknuté, z ktorých vám inflácia odhrýza? Vlastníte napríklad nevyužitú nehnuteľnosť alebo auto, ktorým takmer nejazdíte? Máte pozemok, ale takmer ho nevyužívate. V tom prípade je potrebné dôkladne zvážiť možnosti a v závislosti na vašich dlhodobých plánoch a stave vášho rozpočtu zvoľte riešenie. Ponúka sa napr. prenájom, predaj, využitie pozemku na pestovanie a tým aj určitú úsporu za jedlo, popr. drobný (či väčší) príjem do rozpočtu za predaj prebytkov, apod.

Niekedy bude potrebné najprv investovať peniaze, ale aj čas. Môžete si to dovoliť, alebo pre vás bude prínosnejšie majetok predať a peniaze využiť inde? Koľko vás bude napr. stáť prípadná oprava či rekonštrukcia domu, aby ste mohli jeho nevyužitú časť prenajať, aké budú príjmy z prenájmu, návratnosť takejto investície? Je to výhodnejšie, než predaj a sťahovanie do menšieho? Ponúka sa vám nejaká lepšia príležitosť?

Dlhy

Ak ste zadlžený, vašim súčasným cieľom, čo sa týka rozpočtu, bude pochopiteľne, dlhy splatiť. Ak sú splátky natoľko vysoké, že  už nie ste schopní splácať, je to malér. Takúto situáciu riešte okamžite! Najčastejšou chybou dlžníkov, ktorí sa dostali až k exekúcii, je, že situáciu neriešili včas. Nereagujú na výzvy a čakajú, že sa to vyrieši samo. To sa ale nestane.

Ak máte problémy, spočítajte si, koľko dlhujete, koľko vám mesačne chýba v rozpočte a snažte sa s tým niečo urobiť. Choďte do banky (za veriteľmi) a povedzte im o svojej situácii. Požiadajte o zhovievavosť, než predáte majetok (čo je vždy lepšie, než čakať na exekúciu), alebo vymyslite iné opatrenia, a to im ponúknite. A samozrejme, je potrebné, aby ste dobre poznali všetky svoje možnosti, ako je konsolidácia, osobný bankrot, spomínaný odpredaj vecí atď. Ak na to máte ešte čas, môžete zadlženie vyriešiť optimalizáciou rozpočtu, zvýšením príjmov a znížením výdavkov, ale viac o tom už nabudúce.

Záver

Dnes sme teda dokončili zisťovaciu fázu. Vyhodnotili ste si stav svojho mesačného rozpočtu a tiež presne viete, aký veľký máte majetok, popr. dlhy. Zámerne sme tieto veci spojili, pretože až kompletné vyhodnotenie vašej situácie vám umožní stanoviť si svoj aktuálny finančný cieľ presne podľa svojej potreby, resp. potreby vašej rodiny. Tieto veci sa na prvý pohľad javia pomerne jednoducho, čo zvádza k ich bagatelizácii. Chceli by sme vás však uistiť, že realizácia všetkých týchto krokov môže výrazne zlepšiť stav vašich financií.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa k odberu notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Tiež nás sledujte na našej facebookovej stránke  a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

 

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.