[Financie] Nehľadajte skratky na splnenie svojich snov

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zo všetkých strán sa to na nás valí. Chcete si žiť ako pán, mať nové auto, nový dom, kúpiť si krásne veci, ísť na drahú dovolenku, alebo si vyraziť na nákupy bez peňazí? Neexistuje nič ľahšie! Vezmite si úver, získajte všetko hneď teraz, a užívajte si! V podobnom duchu sa nesie väčšina podobných ponúk. Ľudia sa usmievajú, všetko je jednoduché, rýchle, ľahké, výhodné… alebo nie? 

Predávame sny

Áno, všetko je krásne a jednoduché, ale len dovtedy, kým nezistíte, že ste sa za nevýhodných podmienok upísali na roky dopredu, a už z toho nemôžete vyjsť von. Krásna ilúzia skončila a vy sa zobúdzate do reality. Zadĺžený človek si nemôže dovoliť opustiť svoje zamestnanie, aj keby v ňom trpel a nedostával zaň spravodlivú odmenu. A tak sa zo slobodného človeka nenápadne stáva novodobý otrok.

Zdá sa vám takáto formulácia príliš silná? Potom mi prepáčte. Samozrejme, je to o nastavení vašej mysle. Ak ste spokojný a žijete v súlade so svojimi snami, cieľmi a potrebami, potom vám to, samozrejme, prajem. Možno ste si za najlepších možných podmienok požičali na krásny dom, v ktorom teraz žijete s milovanou rodinou. Máte skvelú prácu, ktorá vám umožňuje dom splácať a žiť si pritom celkom dobre.

Sú však aj ľudia, ktorí sa nechali nalákať na nevýhodné ponuky, a teraz to ľutujú. Niekto im ponúkol, že ihneď splní ich sny, všetko pohodlne, ľahko a rýchlo. V škole ich o finančnej gramotnosti nikto neučil, navyše tá ponuka znela predsa tak dobre… V susednej Českej republike je každý desiaty človek vo veku nad 15 rokov v exekúcii, pričom každú hodinu je zahájených 75 exekúcií. Znie to až neuveriteľne, ale taká je, bohužiaľ, skutočnosť.

Čo je úver

Ako vidíte, tento článok rozhodne nie je samoúčelný. Počet ľudí, ktorý sa dostal do exekúcie, je enormný. Ešte horšie však je, keď si uvedomíte, že pôžička, ktorá možno práve vám ničí život, banku nič nestála. Čítate správne, banky totiž vďaka systému minimálnych rezerv vôbec nemusia vlastniť peniaze, ktoré požičiavajú.

Úver je prapodivný jav, pri ktorom banka zaúčtuje požiadavky do svojich aktív, a vytvorí úplne nové digitálne peniaze, ktoré vám pošle na účet. Jednoducho sa tomu hovorí tvorba bezhotovostných peňazí, všetko legálne, a pred očami nás všetkých. Na podobnom princípe pritom fungujú aj centrálne banky. Centrálna banka hocikedy vytlačí nové peniaze, požičia ich štátu a stáva sa veriteľom. Celý tento diskutabilný systém by mimochodom s Bitcoinom nefungoval, pretože ten nie je možné len tak vytvoriť.

Keď sa úver oplatí

Aby bol tento článok vyvážený, tak sa pozrieme taktiež na to, za akých okolností môže byť pôžička dobrým nástrojom. Každá minca má dve strany, a hoci je pôžička zlým pánom, môže byť dobrým pomocníkom – najmä vtedy, keď človek vie, čo robí. Samozrejme, nechať sa zlákať reklamou je asi ten najhorší scenár, existujú však aj rozumnejšie dôvody na zadlženie. Predovšetkým je potrebné si všetko veľmi dobre spočítať a vziať do úvahy všetky okolnosti.

Robert Kiyosaki v jednej zo svojich kníh píše, ako si doslova na schodoch súdu zabezpečil nehnuteľnosti za veľmi výhodné ceny. Urobil to nasledovne: na dom si vzal pôžičku a obratom ho predal s veľkým ziskom na splátky. Tok peňazí, ktoré tým vytvoril, mu začal generovať pasívny príjem.

Síce splácal úver banke, ale aj tak mu z mesačnej splátky od kupujúceho zostalo niekoľko desiatok dolárov vo vačku. Tento postup zopakoval toľkokrát, koľko to len šlo, a pravidelný príjem, ktorý takto vytvoril, využil napríklad na nákup auta, znovu na splátky. Ako vidíte na tomto príklade, za určitých okolností vám teda úver môže poslúžiť. Musíte však presne vedieť, čo robíte.

Záver

Ako napovedá názov článku, hľadať skratky sa nemusí vždy oplatiť. Existujú prípady, keď vám úver po dôkladnej kalkulácii a za priaznivých podmienok môže vynikajúco poslúžiť. Na druhej strane však stojí manipulatívna a klamlivá reklama, právna prevaha veľkých spoločností a bánk, milióny ľudí v exekúcii, často až nemravné zmluvné podmienky a exkluzívne pozície bánk, ktoré im umožňujú tvoriť peniaze z ničoho, požičiavať ich štátu, firmám i jednotlivcom, a ešte si navyše účtovať úroky.

Zdroj:
https://ekonomika.idnes.cz/exekuce-mapa-exekuci-dluhy-splatky-cesko-fpj-/ekonomika.aspx?c=A180213_111346_domaci_ekl

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.