Craig Wright pod paľbou komunity – Blíži sa koniec samozvaného Satoshiho?

BITmarkets BITmarkets

Je Craig Wright Satoshi? Nie je Craig Wright Satoshi? Ktoré z týchto tvrdení má najbližšie k pravde a ako to teda s Wrightom vlastne je?

Je to pravý Satoshi

Craig Wright (pre tých, čo ho nepoznajú), je pomerne kontroverzná postava na scéne kryptomien. Hlavným hnacím motorom jeho disharmonickej osobnosti je fakt, že tvrdí, že je Satoshi Nakamoto. Prečo by to mohla či mala byť pravda? Existuje veľa indícií a zverejnené dokumenty na Twitteri dokazujú, že Wright mohol mať k Satoshimu naozaj pomerne blízko.

V prípade, že by bol Satoshi chápaný ako tím ľudí, tak je celkom dobre možné, že aj Wright by sa rozumne mohol domnievať, že je naozaj Satoshi. V celej kryptokomunite však panuje zhoda, že existuje absolútne jednoznačný dôkaz o tom, kto je Satoshi. Bude to totiž držiteľ privátnych kľúčov k Satoshiho BTC peňaženke.

Mohlo by vás zaujímať: Satoshi Nakamoto údajne píše knihu o počiatkoch Bitcoinu

Nie je to Satoshi

Wright nebol schopný priniesť dôkaz, že je držiteľom týchto kľúčov. Takže, hoci panuje neistota kto to je, vieme, že to nie je Wright, pretože ten mohol kľúče zverejniť. Tento problém je veľmi jednoduchý. Wright jednoducho nie je Satoshi.

A tu sa dostávame k jadru problému. Wright je síce klamár, podvodník a opovrhnutia hodná bytosť, ale práve tieto vlastnosti ho doviedli až na vrchol kryptokomunity. Takmer každý vie, kto je Craig Wright a bohužiaľ, ľudská spoločnosť má vo zvyku glorifikovať známe postavy. Z toho Wright profituje.

Ľudí všeobecne priťahujú k príbehy. Sú im totiž oveľa bližšie ako chladná logika a rozumová kalkulácia. A mediálny svet je plný príbehov. Príbehov, ktoré ľudia radi počúvajú. A tak je to aj tu. Wright je príbehom, ktorý rozdeľuje. A čím viac rozdeľuje, tým viac sa ten príbeh šíri.

K tejto téme sme už písali: Je Craig Wright skutočný Satoshi Nakamoto alebo len podvodník?

Príbeh sa nafukuje

Nedávno sa do tohto príbehu vložil ďalší významný člen komunity kryptomien. CEO Binance, známy pod nickom CZ sa vyhráža Wrightovi, že delistuje jeho Bitcoin SV. To bohužiaľ prospieva ďalším príbehom. CZ buduje svoj imidž rytiera v žiarivej zbroji (ktorým ale nie je) a bojuje proti zradnému Wrightovi.

Nič sa však nestalo. BTC SV je stále obchodovaný aj na Binance a dve strany spoločne vyťažili ďalší mediálny kapitál. A v komunite sa ďalej rozprávajú príbehy o Wrightovi a jeho zlodejskej ceste za ukradnutím Satoshiho vízie. A ak niekde stále vidíte jedno meno, skôr či neskôr ho ľudský mozog začne chápať ako dôležité. Už len preto, že sa stále opakuje.

Existujú dve cesty, ako zastaviť takýto zhubný príbeh. Prvá je jednoducho prestať s rozprávaním. Wright nie je pre kryptomeny dôležitý a je úplne jedno, či o ňom niekto hovorí alebo nehovorí. Proste stačí prestať jeho príbeh ďalej rozprávať. To sa ale bohužiaľ nestane, pretože ľudia milujú drámy.

Druhá cesta je potom odsúdenie zo strany búrz, ktoré majú moc niečo zmeniť. Ak CZ naozaj delistuje BTC SV, bude to kritická rana a tento náhodný fork BTC nastúpi cestu do záhuby (v čase pred vydaním článku Binance naozaj delistovala Bitcoin SV). Dovtedy sa však môže Wright triasť. Veľká väčšina ľudí ním síce opovrhuje, ale on z toho stále profituje. A kým o ňom budeme hovoriť, bude profitovať aj naďalej. Keď rozprávanie jeho príbehu skončí, zostane iba obraz človeka, ktorý urobil všetko pre to, aby poškodil vývoj kryptomien a maximalizoval vlastný profit. A k takýmto ľuďom, našťastie, nie je história láskavá.

Čo čítať ďalej?

Bitcoin Futures – Čo to je, aké sú ich výhody a kde s nimi môžeme obchodovať?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kracik A.