Hľadá sa Satoshi Nakamoto alebo Kto je otec Bitcoinu

BITmarkets BITmarkets

Ak milujete detektívne alebo tajomné príbehy, iste vám neuniklo, že aj v krypto-svete existuje niekoľko záhad, ktoré na svoje odhalenie ešte len čakajú. Jednou z tých najväčších je identita Satoshiho Nakamota. Ide o meno (prípadne pseudonym) osoby alebo skupiny osôb, ktoré stojí za vznikom Bitcoin protokolu. Kto patrí medzi najhorúcejších kandidátov na tvorcu jednej z najzaujímavejších technologických inovácií poslednej dekády?

Celý rad kandidátov

Za dobu existencie Bitcoinu bolo už vyslovených mnoho mien (napr. vizionár Elon Musk, ktorý sám túto domnienku vyvrátil) alebo konšpiračných teórií (napr. teória o vytvorení Bitcoinu americkou vládou, ktorá ho v skutočnosti ovláda). Niektoré mená sú menej pravdepodobné, zatiaľ čo u iných je určitá možnosť, že by mohli mať niečo spoločné s menom Satoshi Nakamoto, o niečo vyššia. Medzi tri najčastejšie skloňovaných a možných tvorcov Bitcoinu patria:

Mohlo by vás zaujímať: Satoshi Nakamoto údajne píše knihu o počiatkoch Bitcoinu

Michael Clear

Michael Clear je írsky počítačový vedec s bohatými skúsenosťami s kryptografiou aj ekonómiou. Je spoluautorom téze o využití peer-to-peer technológií a v roku 2009 ho najala banka AIB (Allied Irish Banks) na vytvorenie softvéru určeného na obchodovanie s menami. Ohľadom jeho možného alter ega sa kedysi vyjadril:

„Nie som Satoshi Nakamoto, ale aj keby som ním bol, nepoviem vám to.”

To je odpoveď, ktorá nie je úplne presvedčivá, a tak zostáva Michael Clear jedným z horúcich kandidátov považovaných za možných tvorcov Bitcoinu.

Hal Finney

Bohužiaľ, už zosnulý expert na kryptografiu, historicky druhý používateľ Bitcoinu, hneď po Satoshim Nakamotovi. Bol členom tzv. komunity Cypherpunk. Ide o zoskupenie odborníkov na internetovú bezpečnosť, ktoré vzniklo na konci 80. rokov a jeho hlavným cieľom je pomocou kryptografie uskutočňovať pozitívne zmeny v sociálnom a politickom živote. Je známe, že mal ako jeden z mála priamy kontakt na Satoshiho Nakamota. Ako vývojár mal skúsenosti s tvorbou systému proof-of-work (spôsob, ktorým používateľ platobného systému preukazuje hodnotu platobného prostriedku pomocou prevedenej práce). V roku 2014 podľahol amyotrofickej laterálnej skleróze (ALS). Jeho telo bolo zmrazené s nádejou budúceho oživenia a vyliečenia.

Tejto legende sa venuje článok: Hal Finney – Príjemca historicky prvej bitcoinovej transakcie

Nick Szabo

Otec smart kontraktov, počítačový vedec a kryptograf. Rovnako ako Hal Finney je aj on členom hnutia Cypherpunk. V roku 1998 vyvinul mechanizmus pre digitálnu menu Bit Gold. Hoci sa táto kryptomena nikdy nepresadila, vytvorila základ pre svojho priameho nástupcu, ktorým je Bitcoin. Mnoho ľudí si myslí, že práve on sa skrýva za menom Satoshi Nakamoto. Jednak kvôli jeho značným znalostiam kryptografie a počítačových vied, a tiež kvôli jeho práci, ktorej výsledkom bol práve Bit Gold. Samotný Nick Szabo svoj podiel na vývoji Bitcoinu popiera.

Viac informácií o osobnosti Nicka Szabo sa dozviete tu.

Záver

Za vývojom Bitcoinu môže byť jedinec alebo skupina ľudí. Či už je to tak alebo onak, rozhodnutie nezverejňovať svoju pravú identitu je logické. Už len preto, že podľa niektorých zdrojov môže osoba/skupina vlastniť okolo 1 000 000 Bitcoinov. Bezpečnostné riziká spojené s prezradením pravého mena tvorcu by boli skrátka príliš vysoké a nesúviseli by iba s výškou majetku. Už len z tohto dôvodu bude pravé meno Satoshiho Nakamota možno ešte dlho veľkou neznámou.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Pavel.

Zdroj:
blockchain.wtf

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.