Cardano rastie
Cardano. Zdroj: Shutterstock,. JL Stock

Prvá fáza dôležitého projektu Alonzo bola práve spustená. Sieť Cardano od dnes ponúka inteligentné kontrakty, zatiaľ však len na Testnete. A ako reaguje cena tokenu ADA? Dosahuje stále vyššie a vyššie historické maximum. V čase písania tohto článku bola cena ADA na úrovni 3,03 USD.

Prečítaj si tiež: DeFi pre ľudí – tak znie významný projekt od popredných hráčov

Cardano je v prvej fáze

Správy o spustení Testnetu spôsobili, že sa ADA dokázala vyšplhať na historické maximum 3,09 USD. Token zažíva najvýraznejšie obdobie, a to vďaka skorému ohláseniu termínu pre spustenie protokolu Alonzo. Ten umožní používateľom vytvárať a následne vykonávať inteligentné kontrakty na blockchaine Cardano.

ADA/USD
ADA/USD 30m TF. Zdroj: TradingView

Aktuálny prudký nárast tokenu ADA je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobený spustením testovacej siete. Čo to však znamená? Vývojári môžu testovať funkcionalitu inteligentných kontraktov, aby dokázali zistiť prípadné chyby. Tie sa následne opravia, aby bolo vo finále všetko v poriadku.

Burza Binance je aktuálne najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

História smart kontraktov

Vznik smart, alebo tzv. inteligentných kontraktov, sa datuje ešte do 90. rokov minulého storočia. Sú to v podstate malé časti kódov, ktoré dokážu automaticky vydávať príkazy a následne realizovať konkrétne akcie za vopred stanovených podmienok.

Doteraz sa inteligentné kontrakty prevažne využívali len na sieti ETH. Samozrejme, pri takto silnom hype okolo inteligentných kontraktov, začala vznikať konkurencia. Hoci je Ethereum stále jednotkou na trhu, Ch. Hoskinson na čele Cardana môže byť vážnou konkurenciou. Len pred nedávnom sa vyjadril, že začína uvažovať o kooperácií so Solanou.

O tejto udalosti sme ťa informovali v našom predošlom článku, ktorý si môžeš prečítať tu: Črtá sa veľká spolupráca Solana a Cardano? Hoskinson prejavil záujem

DeFi stále rastie

Sektor DeFi je v podstate jedinečnou časťou sveta kryptomien, ktorá umožňuje komplexnejšie využitie finančných služieb, ako sú napríklad nákup a samotný predaj kryptomien. Všetky tieto procesy dokážeme vykonať bez centralizovaného sprostredkovateľa.

ETH je kráľom DeFi, aktuálne však začínajú dominovať protokoly ako AAVE, Maker, UniSwap a ďalší. Konkurencia je stále silnejšia a preto to ani blockchain Cardano nebude mať ľahké.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.