Vitalik je proti forku, ktorý by vyradil Ethereum ASIC minery – tu sú dôvody

Novinky Vitalik je proti forku, ktorý by vyradil Ethereum ASIC minery.
Vitalik je proti forku, ktorý by vyradil Ethereum ASIC minery. Zdroj: shutterstock.com/AlexLMX
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nedávno sme na Kryptomagazine písali o novom ASIC mineri od firmy Bitmain.
Antminer E3 je stroj určený primárne na ťažbu Etherea, ale môžete na ňom ťažiť prakticky všetky kryptomeny, ktoré využívajú ethash mining algoritmus.

Detaily o Antmineri E3 nájdete v tomto článku

O ASIC-u pre Ethereum sa špekulovalo už dlho a ešte pred jeho oficiálnym predstavením core developeri začali s komunitou diskutovať o možnom hard-forku, ktorý by problém s ASIC-mi odstránil. Bolo by to relatívne jednoduché. Stačí prejsť na iný mining algoritmus.

https://twitter.com/VladZamfir/status/979060233430552576

Ako pri každom forku, aj tu je problém s dohodou. Ľudia, ktorí si kúpili ASIC-y, by museli prejsť na ťažbu Etherea Classic alebo inej ethash meny, alebo by mohli naďalej ťažiť starý Ethereum blockchain. Práve druhá možnosť je celkom pravdepodobná. niečo veľmi podobné sa stalo aj dnes s Monerom.

Pozrite sa na bordel, ktorý rozpútal dnešný prechod Monera na iný mining algoritmus. Vznikli hneď 4 nové coiny! Viac v tomto článku.

Tvorca Etherea – Vitalik Buterin, je momentálne proti tejto akcii. Rovnako ako väčšina Core developerov zastáva názor, že najlepšie bude nerobiť nič. Skoordinovať tisícky minerov po celom svete a presvedčiť ich, aby prešli na nový blockchain nie je vôbec jednoduché.

“Donútiť každého, aby aktualizoval svoj softvér, bude pravdepodobne veľmi chaotické a bude nás to iba rozptyľovať od dôležitejších vecí. Osobne sa teda neprikláňam k forku.”

Nakoniec, takýto hard-fork by predstavoval iba krátkodobé riešenie. Bitmainu a ďalším výrobcom ASIC-ov nič nebráni v tom, aby vyrobili nový ASIC. A potom čo? Budeme zase forkovať?

Ethereum aj tak prejde na PoS

Dlhodobé plány firmy Ethereum Foundation počítajú s prechodom na nový konsenzus algoritmus – takzvaný Proof-of-Stake. Viac sa o ňom dozviete v úvodnom článku nášho seriálu o kryptomenách, ktoré generujú pasívny príjem. Zajtra na Kryptomagazine vyjde nová časť tohto seriálu. Sledujte nás na facebooku, prípadne si zapnite notifikácie (použite zvonček v ľavom dolnom rohu obrazovky), aby vám to neušlo.

Celý problém bude vyriešený až prechodom na PoS – teda spôsob ťažby, pri ktorej nie je dôležitý výkon vášho počítaču, ale množstvo coinov na masternode. PoS ASIC-y vyradí úplne, navždy a navyše započne defláciu počtu ether tokenov.

Proof-of-Stake Ethereum bockchain už existuje. Zatiaľ však iba v testovacej verzii a je známy pod menom Casper.

Prečo ASIC minery predstavujú problém?

Procesory a grafické karty sú bežne dostupné. Kúpite ich na internete, v bazároch, všade… Oproti tomu, ASIC-y vyrába iba zopár čínskych výrobcov a dostať sa k nim je veľmi náročné. Veľkú časť produkcie si necháva samotný výrobca a veľkoodberatelia. Obyčajní ľudia tak nemajú veľkú šancu vyťažiť si poriadny zisk a sieť sa centralizuje na niekoľko veľkých uzlov.

To ide proti myšlienke decentralizácie, ktorá je podstatou kryptomien a blockchainu.