Ako krach UST ovplyvní stablecoiny.
Ako krach UST ovplyvní stablecoiny. Zdroj: Shutterstock.com/David Sandron

Hoci Terra USD (UST) v posledných dňoch stratila svoju fixáciu na dolár, neočakáva sa, že všetky stablecoiny čaká rovnaký osud.

Ceny najväčšieho stablecoinu Tether (USDT) a druhého najväčšieho USD coinu (USDC) zostali fixované k 1 doláru. Obe sú kryté aktívami, na rozdiel od UST, ktoré sa pokúša udržať si stabilitu vytváraním alebo ničením ponuky UST prostredníctvom výmeny s natívnym tokenom LUNA blockchainu Terra.

Stablecoiny kryté aktívami, pokiaľ sa ich rezervy zhodujú s počtom mincí v obehu, nie sú náchylné na de-fixáciu. Algoritmické stablecoiny, ktoré doteraz nie sú kryté aktívami, boli však od kurzu odviazané.

UST, za posledný týždeň podľa Coinmarketcap, klesol o 82 %, zatiaľ čo LUNA o 99 %.

Približne 350 miliónov dolárov v UST bolo vymenených za USDT pomocou protokolu Curve, čo ponechalo k dispozícii viac UST v porovnaní s inými stablecoinmi. Tým sa znížila jeho hodnota. Zvyšná časť UST stiahnutá z protokolu Anchor bola predaná na centralizovaných burzách, čím sa znížila hodnota aj na týchto trhoch.

Hovorca Tetheru poznamenal, že USDT je ​​najlikvidnejší stablecoin na trhu a dodal, že spoločnosť neverí, že situácia s UST znamená niečo pre trh stablecoinov.

Stablecoiny rebríček
Stablecoiny: rebríček. Zdroj: Coinmarketcap.com

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Údaje ukazujú, že objemy transakcií Bitcoinu rastú

Prechod na kolateralizované stablecoiny

Mnohí veria, že Bitcoin a USDT sú najlepšie spoľahlivé rezervné aktíva pre trh s kryptomenami. Tether by sa nemal porovnávať s UST.

Dramatický pokles ceny UST pravdepodobne spôsobí odklon od algoritmických stablecoinov ku kolateralizovaným stablecoinom, keďže trh stráca dôveru v mechanizmy stability.

Niektorí môžu byť v pokušení zbaviť sa alebo dokonca shortovať iné algoritmické stablecoiny. To môže to byť prínosom pre kolateralizované stablecoiny.

Na trh bolo uvedených niekoľko nových algoritmických stablecoinov, ktoré odzrkadľujú model používaný UST. Ide napríklad o USN vydaný na protokole Near, ale ich trhová kapitalizácia je zlomkom UST. Najbližšou paralelou je Waves Neutrino USD (USDN) s trhovou kapitalizáciou 830 miliónov USD, ktorá v apríli utrpela vlastnú de-fixáciu.

Prečítaj si tiež: Ako útočník mohol zarobiť vyše 800 mil. $ útokom na UST

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre