LUNA a UST útok
LUNA a UST útok. Zdroj: Shutterstock.com/Vladimir Kazakov

Od začiatku týždňa zaznamenal UST (stablecoin Terra) veľký pád voči doláru. Uprostred súčasného krviprelievania sa množia špekulácie, že došlo ku koordinovanému útoku na stablecoin UST. Jeden útočník predal stablecoin za 285 miliónov dolárov na Curve a Binance.

Útočník však mohol týmto koordinovaným útokom zarobiť viac ako 800 miliónov dolárov. Populárny on-chain analytik, ktorý sa na Twitteri nazýva Onchain Wizard, publikoval nedávne vyjadrenie, kde vysvetľuje, ako mohol útočník zneužiť ekosystém LUNA-UST-BTC.

V marci Luna Foundation Guard (LFG), materská firma spoločnosti Terra, oznámila, že nakúpi bitcoinové rezervy v hodnote 10 miliárd dolárov, aby zabezpečila stabilitu svojho stablecoinu. To vyvolalo aktivitu útočníka.

LFG kúpila 15 000 BTC medzi 27. marcom a 11. aprílom, takže vezmeme si priemernú cenu medzi týmito dátumami (42 000 $)“.

Výsledkom bolo, že útočník do 11. apríla vybudoval 4,2 miliardy dolárov v shortoch voči BTC. Súčasne útočník vybudoval 1 miliardu dolárov na mimoburzovej (OTC) pozícii v UST. To pripravilo pôdu na likvidáciu UST a súčasne na shortovanie BTC s vedomím, že LFG predá svoje bitcoiny, aby ochránil stablecoin.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Bitcoin sa prepadol aj pod 30 000 USD a pokračuje v tvrdom poklese

Skutočná hra s UST

LFG najprv odstránilo likviditu vo výške 150 miliónov $. V rovnakom čase útočník použije 350 miliónov $ na odčerpanie likvidity. Toto začne de-fixovať UST a stlačí ho nadol na 0,97 $.

Neskôr Luna Foundation Guard (LFG) začala predávať svoje bitcoiny z rezerv, aby ochránili UST. To vytvára medvedí tlak na Bitcoin. Následne útočník začne ukladať zvyšných 650 miliónov $. Onchain Wizard vysvetľuje:

LFG predáva BTC na obnovenie fixácie svojho stablecoinu, zatiaľ čo útočník predáva UST na Binance. Nakoniec sa tento proces zacyklí a burza Binance pozastavila výbery tohto stablecoinu, čo podnecovalo paniku.

So silnými likvidáciami stablecoinu sa cena LUNA začína rútiť pre algoritmický mechanizmus Terry.

Ak by teraz útočník pokryl svojich 100 000 BTC v krátkych pozíciach na trhovej cene, zarobil by viac ako 950 miliónov dolárov. Analytik ďalej vysvetľuje, že akýkoľvek výpadok tokenu LUNA by útočníkovi priniesol ďalšie zisky.

Mohlo by ťa zaujímať: Najznámejší DeFi protocol Anchor terčom riadeného útoku – LUNA klesá

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
najstaršie
najnovšie Najviac hodnotené
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Neo
Neo
4 dni dozadu

Klobúk dole. Niekto to dobre vymyslel!