EOS – všetko čo by ste radšej nechceli vedieť

Keby vám niekto povedal, že startup bez produktu dokáže vyzbierať 4 miliardy dolárov, asi by ste mu neverili. Kryptomeny však zdá sa posúvajú hranice a blockchainový startup EOS dokázal v rámci svojej ICO kampane uvedenú sumu skutočne vyzbierať. Ohúriť investorov nápadom, prepracovanou roadmapou a svetlými víziami je jedna vec, no realita býva často iná…

Získajte exkluzívne členstvo na Trading11 iba za 10 € mesačne.

Sľuby EOSu

EOS je relatívne nový projekt (založený v júni 2017), ktorý je navrhnutý na podporu decentralizovaných aplikácií prostredníctvom inteligentných zmlúv v komerčnom meradle. Jeho primárnym cieľom je umožniť spoločnostiam vytvárať aplikácie bežiace na blockchain platforme podobným spôsobom ako webové aplikácie. Vývojári EOSu očakávajú, že ich platforma časom spracuje aspoň 1000 transakcií za sekundu. Naproti tomu, jeden z hlavných konkurentov tejto meny, Ethereum, dokáže súčasnosti spracovať len približne 15 transakcií za sekundu.

Prehľadné porovnanie oboch kryptomien si môžete pozrieť v infografike nižšie

Prísľub radikálneho zvýšenia kapacity pre spracovanie transakcií vyvolalo veľký záujem o túto kryptomenu. Spoločnosť Block.one, ktorá stojí za vývojom EOSu tak dokázala vyzbierať sumu zmienenú v úvode článku dokonca bez toho, aby v začiatkoch ICO mala napísaný čo i len jeden riadok zdrojového kódu. Ako sa teda EOS snaží splniť svoje sľuby? Prostredníctvom jednoduchého kompromisu: kvôli zvýšeniu škálovateľnosti znižuje mieru svojej decentralizácie.

Decentralizácia, alebo sústredenie moci?

Decentralizácia je jednou z hlavných charakteristík dobrej kryptomeny. Za predpokladu, že sa dosiahne zapojením veľkého počtu strán do procesu validácie blokov. Týmto spôsobom  zabezpečuje odolnosť voči cenzúre. Inými slovami: čím je tento súbor strán väčší, tým lepšie.

Myšlienkou EOSu je, že tento proces pokryje 21 schvaľovateľov, ktorých označil ako „Block Producers” (BP). Ich úlohou je zároveň aj vzájomná synchronizácia.

Mohlo by vás zaujímať: Ako analyzovať whitepaper – základ pre vašu investíciu do kryptomien

Autokracia „Block Producerov”?

Ak odoberieme decentralizáciu – jednu z kľúčových vlastností blockchainu – odstránime aj jeho odolnosť voči cenzúre. Tým pádom sa nám núka otázka: v čom spočíva výhoda EOS blockchainu v porovnaní s klasickou databázou spravovanou úzkou skupinou ľudí? Možno 21 BP považovať za decentralizovaný systém? Ak by validátori blokov boli úplne anonymní a nemali by žiadny spôsob komunikácie medzi sebou, tak možno. Ale nie v prípade, ako to navrhuje EOS.

Pre správne pochopenie fungovania celej siete je potrebné si ozrejmiť proces výberu BP. Voľba týchto delegátov prebieha na základe hlasovania. Každý držiteľ EOS tokenov má možnosť hlasovať vo „voľbách”, pričom platí, že čím väčší počet tokenov vlastníte, tým väčšiu váhu má váš hlas pri voľbe. Zvolení BP majú následne oprávnenie verifikovať a vytvárať bloky, za čo im prináleží odmena.

Čo si budeme hovoriť, byť BP je úžasné. Ak by sme vyhádzali z ceny 13 USD za 1 EOS (čo je približne priemerná cena v tomto kalendárnom roku, každý BP získa 1,64 milióna USD ako odmenu za verifikovanie blokov a zároveň sa ďalších 102 miliónov USD rozdelí medzi všetkých Block Producers v závislosti od počtu hlasov, ktoré získali vo voľbách.

Vyššie popísaný proces môže ľahko viesť ku kúpe hlasov, aby si BP zaistil svoju pozíciu vo voľbách. Po výhre v týchto voľbách môže rovnako dôjsť k vytváraniu aliancií BP ako sa stalo konkurenčnej kryptomene LISK, kde sa vytvorili dve skupiny Elite a GDT. Akonáhle sa takéto koalície vytvoria, decentralizácia EOSu ostane len mýtom.

Skutočne existuje niečo zadarmo?

Transakčné poplatky sa vo všeobecnosti používajú na poskytnutie stimulov pre minerov, ktorých úlohou je zabezpečenie chodu celej siete. Tí sú motivovaní k vynaloženiu maximálneho úsilia v nádeji, že odmena za vyťaženie bloku bude pripísaná im. Kryptomena EOS je nastavená s 5 percentnou mierou inflácie ročne, pričom práve tieto mince, ktoré sú každoročne pustené do obehu, slúžia ako odmena minerom.

Aj keď EOS uvádza, že komunita má možnosť hlasovať, ako budú mince použité (spálenie, odmeny minerom atd.), asi nebude pre nikoho prekvapením, že pod pojmom „komunita” ide o označenie  „Block Producerov”. A tí sa asi sotva vzdajú svojej odmeny v prospech spálenia mincí.

Takže skutočne nestoja transakcie v sieti EOS nič? Jedna vec je, že ich reálne pri svojej platbe neuhradíte, druhá, že tento poplatok je de facto skrytý v podobe inflácie, teda v znehodnotení EOSu, ktorý držíte.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Ďalšie znepokojivé fakty

ICO EOSu trvalo 12 mesiacov. Investori tak mali dostatočne dlhú dobu, aby tento projekt podporili kúpou ich tokenu. Problém však je, že získané finančné prostriedky vyzbierané počas ICO neboli uzamknuté a spoločnosť Block.One tak s nimi mohla nakladať podľa vlastnej vôle. Vynára sa tak možný scenár:

Block.One ponúkne investorom token EOS → časť vyzbieraných prostriedkov použije na kúpu vlastného tokenu v rámci prebiehajúceho ICO  → následne vlastní ako tokeny, tak aj finančné prostriedky → celý proces sa niekoľko krát zopakuje → cena EOS tokenu vzhľadom k predošlým bodom rastie, čo vyvoláva dojem záujmu o túto menu  → Block.One predáva svoje vlastné EOS tokeny na sekundárnych trhoch → vybratie profitu.

Bezpečnosť je najdôležitejším prvkom každého blockchain projektu. Skutočnosť, že interné systémy Block.One boli v priebehu ICO napadnuté hackermi, čo viedlo k odcudzeniu veľkého množstva finančných prostriedkov investorov, veľa dôvery v bezpečnosť EOS / Block.One nedáva.

Keď už sme pri bezpečnosti – Block.One ponúkol odmenu 10.000 dolárov každému, kto nájde v chybu v ich kóde. Len za prvý týždeň dokázal jeden človek odhaliť chyby, za ktoré mu spoločnosť vyplatila 120.000 USD. Slušný výkon programátora, však? Alebo dobré lajdáctvo EOS dev teamu pri zabezpečovaní siete…

Záver

O problémoch EOSu sme písali na našom magazíne vo viacerých článkoch. Tie posledné sa týkali predovšetkým očakávaného spustenia ich vlastného MainNetu. Pre dokreslenie obrazu o tejto kryptomene si ich môžete prečítať po kliknutí na jednotlivé odkazy nižšie.

EOS: 3 dôvody, prečo s kúpou počkať
EOS Mainnet zamrzol dva dni po spustení
Okamih pravdy pre EOS – spustenie mainnetu je tu
EOS sa pár dní pred spustením mainnetu potýka s obrovskými problémami
Týždeň do spustenia EOS mainnetu – všetko čo potrebujete vedieť

Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
hackernoon.com
medium.com
eos.io

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.