EOS sa pár dní pred spustením mainnetu potýka s obrovskými problémami

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Do plánovaného spustenia prelomového projektu EOS zostáva len pár dní. Projekt má za cieľ podporu tvorby takzvaných Dapps, teda decentralizovaných blockchainových aplikácií. Tým by došlo k značnému uľahčeniu adaptácie blockchainu spoločnosťami po celom svete. EOS však v cieľovej rovine narazil na veľký bezpečnostný problém.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad do sveta kryptomien na trading11.com.

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

EOS je vyvíjaná blockchainová platforma, ktorá má uľahčiť integráciu a podporu decentralizovaných aplikácií, teda Dapps, a to v širokom meradle. Založil ju Dan Larimer. Ten má s blockchainom už bohaté skúsenosti. V minulosti založil napríklad Bitshares, blockchainovú finančnú platformu, alebo Steem, čo je token, ktorý poháňa sociálnu sieť Steemit. Tokeny pracujú na blockchaine Etherea, čo umožňuje integráciu smart contracts. V obehu koluje celkovo jedna miliarda tokenov. V súčasnosti sa však iba niekoľko dní od spustenia webu EOS.io potýka s neistotou panujúcou okolo jeho zabezpečenia.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Dvojnásobne viac transakcií za sekundu, ako VISA

EOS ako kryptomena sa vyznačuje predovšetkým vysokou rýchlosťou transakcií. Za jedinú sekundu dokáže spracovať až 50,000 transakcií, čím atakuje jednu z najväčších súčasných slabín Bitcoinu, ktorou sú práve pomalé transakcie. Okrem toho využíva bezpečnejší protokol, než sú napríklad často používané Proof-of-Work (Bitcoin) či Proof-of-Stake(NEO). Medzi ďalšie výhody patrí celkom určite to, že klienti môžu využívať tento veľmi pokročilý blockchain s nulovými transakčnými poplatkami.

Viac sa o kryptomene EOS môžete dočítať tu

Epická bezpečnostná trhlina a 10,000$ za odhalenie ďalšej

Tvorcovia projektu EOS sa však iba pár dní pred oficiálnym spustením potýkajú s bezpečnostnými trhlinami v kóde, ktoré odborníci z čínskej spoločnosti Qihoo360 označili za „epické”. Podľa správy, ktorú uverejnili na svoj blog, ide o chybu, ktorá by potencionálnym zlomyseľným jedincom umožnila prevziať kontrolu nad všetkými uzlami siete EOS. Tým by mohli podľa svojej vôle manipulovať s transakciami, alebo využiť jednotlivé uzly na ťažbu iných kryptomien.

„Útočník môže ukradnúť súkromný kľúč uzlov, alebo manipulovať s obsahom nových blokov. Naviac môžu útočníci do nového reťazca „zabaliť” škodlivý kontrakt. Po publikácii bloku by tak došlo k tomu, že by všetky uzly v celej sieti boli kontrolované útočníkom,”

stojí v správe spoločnosti Qihoo360.

Spolu s prehlásením uverejnila spoločnosť Qihoo360 na svoj blog akýsi návod, pomocou ktorého si každý môže túto bezpečnostnú trhlinu sám overiť. A okrem neho sú uverejnené i konverzácie medzi spoločnosťou a vedúcim projektu EOS Danielom Larimerom.

Larimer tieto záležitosti očividne neberie na ľahkú váhu. Na upozornenie spoločnosti Qihoo360 reagoval ihneď a sľúbil, že EOS nevydajú, pokiaľ nebude chyba opravená. A tak aj tvorcovia učinili. Tvorcovia však nechcú publikovať projekt plný chýb. Preto Block One, podľa vyjadrenia Larimera na jeho Twitterovom účte, ponúka každému, kto nájde v projekte chybu, a to akúkoľvek, odmenu 10,000 dolárov.

Záver: Virtuálna kancelária na tvorbu decentralizovaných aplikácií

V súčasnej dobe je nedostatok platforiem podporujúcich či uľahčujúcich tvorbu blockchainových aplikácií hlavnou prekážkou v ceste Blockchainu k väčšej adaptácii a integrácii. EOS má za cieľ stať sa favorizovanou platformou pre tvorbu týchto aplikácií. Teda, akousi virtuálnou kanceláriou, ktorú si spoločnosti prenájmu a môžu sa v nej potom „hrať na svojom piesočku”, alebo tvoriť aplikácie podľa ich vlastnej potreby. A je nutné uznať, tým i prostriedky na to celkom určite majú. Dúfajme teda, že táto bezpečnostná trhlina je už iba „zakopnutím” v cieľovej rovinke a projekt bude vo finále úspešný. Plánované spustenie platformy EOS.io je už za 4 dni a to 2.6.2018.

Naša najnovšie video:

 

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.