Okamih pravdy pre EOS – spustenie mainnetu je tu

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

„Dnešným dňom Block.one s potešením oznamuje spustenie verzie 1.0 nášho open source blockchain softvéru EOSIO. Vďaka nemu budú môcť naši užívatelia vytvárať a budovať výkonné a vysoko zabezpečené aplikácie založené na technológii blockchain.”

Týmito slovami vítali 2. júna developeri kryptomeny EOS na svojich stránkach svojich fanúšikov.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

ICO za 4 miliardy dolárov

Po ICO fáze, vďaka ktorej sa vyzbierali na tento projekt rekordné 4 miliardy dolárov, je EISIO oficiálne spustený. Okamih spustenia EOSIO by mohol byť rozhodujúcim momentom pre projekt, ktorý vo svojom whitepaper-i sľúbil, že dokáže spracovať milióny transakcií za sekundu a eliminovať transakčné poplatky.

Čo treba vedieť o EOS

EOS je decentralizovaný operačný systém založený na technológií blockchain, ktorý bol predstavený v roku 2017. Za ústredné postavy stojace za týmto projektom sa považujú Brendan Blumer a Dan Larimer. Ich spoločným cieľom je umožniť vývojárom vybudovať decentralizované aplikácie (podobne ako Ethereum), ktoré môžu byť škálovateľné. Tú dosiahli predovšetkým vďaka paralelnému spracovaniu, čím umožnili sieti spracovávať transakcie s vyššou rýchlosťou.

Predaj ERC-20 tokenov EOS začal v júni 2017, pričom od 2. júna 2018 si ich zaregistrovaní držitelia môžu v rámci token swapu migrovať na nový mainnet EOSu.

Delegated Proof of Stake

EOSIO funguje na báze algoritmu Delegated Proof of Stake (DPoS), ktorý pôvodne vytvoril Larimer pre blogovaciu platformu Steemit. Princíp je postavený na takzvaných delegátoch, ktorí majú za úlohu zabezpečiť chod blockchainu. Ich počet je stanovený na 21 a v istom zmysle slúžia ako „Masternode”. Ich úlohou je teda overovanie transakcií a generovanie nových blokov, čo sa deje približne každé tri sekundy. Voľba týchto delegátov prebieha na základe hlasovania. Každý držiteľ EOS tokenov má možnosť hlasovať vo „voľbách”, pričom platí, že čím väčší počet tokenov vlastníte, tým väčšiu váhu má váš hlas pri voľbe. Medzi delegátmi neexistuje žiadne súperenie v podobe, kto potvrdí viac blokov. Algoritmus tejto meny totižto určuje minerov proporcionálne k ich podielu hlasov, ktoré obdržali.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

EOSindex

Kým dospel EOS k nateraz finálnej verzii softvéru, prešiel si z historického hľadiska viacerými releasmi. Za zmienku stojí predovšetkým Dawn, či posledná beta verzia v4.0 vydaná v máji tohto roku. Podľa stránky Github eviduje projekt ešte 620 otvorených otázok / návrhov. V porovnaní s týmto údajom bolo vyše 1400 dotazov vyriešených už počas vývojovej fázy. Aj tento fakt môžeme brať ako dôkaz, že developeri získali dostatok spätnej väzby na spustenie finálnej verzie.

Podľa EOSindexu, ktorý sleduje počet decentralizovaných aplikácií založených na EOS blockchaine, existuje už viac ako 140 projektov, ktoré sa aktívne rozvíjajú. Najznámejším z nich je Everipedia – on-line encyklopédia, ktorá odmeňuje tvorcov obsahu pomocou tokenov. Tento projekt prilákal v roku 2017 aj spoluzakladateľa Wikipédie, Larryho Sangera.

Mohlo by vás zaujímať: Všetko o kryptomene EOS 

Dostatok financií nebude problém

Zatiaľ čo samotný projekt EOSu získal počas svojej ICO kampane viac ako 4 miliardy dolárov, činná bola aj spoločnosť Block.one. Tej sa podarilo získať od investičnej spoločnosti SVK Crypto ďalšie finančné prostriedky vo výške 50 miliónov dolárov.

Táto londýnska investičná spoločnosť investuje do tímov, ktoré budujú decentralizované aplikácie na EOSIO. Osobitne sa zameriava najmä na aplikácie týkajúce sa sociálnych médií, vlastníctva údajov a logistiku.

Záver

Obrovský kapitál, ktorým Block.one disponuje dáva prísľub neustáleho zlepšovania EOSIO v nadchádzajúcich rokoch. Vzhľadom k tomu, že EOS je často porovnávaný s Ethereom, je veľká pravdepodobnosť, že vývoj populárnych decentralizovaných aplikácií v systéme EOSIO urýchli jeho prijatie v budúcnosti rovnako ako sa to podarilo jeho konkurentovi.

Najskôr je však potrebné úspešne dokončiť swap tokenov, aby sa zabezpečilo, že užívatelia budú naďalej môcť voliť delegátov určených na overovanie transakcií. Bez tohto základného atribútu algoritmu DPoS totiž EOSIO fungovať nebude.

Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.