51% útok na digitálne meny vzniká, keď jedna skupina, alebo jednotlivec ovláda viac ako 50% ťažobnej sily siete. To im umožňuje manipulovať s kryptomenami rôznymi spôsobmi. Práve tento typ útoku, ktorý sa nedávno odohral voči Bitcoin Gold (BTG), umožnil útočníkom ukradnúť 18 miliónov dolárov. Nižšie poukážeme na to, aké lacné a jednoduché je v súčasnosti spustiť 51% útoky.
Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com
Najzraniteľnejšie kryptomeny
V tabuľke v článku nájdete zoznam kryptomien fungujúcich na algoritme Proof-of-Work (PoW), ktoré na základe uvedených parametrov odzrkadľujú náročnosť na uskutočnenie 51% útoku voči nim. Pre lepšie pochopenie prinášame vysvetlenie jednotlivých údajov.
Algoritmus – ide o ťažobný algoritmus, ktorý kryptomeny využívajú. Rôzne meny fungujúce na rovnakom algoritme je možné ťažiť pomocou rovnakého zariadenia.
Hash Rate – určuje, koľko výpočtového výkonu je sústredeného na danú kryptomenu.
1h Attack Cost (cena za jednu hodinu trvajúci útok) – tento údaj uvádza sumu potrebnú na získanie 51% hash rate po dobu jednej hodiny. Výpočet vychádza z cien služby NiceHash. Ide o slovinskú spoločnosť zaoberajúcu sa cloud miningom. V prípade Bitcoinu táto suma činí viac ako pol milióna dolárov.
NiceHash-able – toto percento udáva podiel Hash Rate dostupný na NiceHash pre potenciálny 51% útok.
Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.
Bitcoin je na tom OK, ale čo taký BTG?
Vzhľadom na obrovské množstvo výpočtovej sily v sieti Bitcoin je táto kryptomena relatívne bezpečná a odolná voči vyššie spomínanému typu útoku. Útočník by totiž na vytvorenie 51% prevahy v sieti potreboval naakumulovať obrovskú výpočtovú silu.
V porovnaní s Bitcoinom je však na tom Bitcoin Gold podstatne horšie. BTG využíva algoritmus Equihash a podľa tabuľky nižšie má spoločnosť NiceHash v ponuke niekoľkonásobne prevyšujúci podiel potrebný na dosiahnutie 51% útoku. Prenájom výpočtovej sily by útočníka vyšiel len na približne 4000 dolárov za hodinu.
Celé porovnanie si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz.
51% útok za 1 dolár
Jednoduchosť a nízke náklady na prenájom dostatočného hash rate na útok znamenajú, že existuje veľa príležitostí pre vykonanie v podstate lacných, experimentálnych útokov na slabé a nezaujímavé kryptomeny. Napríklad taký Mooncoin, využívajúci algoritmus Scrypt. Prenájom hash rate potrebného na 51% útok by vyšiel 5 dolárov na hodinu. Lenže pri cene 0,000055 dolára za jednu mincu a dennom volume 6.000 USD toho útočník asi veľa nezíska. Obdobne je na tom aj DigitalPrice, kde dokonca jednohodinový útok vyjde len na jeden dolár.
Mohlo by vás zaujímať: Je ťažba Bitcoinu skutočne tak energeticky náročná?
Záver
Pravdou ostáva, že algoritmus Proof of Work je z evolučného hľadiska zastaraný. Možnosť 51% útokov a potreba výkonných zariadení (ASIC minery) v spojení s energetickou náročnosťou sú odvrátenou stránkou tohto spôsobu ťaženia kryptomien.
Dvojka z pohľadu trhovej kapitalizácie Ethereum už na tento fakt zareagovala. Zakladateľ tejto kryptomeny Vitalik Buterin už dávnejšie avizoval, že s implementáciou protokolu Casper prejde Ethereum na Proof-of-Stake algoritmus. Podľa posledných správ by sa tak malo udiať na jeseň tohto roku.
Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.
Čo čítať ďalej?
Zdroje:
finder.com
ccn.com