Ako ťažiť Bitcoin – návod, po ktorom by to mal zvládnuť každý!

Plus Ako ťažiť Bitcoin z domu
Ako ťažiť Bitcoin z domu, zdroj: shutterstock.com/Scharfsinn
BITmarkets BITmarkets

V tomto článku sa pozrieme na to, ako ťažiť Bitcoin. Zároveň si povieme pár faktov o ťažbe, ktoré sa nie často spomínajú. Celkovo získať Bitcoin prostredníctvom ťažby nie je zasa až také jednoduché, ako sa prezentuje. Preto sme napísali tento návod, aby sme ťa previedli ťažbou najznámejšej kryptomeny.

Je jednoduché ťažiť Bitcoin?

V podstate nejde o ťažkú činnosť. A už vôbec by som tento typ práce neprirovnával k ťažbe v uhlovej bani, prípadne ku zložitým operáciám, ktoré musím každý deň vypočítať. Pri ťažbe Bitcoinu za mňa všetko urobí môj počítač. Potrebné je správne nastavenie a, samozrejme, mať k dispozícii dostatočne výkonné zariadenia, aby som bol v zisku. Sú dva spôsoby, ako ťažiť Bitcoin. Prvý je prostredníctvom výkonného zariadenia, ktoré priamo slúži iba na ťažbu a nemá žiadne iné využitie. Sem patrí napríklad ASIC miner.

Zariadenia od Bitmain

Zariadenia od Bitmain. Zdroj: shutterstock.com/AlexLMX

Druhý spôsob je ťažba cez grafické karty, prípadne aj procesory. Keďže procesory vyťažia oveľa menej (dokonca aj tie najnovšie), zameriame sa hlavne na ťažbu grafickými kartami. Tie sa dajú skladať do zostáv. Pre úplného začiatočníka stačí mať aj obyčajný PC, či už herný, alebo kancelársky. Na väčšine počítačov aj nižšej kategórie je ťažba tiež možná.

Koľko sa dá zarobiť ťažbou Bitcoinu?

Ťažiť môžem z pohodlia domova bez investície, alebo si na tom rozbehnúť biznis aj trochu väčšou investíciou práve do ASIC minerov či iných podobných zariadení. Tu sa ale dostávame ďalej k ziskovosti. Tá pri 95 % všetkých počítačov či notebookov nie je zisková. Preto už dávno neplatí, že ťažiť môže každý. Samozrejme, môže, ale je to zbytočné plytvanie peniazmi a časom. Ťažba niečo zarobí, lenže aby sme generovali zisk, musí PC vypočítať náročné vzorce, aby sa dostal k zlomkovej odmene z celej siete. Musíme počítať s tým, že aby naše grafické karty niečo vyťažili, musia ísť na plný výkon a teda spotrebujú elektrickú energiu, ktorú musíme zaplatiť. Niekto má možnosť ťažiť zadarmo, napríklad domácnosti so zostavami na výrobu solárnej energie. Prípadne môžeme ťažiť v práci bez povšimnutia a zaplatí to celé zamestnávateľ. Nie každý má takúto možnosť a často pri vyššej spotrebe sa na to aj tak príde, že niekto v práci ťaží načierno.

Ako ťažiť Bitcoin efektívne?

Vo väčšine prípadov ťažba spotrebuje denne napríklad 1 euro na poplatkoch kvôli elektrickej energii a zisk z ťažby je iba 0,5 eura. Celkovo sme teda v mínuse 50 centov. V tomto prípade je určite lepšie si Bitcoin kúpiť.

Návod ako si ho kúpiť nájdeš na tomto odkaze: Ako kúpiť Bitcoin – jednoducho a za lacno s najnižším poplatkom

Novšie grafické karty od NVIDIA či AMD ako-tak dokážu byť v radoch desiatok centov za deň v zisku. Platí to ale iba pre zlomok tých najvýkonnejších kúskov za tisícky eur. Napríklad NVIDIA RTX 3090. Kupovať si ale grafické karty za viac ako 2 000 a viac eur iba kvôli tomu, aby som vyťažil v čistom každý deň Bitcoin napríklad za 1 euro často môže byť rovnako zbytočné, keďže karty sa časom opotrebujú a možno nikdy na nich ani tých 2 000 až 3 000 eur nevyťažím. Preto aj v tomto prípade je lepšie skôr naraz kúpiť Bitcoin za 2 000 eur. Preto ťažiť kryptomeny s domácim PC má zmysel, ale skôr ako možnosť si privyrobiť než mať veľké zisky.

Zisk cez RTX 3090

Zisk cez RTX 3090. Zdroj: nicehash.com

Napríklad pri novej NVIDIA 3090 je aktuálny denný zisk približne 2 eurá, čo je 0,000061 BTC. Celkovo grafická karta za deň síce vyťaží Bitcoin v hodnote okolo 4 eur (v niektorých horších obdobiach je to oveľa menej), ale približne 50 % z toho sú náklady na energie, na ktoré skôr či neskôr príde.

Návod ako ťažiť Bitcoin

Ako bolo spomenuté vyššie, sú 2 možnosti ako ťažiť Bitcoin. Cez špeciálne zariadenie ako ASIC miner, alebo cez PC. Keďže nie každý si vie dovoliť kúpiť ťažobné zostavy za tisícky eur, v tomto návode sa hlavne zameriame na ťažbu Bitcoinu na domácom PC alebo notebooku. Sami odporúčame si najprv tento spôsob skúšobne vyskúšať a osvojiť si ťažbu na začiatok na malom ťažobnom zariadení a až neskôr investovať veľké peniaze do profesionálnej ťažby.

Najznámejšie a zároveň aj najjednoduchšie ťažiarenské pooly sú Nicehash a Miner gate. Pre začiatočníka môže byť lepší práve Miner gate, pretože si iba stiahneme softvér, nastavíme výkon a už ťažíme. Dokonca Miner gate ponúka možnosť ťažiť niekoľko kryptomien. NiceHash je rovnako pomerne jednoduchý a ťaží rôzne aktuálne najziskovejšie kryptomeny, avšak vypláca odmenu v kryptomene Bitcoin. Pri Nicehash platformy to môže byť trochu mätúce, pretože odmena sa vypláca v bitcoinoch. Funguje to ale tak, že všetky mince, ktoré vyťažíte, vám táto platforma rozmení na Bitcoin a vyplatí. Miner gate vám posiela iba tie mince, ktoré si zvolíte ťažiť. Poďme si najprv predstaviť platformu Miner gate.

Ako ťažiť Bitcoin cez Miner gate?

Na začiatok si musíme založiť účet na platforme minergate.com. Po vytvorení účtu treba potvrdiť overovací mail a môžeme sa pustiť do nastavenia ťažby.

Registrácia na Miner gate

Registrácia na Miner gate. Zdroj: minergate.com

V ďalšom kroku ideme do sekcie Download, aby sme si stiahli aplikáciu na ťažbu.

Stiahnutie aplikácie na ťažbu

Stiahnutie aplikácie na ťažbu. Zdroj: minergate.com

Pri sťahovaní a inštalácii môžu niektoré antivírusy a systémy na blokovanie sťahovania zakázať alebo zrušiť sťahovanie, keďže aplikácia na ťaženie využíva výkon vášho PC na generovanie zisku, čo sa nie každému antivírusu páči. V tomto prípade je nutné antivírus na pár minút stopnúť. Dokončíme inštaláciu a už sa otvorí jednoduché okno, kde iba zadáme náš mail, s ktorým sme si vytvárali účet. Aplikácia sa tak spáruje s naším účtom a budú nám chodiť novovyťažené kryptomeny, ktoré po dosiahnutí istého množstva si môžeme vybrať. Na ťažiarenských pooloch to nebýva veľa.

Začíname ťažiť

Začíname ťažiť. Zdroj: minergate.com

V poslednom kroku si už iba vyberieme, ktorú kryptomenu chceme ťažiť a klikneme na Štart. Máme všetko nachystané a už iba čakáme na postupné vyplácanie odmien, ktoré prebieha niekoľkokrát do dňa.

Spustenie ťažby

Spustenie ťažby. Zdroj: minergate.com

Pokiaľ si chceme vyplatiť odmenu do peňaženky, znovu sa po určitom čase vrátime na web minergate.com do sekcie Dashboard a pri každej kryptomene máme tlačidlo Withdraw (výber). Uistime sa, či máme dostatok kryptomeny na minimálny výber a môžeme si mince vybrať tam, kam chceme.

Vyber kryptomien z Miner gate

Vyber kryptomien z Miner gate. Zdroj: minergate.com

Ako ťažiť Bitcoin cez Nicehash?

Podobný a veľmi jednoduchý spôsob ako ťažiť Bitcoin, je cez platformu NiceHash. Opäť si na ich webe musíme vytvoriť účet. Po vytvorení účtu nám znovu príde potvrdzovací mail, ktorý potvrdíme a dostaneme sa už do nášho rozhrania. Na samotnom webovom rozhraní ťažiť nemôžeme, takže spravíme to isté ako v prípade Miner gate, a teda stiahneme si aplikáciu na ťažbu.

Stiahnutie aplikácie na ťažbu cez Nicehash

Stiahnutie aplikácie na ťažbu cez Nicehash. Zdroj: nicehash.con

Hore v menu prejdeme do sekcie Mining a klikneme na Download miner or Add ASIC.

Výber aplikácie

Výber aplikácie. Zdroj: nicehash.com

Teraz si musíme vybrať, cez ktorý typ zariadenia chceme ťažiť. Tu je nasledovné porovnanie:

NiceHash QuickMiner: Úplne jednoduché spustenie ťažby na pár kliknutí pre bežné grafické karty a CPU.

NiceHash Miner: Rovnako veľmi jednoduché rozhranie pre používateľa.

NiceHash OS: Slúži na ťažbu cez komplikovanejšie zostavy viacerých zariadení naraz.

ASIC divece: Slúži na ťažbu cez špeciálne ťažobné zariadenia od firmy Bitmain.

Nastavenie NiceHash na ťažbu

My odporúčame vybrať si prvé 2 možnosti (pokiaľ chceme ťažiť s bežným zariadením). Nastavenie je jednoduché a na niekoľko kliknutí. My sme zvolili konkrétne NiceHash Miner. Rozdiel je jedine v kompatibilite, keďže špeciálne ťažiarenské zariadenia fungujú úplne inak, ako bežné grafické karty. Ziskovosť pri rovnakom výkone je stále zachovaná. Po stiahnutí aplikácie si musíme ešte stiahnuť ťažiarenské pooly a urobiť test alebo aj benchmark.

Prihlásenie do NiceHash

Prihlásenie do NiceHash. Zdroj: nicehash.com

Opäť zadáme naše prihlasovanie údaje, ktoré sme použili aj pri webovom rozhraní. Počkáme chvíľu, kým sa spustí aplikácia. Teraz si musíme nainštalovať ďalšie súčasti, cez ktoré budeme ťažiť. Klikneme na Accept a znovu chvíľu počkáme.

Súčasti na ťažbu

Súčasti na ťažbu. Zdroj: nicehash.com

Teraz máme všetko pripravené. Ideme do sekcie Devices. Posledná vec je kliknúť na spustenie ťažby. Na začiatku sa spustí testovanie alebo benchmark, ktorý môžeme sledovať v sekcii Benchmark.

Rozhranie nastavenia ťažby

Rozhranie nastavenia ťažby. Zdroj: nicehash.com

Kým sa dokončí testovanie a optimalizácia, tak si zatiaľ môžeš dať pauzu a nechať aplikáciu pracovať niekoľko minút. Nám sa celý test výkonu urobil za približne 15 minút a najlepší výkon bol dosiahnutý na Daggerhashimoto algoritme, na ktorom sme aj zostali ďalej ťažiť.

Ako sledovať náš výkon

Výkon sa nám zobrazuje priamo v aplikácii v sekcií Dashboard, alebo aj na webe Nicehash, kde v prípade ťaženia na viacerých zariadení, dokonca aj na diaľku, vieme sledovať, ako sa nám darí a aké máme zisky.

Prehlaď zisku

Prehlaď zisku. Zdroj: nicehash.com

Záver a zhrnutie

S kancelárskym či herným zariadením sa určite dá ťažiť kryptomeny. V 90 % sú ale grafické karty neziskové. A tých zvyšných 10 % o niekoľko mesiacov či rokov čaká rovnaký osud, keďže doba sa stále vyvíja a na trhu máme modernejšie zariadenia. Ako možnosť si niečo navyše privyrobiť to nemusí byť zlé, pokiaľ mám napríklad doma nevyužitý herný PC. Avšak zisk by som počítal tak maximálne do dvoch eur na jedno zariadenie denne. Pre profesionálnu ťažbu si treba zaobstarať drahšie, ale oveľa výkonnejšie zariadenia, napríklad od firmy Bitmain.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.