Vývoj technológie blockchain sa rozvíja vskutku rýchlym tempom. Od vzniku prvej kryptomeny, Bitcoinu, sme prešli viacerými fázami – od CPU po najnovšie ASIC zariadenia, pričom každá fáza zvýšila obtiažnosť ťažby.
Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com
Zatiaľ čo sa pozornosť upriamuje na hrozby vyplývajúce s masívneho nástupu ASIC minerov od spoločnosti Bitmain, v pozadí sa črtá ďalšia hrozba v podobe kvantových počítačov.
Vzhľadom k tomu, že kvantový počítač by bol pri ťažbe Bitcoinu približne 17 miliardkrát efektívnejší ako klasický počítač, niektoré developerské tímy okolo kryptomien už tvrdia, že implementovali rezistenciu voči kvantovým počítačom. Ako prvý sa tak vyjadril tím okolo digitálnej meny IOTA.
Vlády vynakladajú obrovské financie do kvantovej technológie
Projekty zaoberajúce sa kvantovou technológiou sú už dlho synonymom úsilia v oblasti snahy o vybudovanie „superštátu”. Čínska vláda vynakladá 10 miliárd dolárov na budovanie Národného laboratória pre kvantové informačné vedy. To má byť otvorené v roku 2020. Táto suma je pritom iba časťou celkového rozpočtu, ktorý majú vyčlenený na kvantové projekty. Čína je tiež známa financovaním „vládnych” hackerov, ktorých počet odhaduje časopis Foreign Policy niekde medzi 50 000 až 100 000.
Európska komisia nedávno vyčlenila 1 miliardu EUR na kvantový výskum. Napriek tomu, že USA znížili svoje výdavky, podľa správy z roku 2016 stále vynakladajú na túto oblasť zhruba 200 miliónov dolárov ročne.
Škálovateľné kvantové počítače by s najväčšou pravdepodobnosťou úspešne prelomili kryptografické protokoly, ktoré sa používajú na zabezpečenie klasických blockchainov, ako aj na digitálne zabezpečenia, ktoré poznáme z každodenného života.
Štandardné informácie a klasické počítačové programovanie sú zaznamenané v podobe bitov v binárnej číselnej sústave. Tá zapisuje hodnoty pomocou dvoch symbolov 0 a 1. Kvantová kryptografia pracuje s kvantovými bitmi a kým klasická kryptografia používa na utajenie informácií metódy matematiky, informatiky či klasickej fyziky, kvantová kryptografia využíva kvantové mechaniky.
Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.
Výhody kvantovej technológie
Azda najviac vyzdvihovanou výhodou je schopnosť poskytnúť neporušiteľnosť informácií, či zápisu. Z tohto pohľadu sa môžeme na tento fakt pozrieť z dvoch smerov.
Priestorové previazanie – ak sa útočník pokúsi manipulovať s akýmkoľvek fotónom, ktorý slúži na prenos informácie, celý blockchain sa znehodnotí. To prináša výhodu oproti klasickému prípadu. V momente chyby, alebo útoku sú totiž neplatné iba budúce bloky nasledujúce po tom chybnom. (poznámka – „previazanie” – pojem daný špeciálnemu spojeniu medzi pármi alebo skupinami kvantových systémov alebo akýmikoľvek objektmi opísanými kvantovou mechanikou).
Temporálne previazanie – zahŕňa vzťah medzi fotónmi, ktoré tvoria prepojenie aktuálnych záznamov v bloku s aktuálnym záznamom v minulosti.
Mohlo by vás zaujímať: Čína využije blockchain na monitorovanie osôb
Kvantové kľúče
Najdôležitejším aspektom zabezpečenia proti falšovaniu v kvantovej kryptografii je distribúcia kvantových kľúčov (QKD – Quantum key distribution), kde odosielateľ používa kryptografický kľúč zakódovaný v kvantovom signáli na šifrovanie a dešifrovanie správy.
Bezpečnosť šifrovania, ktorá je použitá v kvantových kľúčoch, je postavená na základoch kvantovej mechaniky. Ide tak o zásadný rozdiel v porovnaní s tradičnými kryptografickými verejnými kľúčmi, ktoré sa opierajú o výpočtovú náročnosť určitých matematických funkcií.
Komercializácia kvantových počítačov
Technologickí giganti ako IBM, Google a Microsoft v tejto oblasti rovnako nezaháľajú. V novembri minulého roku predstavila spoločnosť IBM svoj prvý kvantový počítač (50 qubitov), ktorým dokázala simulovať molekuly a iné chemické experimenty. O pár mesiacov neskôr, v marci tohto roku, odhalil svoj kvantový čip Bristlecone (72 qubitov) aj Google.
Zatiaľ čo sa kvantové počítače stále nachádzajú mimo komerčného alebo praktického využitia, prvá spoločnosť, ktorá urobí v tejto oblasti prelom, bude môcť prenajať alebo predať svoje stroje iným spoločnostiam, ktoré chcú vstúpiť na trh – ako napríklad JP Morgan, ktorí tvrdia, že táto technológia im pomôže zlepšiť zaužívané finančné modely.
Záver
V súčasnosti stále chýba kľúčové prepojenie v infraštruktúre potrebnej na vytvorenie blockchainu založeného na princípe kvantovej technológie. Ide predovšetkým o vybudovanie globálnej kvantovej siete, ktorá spája zariadenia pomocou optických vlákien a satelitov, čo nakoniec vedie ku kvantovému internetu.
Kvantová kryptografia je najrozvinutejšou časťou všetkých odvetví kvantovej fyziky a vzhľadom na pokrok, ktorý blockchain už nejaký čas so sebou prináša, je vysoko pravdepodobné, že tieto dve technológie sa spoja. Naznačujú to aj vedci Del Rajan a Matt Visser, pôsobiaci na Viktóriinej univerzite vo Wellingtone na Novom Zélande.
Ich myšlienkou je vytvorenie blockchainu pomocou kvantových častíc, ktoré sú prepojené v čase. To by umožnilo jedinej kvantovej častici zakódovať históriu všetkých ich predchodcov spôsobom, ktorý nemôže byť napadnutý bez toho, aby ho zničili. Takýto protokol sa opiera o fyzikálne zákony, ktoré zaručujú bezpečnosť.
Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.
NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroje:
bravenewcoin.com
technologyreview.com