Technológie blockchain a distributed ledger – aký je medzi nimi rozdiel?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V súčasnosti sa často stretávame s pojmami blockchain a distributed ledger. Ľudia ich často zamieňajú. Aký je teda rozdiel medzi technológiami blockchain a distributed ledger?

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Distributed ledger technológia

Jednoducho povedané, distributed ledger (distribuovaná účtovná kniha) je databáza, ktorá je rozložená na viacerých uzloch alebo počítačových zariadeniach. Každý uzol replikuje a ukladá identickú kópiu knihy. Každý účastnícky uzol siete sa aktualizuje samostatne.

Priekopnícka vlastnosť distribuovanej knihy je tá, že nie je udržiavaná žiadnym ústredným orgánom. Aktualizácie sú vykonávané a zaznamenávané nezávisle každým uzlom. Uzly potom “hlasujú” o týchto aktualizáciách tak, aby sa zabezpečil väčšinový súhlas s dosiahnutým záverom. Toto hlasovanie a dohoda o jednej kópii knihy sa nazýva konsenzus. Po dosiahnutí konsenzu sa distribuovaná kniha sama aktualizuje a najnovšia dohodnutá verzia knihy sa uloží na každý uzol.

Technológia blockchain

Blockchain je jednou z foriem distributed ledger. Je rozložená a spravovaná na sieťach typu peer-to-peer. Keďže ide o distribuovanú knihu, môže existovať bez centralizovaného orgánu, alebo servera. Taktiež vyžaduje konsenzus. Niektoré vlastnosti však odlišujú blockchain od ostatných distributed ledgers.

Jednou z nich je štruktúra. Údaje sú zoskupené a usporiadané v blokoch. Bloky sú potom navzájom prepojené a kryptograficky zabezpečené.

Ďalšou odlišnou vlastnosťou je to, že blockchain je v podstate neustále rastúca databáza záznamov. Jeho štruktúra umožňuje len pridanie údajov do databázy. Zmena alebo odstránenie predtým zadaných údajov na predchádzajúcich blokoch nie sú možné.

Môže vás tiež zaujímať: Vlci sa prebúdzajú. Budú Rotschildovci investovať do blockchainu?

Na záver

Vidíme teda, že každý blockchain je distributed ledger, ale nie každá distribuovaná kniha je blockchain. V každom prípade distribuované knihy, ktorých súčasťou je aj blockchain, predstavujú nové princípy toho, ako sa zhromažďujú a poskytujú informácie a že sú pripravené prevratným spôsobom ovplyvniť náš svet.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Zdroj: https://towardsdatascience.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Slovenské banky zatvárajú pobočky. V tomto meste nezostane už ani jedna

2

Vodiči, pozor. Pokuty za nedodržanie tejto povinnosti poriadne narastú

3

Sociálna poisťovňa začína vyplácať nový príspevok. Prilepší si táto skupina Slovákov

4

Veľký reťazec ruší 73 pobočiek a vyhlásil konkurz

5

Najväčšie slovenské kníhkupectvo sa topí v takmer dvojmiliónovej strate

PR články

Zarábaj s platformou Millionero s najúspešnejšími. Predstavujeme službu Copytrading

Marek Jendrál | 23. februára 2024

Copytrading je skvelá možnosť, ako si pasívne nechať zhodnocovať svoj kapitál, a zároveň pre skúsených obchodníkov príležitosť, ako speňažiť svoje know how i nadobudnuté skúsenosti.

Predstavujeme copytrading na platforme Millionero pre začiatočníka

Dobrý investičný plán vám môže zmeniť život. Tu je návod od A po Z na jeho vytvorenie

Henrieta Balázsová | 14. februára 2024 Horúca novinka

Žijeme vo svete, kde sú možnosti nekonečné, no predsa sa zdá, že cesta k finančnej nezávislosti je pre mnohých zahalená tajomstvom. Kľúčom k jeho odhaleniu je dobre zostavený investičný plán.

Dobrý investičný plán je základom úspechu
Horúca novinka