Vodiči pozor. Už od októbra nastane dôležitá zmena, vyhnite sa pokute

Novinky Vodiči na Slovensku pozor na dôležitú zmenu
Vodiči na Slovensku pozor na dôležitú zmenu. Zdroj: shutterstock.com/Ajdin Kamber/jpreat
BITmarkets BITmarkets

Slovenskí vodiči sa budú musieť pripraviť na významnú zmenu, ktorá sa týka parkovania. A to už od 1. októbra tohto roka. Novela zákona o cestnej premávke, ktorá bude od tohto dátumu platná, zakazuje parkovanie áut na chodníkoch na celom území Slovenska, pokiaľ nebude parkovanie výslovne povolené dopravnou značkou alebo iným značením.

Táto zmena je reakciou na dlhodobý problém, ktorý sa týka bezpečnosti chodcov a občanov. Parkovanie áut na chodníkoch v blízkosti obchodov, bytových domov a iných verejných miest často bráni chodcom vo voľnom pohybe a núti ich chodiť po ceste, čo predstavuje riziko pre ich bezpečnosť.

To čo bolo zakázané a opäť povolené, je už definitívne opäť zakázané

Novela zákona o cestnej premávke vstúpila do platnosti už 1. marca 2022. Následne však vláda odložila jej účinnosť s ohľadom na to, že mestá a obce na Slovensku potrebujú čas na to, aby sa pripravili a vytvorili dostatočný počet nových parkovacích miest.

Od marca minulého roka až do teraz teda platilo, že vodiči majú zákaz parkovania na chodníku v tom prípade, ak na ňom neponechajú voľnú šírku minimálne 1,5 metra. Novelu zákona o cestnej premávke neskôr podpísala aj prezidentka Slovenskej republiky a od 1. októbra bude na Slovensku platiť plošný zákaz parkovania na chodníkoch. Bez ohľadu na to, akú voľnú šírku na chodníku vodiči ponechajú.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Vodiči, ktorí zákaz porušia dostanú pokutu až do 100 eur

Zákaz parkovania na chodníkoch bude mať nepríjemné následky pre vodičov, ktorí sa nebudú riadiť novými pravidlami. Polícia bude môcť ukladať pokuty vodičom, ktorí budú parkovať na chodníkoch bez povolenia. V blokovom konaní bude výška pokuty činiť až 50 eur, čo môže predstavovať značnú finančnú záťaž pre vodičov. V správnom konaní môže pokuta dosiahnuť až 100 eur.

Je dôležité poznamenať, že nový zákon udeľuje polícii možnosť napomenúť vodičov v prípade najmenej závažných priestupkov. To znamená, že vodiči najprv môžu dostať upozornenie, aby sa poučili namiesto toho, aby im bezpečnostné zložky rovno uvalili pokutu. Tento miernejší prístup môže pomôcť vodičom lepšie porozumieť novým pravidlám a minimalizovať ich priestupky.

Novelu zákona úrady prijali s cieľom zlepšiť bezpečnosť chodcov aj plynulosť cestnej premávky. Parkovanie na chodníkoch často vedie k dopravným zápcham a problémom v mestských oblastiach. S príchodom nového zákona sa očakáva, že sa tieto problémy budú častejšie riešiť a že sa zvýši bezpečnosť chodcov na slovenských cestách.

Vodiči by mali byť informovaní o týchto nových pravidlách a mali by sa snažiť dodržiavať ich, aby predišli pokutám a prispeli k bezpečnosti na cestách. Spoločnosť očakáva, že táto zmena prinesie pozitívne výsledky a zlepší životné prostredie pre chodcov a vodičov na celom Slovensku.

Prečítajte si aj: NAKA rieši novú pyramídovú hru. Slováci prišli o desiatky miliónov eur

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI