NAKA rieši novú pyramídovú hru. Slováci prišli o desiatky miliónov eur

Ekonomika Slováci prišli o peniaze v ponziho schéme
Slováci prišli o peniaze v ponziho schéme. Zdroj: shutterstock.com/Melnikov Dmitriy/Motortion Films
BITmarkets BITmarkets

Národná kriminálna agentúra (NAKA) aktuálne vyšetruje prípad investičnej firmy Axe Capital Group, ktorej činnosť je podobná podvodom z 90. tych rokov. Investičná firma z Košíc, s prísľubom rozprávkových výnosov vymámila od ľudí odhadom až 50 miliónov eur, ako informovala RTVS. Slováci, ktorí sa stali obeťou podvodu majú ešte pár týždňov na to, aby sa prihlásili.

Slováci sa stali obeťami pyramídovej hry

NAKA ešte v máji tohto roka spustila akciu s názvom „Investor” a vo viacerých mestách na Slovensku zaistila dokumenty s cieľom odhaliť ekonomickú trestnú činnosť. Ako informoval Finsider, advokáti poškodených klientov upozornili na to, že prípad má podobné črty ako minulé kauzy BMG Invest či Horizont Slovakia.

„S cieľom vylákať finančné prostriedky mali uzatvárať zmluvy o sprostredkovaní napríklad kúpy a predaja cenných papierov, zlata, ale aj obchodovaní s virtuálnou menou na kryptoburzách alebo investovaním do startupov. Pričom sľubovali ročný výnos až do výšky 300 percent,” uviedla pre RTVS hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Národná banka Slovenska na podvodnú činnosť upozorňovala

Národná banka Slovenska vydala ešte začiatkom minulého roka upozornenie ohľadom činnosti spoločnosti Axe Capital Group, v ktorom uviedla, že „činnosť spoločnosti v súčasnosti nepodlieha dohľadu NBS, spoločnosť nemá udelené žiadne povolenie NBS na výkon činnosti v oblasti finančného trhu na Slovensku a nie je zapísaná v žiadnom registri vedenom NBS.

Finančné prostriedky investované prostredníctvom tejto spoločnosti nie sú kryté Fondom ochrany vkladov ani Garančným fondom investícií.”

Spoločnosť Axe Capital Group si získala dôveru klientov vďaka klamlivej honosnej prezentácií spoločnosti. „Spôsob konania má mať aj podobu lákania investorov na klamlivé „pozlátko” luxusných kancelárií v moderných administratívnych budovách, v ktorých si obvinený mal prenajať celé poschodia, vrátane vybavenia množstvom drahých výkonných monitorov a počítačov, hoci v podstate nemal realizovať žiadne reálne obchody,” informoval o obsahu uznesenia Finsider.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slováci, ktorí sa stali obeťou podvodu sa majú hlásiť

Mestský súd v Košiciach vyhlásil dňa 4. augusta konkurz na spoločnosť Axe Capital Group, ktorá podnikala bez povolenia NBS a jej vlastníci zneužívali investície klientov na svoj luxusný život.

Súd vyzval všetkých veriteľov spoločnosti, aby svoje pohľadávky prihlásili u správcu podstaty konkurzného konania v lehote do 45 dní od vyhlásenia konkurzu. Súd zároveň rozhodol, že správcom konkurznej podstaty bude košická spoločnosť Origon Recovery Solutions.

Už v mesiaci jún vyzývala poškodených klientov na prihlásenie pohľadávok aj polícia, ktorá dokumentovala trestnú činnosť košických podnikateľov.

V prípade, že ste sa aj vy stali obeťou podvodnej investičnej firmy Axe Capital Group, prihlášku svojej pohľadávky môžete podať u správcu konkurzu elektronicky, prostredníctvom určeného formulára do elektronickej schránky správcu, prihláška musí byť autorizovaná.

Prihláška pohľadávky musí byť doručená do 45 dní od vyhlásenia. Týmto dňom sa považuje deň, nasledujúci po zverejnení uznesenia o vyhlásení konkurzu v Obchdnom vestníku, ktoré zverejnili 4. augusta.

Prečítajte si aj: Slováci sa tešia na vysoké dôchodky. Zostanú však sklamaní, štát na nich nemá peniaze

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: RTVSTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.