Dve eurá za liter benzínu sú za rohom. Cena ropy prekonala tohtoročné maximum

Novinky Benzín a nafta opäť zdražia
Benzín a nafta opäť zdražia. Zdroj: shutterstock.com/Elif Bayraktar/Creative_Bird
BITmarkets BITmarkets

Cena ropy počas posledných týždňov na základe údajov z TradingView neustále rastie. Naposledy sa ropa obchodovala na rovnakej cenovej úrovni ešte v novembri 2022, čo predstavuje 10-mesačné maximum. Motoristi sa budú musieť zmieriť s tým, že tento vývoj trhovej ceny čierneho zlata priamo ovplyvní cenu za benzín a naftu.

Len počas posledných 70 dní ropa narástla o takmer 30 %. Takýto silný vzostup sme mohli naposledy vidieť ešte v druhom kvartáli 2022. Jedným z hlavných dôvodov je rozhodnutie aliancie OPEC+ nezmeniť svoju ťažobnú politiku. Líder skupiny Saudská Arábia predĺžila jednostranné zníženie produkcie ropy. To spôsobuje, že cena ropy rastie a zisky aliancie stúpajú.

Ropa neustále rastie

Ropa neustále rastie. Zdroj: TradingView

Za koľko tankujeme benzín a naftu?

Bez ohľadu na globálnu situáciu je práve ropa najsilnejším faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu za benzín a naftu. Na základe údajov zo Štatistického úradu, pohonné hmoty v posledných týždňoch prekonali tohtoročné maximum a blížia sa k úrovni 2 eurá za liter. Časy, keď bola nafta drahšia ako benzín sú už preč a benzín má k tejto cenovej úrovni podstatne bližšie. V súčasnosti tankujeme na Slovensku za nasledujúce ceny:

  • 95 oktánový benzín – 1,716 eur / l
  • 98 oktánový benzín – 1,909 eur / l
  • Motorová nafta – 1,633 eur / l

Ak porovnáme súčasné ceny za benzín a naftu s maximom z roku 2022 zistíme, že nafta je lacnejšia o 30 centov a benzín len o 25 centov. To nie je až taký veľký rozdiel ak berieme do úvahy, že ropa bude pokračovať v cenovom vzostupe. S vysokou pravdepodobnosťou najbližšie roky prekonáme aj cenový šok z roku 2022 a pohonné hmoty dosiahnu 3 eurá za liter.

Prechod na elektrické vozidlá

V Európe nás navyše čaká emisná Euro norma 7 a intenzívny boj s emisiami. Emisné kvóty taktiež zapríčinia drahšie tankovanie, pričom cieľom je prechod na elektrické vozidlá. Zatiaľ je nepredstaviteľné, že do roku 2035 skončí predaj nových spaľovacích vozidiel, no v skutočnosti podiel elektrických vozidiel stúpa.

Otázkou však zostáva, či prechod na elektrické vozidlá je prirodzený alebo nútený. Rôzne dotácie a na druhej strane zdražovanie spaľovacích vozidiel nútia motoristov zvoliť si cestu elektromobility. Ak by však Európska únia tento trend nepretláčala, prirodzene by možno k tomuto prechodu nedošlo.

Mohlo by ťa zaujímať: Benzín sa blíži k 2 eurám za liter. Nafta dosahuje tohtoročné maximum

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: TradingviewTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.