Týždeň v kryptomenách: FED, Crypto.com, pokles akcií a kryptomien
Týždeň v kryptomenách: FED, Crypto.com, pokles akcií a kryptomien. Zdroj: https://www.shutterstock.com/

Binance

Máme tu opäť koniec pracovného týždňa. V dnešnom článku vám prinášame zhrnutie niektorých dôležitých udalostí, ktoré sa odohrali v ekonomickom a kryptomenovom svete.

FED zvýšil úrokové sadzby

Kryptomeny majú opäť za sebou paradoxný týždeň. Dlho očakávané zasadnutie americkej centrálnej banky spôsobilo na trhoch turbulencie. FED nakoniec zvýšil základné úrokové sadzby o pol percentného bodu, čo je najvyššie zvýšenie od roku 2000. V deň ohlásenia sa trhy správali prekvapivo pozitívne. Svetové indexy vrátane Bitcoinu narástli, pričom rástli podozrivo už od rána. Následne sme boli včera svedkami „krvavého mora“ v podobe masívnych poklesov na tradičných trhoch. Bitcoin, ktorý v deň zasadnutia FED-u, vyletel na 40 000 dolárov. Šlo však o falošný pohyb, pascu na býkov, keďže krátko nato 5. mája sa cena Bitcoinu zrútila až na 35 600.

Poklesy tradičných trhov - červené more!
Poklesy tradičných trhov – červené more!

Analytici si mylne mysleli, že zvýšenie úrokových sadzieb už bolo zahrnuté do predchádzajúcich poklesov ceny Bitcoinu. Mýlili sa. Ako však už stihol avizovať FED, nejde o posledné zvyšovanie úrokovej sadzby.

Čítaj tiež: FED rozhodol: najvyššie zvýšenie úrokovej sadzby za 22 rokov!

Crypto.com znižuje výhodné podmienky VISA kariet

Známa kryptomenová burza Crypto.com 1. mája oznámila zmeny podmienok používania svojich VISA kariet. Burza o tom informovala na svojom blogu a na Twitteri. Kryptomenová komunita správu neprivítala moc pozitívne, čo sa okamžite prejavilo na poklese natívneho tokenu burzy CRO. Zmenili sa nielen podmienky stakingu, ale aj výška cashbacku, ktorý dostávajú používatelia kariet pri platení. Najobľúbenejšia červená karta (ruby) doteraz mala 2 % cashback, po novom má mať pôvodne len 0,5 %, no nakoniec to burza zmenila na 1 %. Výška cashbacku je však limitovaná mesačnou hranicou 25 dolárov. Zmeny vstúpia do platnosti od 1. júna. Ďalšie detaily sa dozviete v našom článku tu a na oficiálnej stránke burzy tu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prepad švédskych akcií

Po 40 % poklese akcií spoločnosti Netflix sme tento týždeň opäť mohli vidieť riadny prepad na klasických trhoch. Reč je o švédskych akciách, konkrétne o Indexe OMX 30. Ten sa nakrátko prepadol o približne 8 % a pripravil investorov podľa agentúry Bloomberg o vyše 300 miliárd eur. Išlo o tzv. flash crash, ktorý vzniká vtedy, keď sa napríklad zadá chybná objednávka, a tá následne spôsobí zvýšený tlak na kúpno-predajné algoritmy.

Pokles švédskych akcií.
Pokles švédskych akcií. Zdroj: Bloomberg

Hoci nejde o pravidelný jav na klasických trhoch, je dôkazom toho, že ani tradičné trhy nemožno preceňovať a považovať za zdroj finančnej stability. Adopcia kryptomien, vzostup digitálnych aktív a presun kapitálu z tradičných trhov do sektoru kryptomien môžu spôsobiť v budúcnosti väčšie poklesy, keďže o kryptomeny je zo strany inštitúcií a bánk čoraz väčší záujem.

Pokles Bitcoinu a kryptomien

Na záver sa vráťme k Bitcoinu. Mnohí známi analytici na Twitteri očakávali zvrátenie trendu, medzi nimi aj uznávaný analytik Michaël van de Poppe. Bitcoin mal preraziť hranicu 40 000 a usilovať o prerazenie vyšších rezistencií. Nestalo sa tak, skôr naopak, boli sme svedkami býčej pasce. Bitcoin krátko vyletel na 40 000, no následne predajcovia strhli cenu na 35 600, potvrdili býčiu vlajku a s ňou zostupný trend. Čo to teda znamená pre trh a investorov?

V najbližšej dobe môžeme s vysokou pravdepodobnosťou očakávať ďalšie poklesy. Prvý bude do hladín 35 000, následne podľa analytikov ako Peter Brandt sa môžeme pozrieť aj krátko pod 30 000, konkrétne na 28 000. Pre dlhodobých držiteľov kryptomien a Bitcoinu ide o vynikajúcu príležitosť na nákup, keďže uvidíme altcoiny v červených číslach. Apokalyptické scenáre písať nemá význam, keďže o kryptomeny je neustále čoraz väčší záujem a on-chain analýzy ukazujú, že počet bitcoinov na burzách stále klesá. Ako uvádzame v denných analýzach, Bitcoin je dlhodobo býčí a netreba sa báť, že neuvidíme v budúcnosti cenový obrat. Či to bude ešte v roku 2022, resp. v 2023, to nikto nevie.

Čítaj ďalej: Bitcoin analýza – prepad 10 % za jediný deň! Čo sa deje s cenou a kam smeruje?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre