Hash rate stúpa na rekordné maximum – cena bude nasledovať rast

Novinky Bitcoin hash rate na novom maxime.
Bitcoin hash rate na novom maxime. Zdroj: Shutterstock.com/Bk87
BITmarkets BITmarkets

Hash rate je jednotka bitcoinovej siete na meranie výpočtového výkonu a rýchlosti, ktorá sa používa na vykonávanie matematických operácií, ktoré potvrdzujú a spracúvajú transakcie na blockchaine. Z tohto dôvodu môže hash rate odrážať globálnu aktivitu ťažby BTC, ktorá sa súčasne zvyšuje alebo znižuje.

Predpokladá sa, že cena Bitcoinu a miera hash rate spolu súvisia. Čím vyšší je hash rate, tým je sieť zdravšia a bezpečnejšia, čo môže viesť k zvýšeniu ceny. To však nie je zárukou, pretože makroekonomická neistota je dôležitým faktorom, ktorý by mohol dominovať. Mnoho baníkov tiež tvrdí, že hodnota Bitcoinu má vplyv na hash rate a nie naopak.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Warren Buffett premeškal 300 % zisk Bitcoinu, odkedy ho nazval jed na potkany

Hash rate a obťažnosť stúpajú súčasne

Len pred týždňom obťažnosť Bitcoinu dosiahla historické maximum 29,79 bilióna po bloku 733 824. Ako uvádza najnovšia týždenná správa Arcane Research, algoritmus vykonal túto úpravu obťažnosti, aby znížil produkciu blokov na požadovanú úroveň.

Očakávalo sa, že obťažnosť klesne o 0,07 % okolo budúceho týždňa počas ďalšej úpravy. Tá istá správa Arcane však poznamenáva, že ďalšia úprava by mohla predstavovať skôr ďalšie zvýšenie obťažnosti.

Hoci marec a apríl boli pomalé mesiace pre bitcoinovú hashovú sadzbu, teraz však zrýchlila svoje tempo a stúpla na historické maximum 221 EH/s.

Bitcoin hashrate

Bitcoin hash rate. Zdroj: Arcane Research Weekly Report / Blockchain.com

Požadovaná úroveň produkcie blokov je 6 blokov za hodinu, ale prudký nárast hash rate pred týždňom zmenil produkciu blokov na 6,45 blokov za hodinu.

Údaje Arcane Research tiež uvádzajú 7-percentný nárast denných transakčných poplatkov za bitcoiny, z 391 634 $ na 420 435 $ za týždeň. Ethereum však stále vedie v oblasti vysokých denných transakčných poplatkov s historickým maximom 231 miliónov dolárov. To je dvakrát viac ako predchádzajúce historické maximum 117 miliónov dolárov. Problém škálovateľnosti Etherea prevyšuje 7-percentný nárast denných poplatkov Bitcoinu.

Bitcoin údaje zo siete

Bitcoin: údaje zo siete. Zdroj: Arcane Research Weekly Report / Bytetree

To tiež poukazuje na vyššie zárobky ethereových baníkov v porovnaní s BTC už viac ako rok. Poplatky za bitcoinové transakcie sú od leta 2021 mizivé, tvoria len približne 1 % príjmov baníkov, zatiaľ čo zvyšok pochádza z blokovej odmeny.

Mohlo by ťa zaujímať: Tento indikátor dosiahol 7-ročné dno – čo to znamená pre Bitcoin?

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: newsbtc.comTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.