Zlato drží hodnotu počas recesie. Zdroj: Shutterstock.com/Vensto

Globálne trhy zažívajú ťažké časy, aké sme dlho nevideli. V roku 2022 padajú akcie aj kryptomeny. Zlato si však stále drží hodnotu voči doláru, zatiaľ čo dolárový index je na silnom vzostupe a 20-ročnom maxime. Zdá sa však, že nie všetky trhy reagujú na aktuálne dianie rovnako.

Bitcoin od 1. januára klesol už o 50 %, zatiaľ čo SPX klesol od rovnakého dátumu už o zhruba 22 %. Keď sa však pozrieme na graf nižšie, uvidíme, že cena zlata sa drží zhruba na rovnakej hodnote ako z prelomu rokov. Je potrebné brať do úvahy aj zhodnotenie dolára, ktoré reprezentuje index DXY.

Zlato a jeho cena
Zlato a jeho cena. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: 5 dôvodov, prečo je Bitcoin dlhodobo lepšou investíciou ako zlato

Zlato si drží hodnotu

Index DXY v súčasnosti dosahuje 20-ročné maximum. To znamená, že keď zlato dokáže držať svoju hodnotu voči doláru, ktorý prudko rastie, reálne rastie aj hodnota zlata. Voči euru rastie zlato rýchlejšie, logicky, keďže hodnota eura je na zostupe.

Pre Bitcoin je táto inflačná situácia prvá v jeho histórii a ukázala, že Bitcoin ako zaistenie voči inflácii zlyhal. Investori sa naopak obrátili na klasického držiteľa hodnoty vo forme drahého kovu.

Mohlo by ťa zaujímať: Ktoré aktívum spadlo najviac – zlato, akcie alebo Bitcoin? Oplatí sa držať hotovosť?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance