Bitcoin verzus zlato
Bitcoin verzus zlato. Zdroj: Shutterstock.com/Overearth

Vysoká inflácia a čoraz horšie vyzerajúca globálna ekonomika podnietili mnohých finančných analytikov k odporúčaniu investovať do zlata. Predovšetkým na ochranu pred volatilitou a možným poklesom hodnoty amerického dolára. Je však lepší Bitcoin?

Po celé roky kryptomenoví obchodníci označovali Bitcoin (BTC) ako „digitálne zlato“, ale je skutočne lepšou investíciou ako zlato? Pozrime sa na niektoré z argumentov, ktoré investori uvádzajú, keď vyzdvihujú zlato ako investíciu. Prečo by však mohol byť Bitcoin ešte lepšou dlhodobou možnosťou?

Zachovanie hodnoty

Jedným z najbežnejších dôvodov, prečo kupovať zlato aj bitcoiny, je to, že si v minulosti držali svoju hodnotu v časoch ekonomickej neistoty.

Táto skutočnosť bola dobre zdokumentovaná a nemožno poprieť, že zlato ponúka historicky najlepšiu ochranu bohatstva, no nie vždy si zachováva hodnotu. Graf zlata ukazuje, že aj obchodníci so zlatom boli vystavení dlhým poklesom cien. Napríklad osoba, ktorá si kúpila zlato v septembri 2011, by musela čakať až do júla 2020, aby sa dostala späť do zelených čísel.

V histórii Bitcoinu to nikdy netrvalo dlhšie ako tri až štyri roky, kým sa jeho cena vrátila a prekonala svoje historické maximum. To naznačuje, že z dlhodobého hľadiska by BTC mohol byť lepším uchovávateľom hodnoty.

Mohol by byť Bitcoin zaistením proti inflácii?

Zlato sa historicky považovalo za dobré zabezpečenie proti inflácii, pretože jeho cena mala tendenciu rásť spolu s rastom životných nákladov. Bližší pohľad na graf zlata v porovnaní s bitcoinmi však ukazuje, že zatiaľ čo zlato zaznamenalo za posledné dva roky mierny zisk o 21,84 %, cena Bitcoinu vzrástla o 311 %.

Vo svete, kde celkové životné náklady rastú rýchlejšie, ako väčšina ľudí dokáže zvládnuť, držanie aktíva, ktoré dokáže predbehnúť rastúcu infláciu, v skutočnosti pomáha zvyšovať bohatstvo, a nie ho udržiavať.

Bitcoin vo funkcii zlata počas geopolitickej neistoty

Zlato, ktoré sa často nazýva „krízová komodita“, je dobre známe, že si drží svoju hodnotu v časoch geopolitickej neistoty. Ľudia investujú do zlata, keď vo svete stúpa napätie.

Nanešťastie pre ľudí, ktorí sa nachádzajú v konfliktných zónach alebo v iných oblastiach vystavených nestabilite, je nosenie cenných predmetov riskantným návrhom, pričom ľudia sú vystavení zabaveniu majetku a krádežiam.

Bitcoin ponúka bezpečnejšiu možnosť pre ľudí v takejto situácii, pretože si môžu zapamätať svoju frázu od peňaženky a cestovať bez strachu, že prídu o svoje prostriedky. Keď sa dostanú do cieľa, môžu obnoviť svoju peňaženku a získať prístup k svojmu bohatstvu.

Digitálna povaha Bitcoinu a dostupnosť viacerých decentralizovaných trhovísk a búrz typu peer-to-peer poskytuje väčšiu príležitosť získať bitcoiny.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Po opadnutí inflácie bude Bitcoin jedným z „najlepších aktív na Zemi“, hovorí komoditný stratég

Dolár z dlhodobého hľadiska stráca hodnotu

Americký dolár bol v posledných mesiacoch silný, no nie vždy to tak je. Počas období, keď hodnota dolára voči iným menám klesá, je známe, že investori sa hrnú do zlata a BTC.

Ak sa rôzne krajiny budú naďalej vzďaľovať od orientácie na americký dolár v prospech viac multipolárneho prístupu, môže dôjsť k značnému poklesu dolára.

Aj keď bolo zlato hlavným aktívom po tisícročia, v našej modernej digitálnej spoločnosti nie je široko používané ani akceptované a väčšina ľudí z mladších generácií nikdy nevidela zlatú mincu ani naživo.

Bitcoin predstavuje alternatívnu možnosť, ktorá sa môže integrovať do digitálneho životného štýlu ľudí a nevyžaduje dodatočné zabezpečenie ani fyzické úložisko.

Bitcoin je deflačný

Mnohí investori a finanční experti poukazujú na nedostatok a obmedzenia ponuky zlata po rokoch klesajúcej produkcie ako dôvod, prečo je zlato dobrou investíciou.

Môže trvať päť až desať rokov, kým nová baňa spustí produkciu. To znamená, že rýchle zvýšenie ponuky je nepravdepodobné a centrálne banky v roku 2008 výrazne spomalili tempo predaja zlata. Napriek tomu sa odhaduje, že v zemi je stále viac ako 50 000 metrických ton zlata.

Na druhej strane má Bitcoin pevnú zásobu 21 miliónov BTC. Verejná povaha bitcoinového blockchainu umožňuje, aby bola poloha každého Bitcoinu známa a overená.

Neexistuje žiadny spôsob, ako skutočne nájsť a overiť všetky obchody so zlatom na tejto planéte. To znamená, že jeho skutočná ponuka nebude nikdy skutočne známa. Z tohto dôvodu Bitcoin vyhráva tému o nedostatku.

Prečítaj si tiež: Výnosy z ťažby BTC a ETH klesli na nové minimum roku 2022

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance