Graf na dnes: S&P 500 podľa analytikov vstupuje do medvedieho trhu
Graf na dnes: S&P 500 podľa analytikov vstupuje do medvedieho trhu. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Pavel Ignatov

Akciové index otvorili nový týždeň silným poklesom. Podľa agentúry Reuters je index S&P 500 na ceste k potvrdeniu medvedieho trhu v dôsledku obáv, že agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom (FED) povedie k recesii ekonomiky.

Príčiny poklesu

Príčinou, prečo trhy otvorili nový týždeň poklesom, je reakcia na nárast inflácie v Amerike. Tá stúpla na 8,6 % a zmarila tak nádeje investorov a analytikov na marcový inflačný vrchol. Predseda Fedu Jerom Powell a americká ministerka financií Janet Yellenová priznali, že podcenili hrozbu inflácie, ktorú považovali za prechodný jav, ktorý sa rýchlo ustáli. Opätovný nárast oproti krátkodobému poklesu v apríli však vyvrátil tvrdenia Yellenovej a Fedu.

Pozornosť investorov sa preto upiera na najbližšie oznámenie Fedu o výške rastu základnej úrokovej sadzby, ktorá bude oznámená najbližšiu stredu. Investori začínajú očakávať, že do septembra nastane zvýšenie úrokových sadzieb celkovo o 175 bázických bodov, pričom v hre je aj tvrdší scenár, a to zvýšenie o 75 bodov 15. júna.

Objavili sa špekulácie, že by Fed mohol na najbližšom zasadnutí zrýchliť zvyšovanie sadzieb možno až na štvrť percenta, čo by podľa mňa nestačilo na to, aby dokázal skutočne výrazne spomaliť infláciu. Znamená to len to, že ekonomiku čakajú neľahké časy,“ tvrdí Chris Campbell, hlavný stratég spoločnosti Kroll v Miami.

Čítaj tiež: Amerika má najvyššiu mieru inflácie od roku 1981!

S&P 500 v medveďom trhu

Graf na dnes: SPX/USD. 1D.
Graf na dnes: SPX/USD. 1D. Zdroj: Tradingview

Medzitým index S&P 500 klesá a v čase písania článku sa obchoduje za 3780 dolárov. Index je už viac ako 20 % pod svojím rekordným uzatváracím maximom z 3. januára a negatívne makroekonomické a geopolitické fundamenty ho posúvajú do teritória medvedieho trhu už druhýkrát od pandémie.

V mínusových číslach sa nachádzajú aj známe akcie spoločností Tesla (TSLA: -4,90 %), Microsoftu (MSFT: -2,84 %), Amazonu (AMZN: -6 %) či Apple (AAPL: -2,36). Nasdaq 100 klesol o 3,77 % a DJI o 2,38 %. Na hodnote stratilo aj zlato, ktoré kleslo o 2,39 %. Bitcoin za 24 hodín stratil 12,8 %, druhá najväčšia kryptomena Ethereum 14,3 %. Naopak, dolár opäť posilnil, tentokrát o 0,8 %.

Čítaj ďalej: Bitcoin opäť klesá, smerujeme k historickej hladine, kde sa rozhodne

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance