Ako pasívne zarábať na akciách 1 000 eur mesačne

Titulky Ako zarábať pasívne na akciách
Ako zarábať pasívne na akciách. Zdroj: shutterstock.com/Pru Studio/Bro Crock
BITmarkets BITmarkets

Investovať do akcií a zarábať na nich je zaujímavá, stredne riziková možnosť pre investorov. Niektorí hľadajú iba rastové akcie, iní čisto akcie s vysokými dividendami. Možnosť je aj kombinovať tieto stratégie. V tomto článku si ukážeme, ako sa dostať na pasívny príjmy 1 000 eur mesačne, ktoré sa dajú získať z dividend vyplácaných za držanie akcií.

Ako si vybrať správne akcie?

Sú 3 možnosti, ako zarábať na akciách a vybrať si správne portfólio:

  1. Dividendové portfólio: Skladá sa z akcií, ktoré majú vysokú odmenu v dividendách za držanie. Zároveň by nemalo obsahovať málo známe, takzvané sh*takcie. Ani akcie, ktoré iba dlhodobo klesajú a ani zisk z dividend nedokáže pokryť stratu. Určite neodporúčame sa zamerať na rizikové, málo známe aktíva.
  2. Rastové portfólio: Pozeráme primárne na výkonnosť firmy a hľadáme prevažne tie najlepšie a najznámejšie akcie na svete, kde pomer rastu a rizika je veľmi výhodný. Medzi ne môžeme zaradiť napríklad Apple, Amazon a Teslu.
  3. Kombinované portfólio: Sledujeme akcie, ktoré stabilné rastú a zároveň ponúkajú zaujímavé dividendy. Podľa našich preferencií napríklad akcie, ktoré ponúkajú 2 % ročný zisk na dividendách a zároveň akcia za posledných 10 rokov vyrástla o viac ako 50 %. Netreba zabúdať si urobiť aj rozbor potenciálnych ziskov v budúcnosti.

Z týchto troch investičných systémov si môžeme sami, podľa vlastných preferencií a očakávania, vybrať najvhodnejší. Základ je mať v portfóliu kvalitné akcie. Od toho sa odvíja všetko. My sa konkrétne v tomto článku pozrieme sa dividendové portfólio, a ako sa dostať na stabilný príjem 1 000 eur mesačne, bez ohľadu na trh a s malým rizikom.

Výber portfólia akcií

Na výber akcií používam web simplywall.st, kde si viem pozrieť tisícky rôznych svetových akcií. Údaje o nich a mieru vyplácania dividend. Ja osobne som si spomedzi 100 najznámejších akcií, takzvaných largercap akcií vybral 20, ktoré majú najväčší pomer dividend a rastu. Napríklad, firma za posledných 10 rokov vyplácala priemerné dividendy 2 % a ročné zhodnotenie bolo 5 %.

Môžeme čisto sa zamerať na 30 akcií, ktoré vyplácajú najlepšie dividendy a z nich si vybrať 20 najlepších. Najlepšie dividendové portfólia majú priemerný ročný zisk okolo 2-5 % z dividend a porovnateľné čísla na základe rastového zhodnotenia.

Na webe Simplywall.st si vyberám akcie

Na webe Simplywall.st si vyberám akcie. Zdroj: simplywall.st

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Začína cesta ku 1 000 eur mesačne

Hneď na začiatok treba povedať, že toto nie je cesta na mesiace či roky. Ale dostať sa na zisk 1 000 eur mesačne pri minimálnom mesačno vklade, ktorý si odložím z výplaty môže trvať aj 10 rokov. Prvé a celkom zaujímavé výsledky uvidíme už po jednom roku. Môžeme to urýchliť tak, že z výplaty si odložíme viac alebo popri práci skúsime podnikať. Záleží na našich osobných preferenciách.

Náš cieľ by malo byť, odložiť si mesačne aspoň 100 eur. Ak si vieme odložiť menej, nič sa nedeje. Lepšie je investovať aj 10 eur, ako nechať peniaze znehodnocovať v hotovosti. Lepšie dividendové portfólia vedia urobiť výnos okolo 4 % iba z dividend a ďalšie 4 % z rastu ceny. Preto, aby sme zarábali 1 000 eur mesačne, pri ročnom zhodnotení 8 % budeme potrebovať 150 000 eur. Môže to znieť ako veľa, ale poďme si ukázať reálny príklad a čaro zloženého úročenia.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Ako si vybudovať stabilný mesačný príjem?

Zo začiatku budeme musieť niekoľko rokov investovať a až potom vyberať. Pred kalkuláciou treba povedať, že mesačný výnos 8 % nie je garantovaný a už vôbec nie stabilný na každý rok. Môže sa stať, že hodnota portfólia jeden rok narastie o 30 % a potom spadne o 20 %. Zároveň sa odporúča sledovať akcie a pravidelne meniť podľa najlepších výsledkov portfólio.

Investičná kalkulačka

Investičná kalkulačka. Zdroj: calculator.net

Ak vyššie uvedené čísla dáme do kalkulačky zistíme, že do 30 rokov by sme mali dosiahnuť požadovaný kapitál 150 000 eur, ktorý nám bude aktívne dosahovať očakávaný výnos 12 000 eur za rok, respektíve 1 000 eur za mesiac. Zdá sa to ako príliš dlhá doba. Ale opäť, nie je cieľ byť milionár, ale prilepšiť si a hlavne odísť na dôchodok s pasívnym príjmom 1 000 eur za mesiac. V našich článkov si môže pozrieť aj ďalšie investičné systémy, ktoré používame. Možno ťa jeden z nich zaujme viac ako investovanie do akcií:

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.