TOP dôvody, prečo Bitcoin dokáže nahradiť súčasný platobný systém – časť 1.

Novinky TOP dôvody, prečo Bitcoin dokáže nahradiť platenie súčasným platobným systémom – časť 1
TOP dôvody, prečo Bitcoin dokáže nahradiť platenie súčasným platobným systémom – časť 1 ,zdroj: www.shutterstock.com/Chormuang
BitmarketsBitmarkets

Či sa to niekomu páči alebo nie, na rozdiel od predpovedí sa Bitcoin stáva akceptovaným prostriedkom na vykonávanie transakcií. Veľké spoločnosti už pomaličky začínajú umožňovať zákazníkom platiť pomocou BTC, a zoznam spoločníkov prijímajúcich túto kryptomenu každým dňom rastie.

Tento trend dokazuje, že Bitcoin nie je „zbytočná virtuálna mena” ako radi tvrdia kritici, ale predstavuje aj niečo zásadnejšie. Potenciál Bitcoinu môže jedného nahradiť súčasné systémy spracovania platieb, ako sú napríklad VISA či MasterCard.

Existuje množstvo výhod, ktoré Bitcoin ponúka nielen spotrebiteľom, ale aj obchodníkom. Kryptomenoví optimisti povedia, že Bitcoin je na správnej ceste nahradiť tradičné platobné systémy a kreditné karty, a masívna adopcia je len otázkou času.

V tomto článku si porovnáme súčasný platobný systém a kreditné karty, ktoré využívame každý deň, s novodobým – bitcoino/kryptomenovým systémom. Poďme teda na to.

Mohlo by ťa zaujímať: Powell hovorí, že FED bude opäť dvíhať úrokovú sadzbu: o koľko?

Ako vlastne fungujú platby kreditnou kartou?

Keď platíte za akýkoľvek tovar kreditnou kartou, peniaze nejdú priamo obchodníkovi. Celý tento proces zahŕňa držiteľa karty, centralizovanú banku, sieť kreditných kariet, banku obchodníka a nakoniec samotného obchodníka, ktorému je platba adresovaná.

Príklad:

Predstavte si, že ako majiteľ karty zaplatíte za nákup kartou VISA v obchode FRESH. Svojou platbou v podstate oprávňujete obchodníka, aby doslova „vytiahol” peniaze z vášho účtu. Táto platba však musí prejsť cez niekoľkých sprostredkovateľov, kým ju obchod dostane.

Po prvé, VISA odošle žiadosť o platbu vašej banke. Následne vaša banka musí schváliť žiadosť od VISA o prevod peňazí z vášho účtu do banky obchodu. Posledným krokom je, že banka, ktorú v našom prípade využíva sieť potravín FRESH, akceptuje platbu a peniaze sú zapísané na účte.

Z tejto ilustrácie je teda možné uvidieť, že VISA je len akýmsi tretím účastníkom v celej platobnej sieti. Spoločnosť totižto iba výrazne uľahčuje interakciu medzi rôznymi stranami v súčasnom ekosystéme. Toto je jeden zo zásadných faktov, ktorý mnohým uniká, keď sa rozprávame o porovnávaní BTC s kreditnými kartami.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Aký štýl platieb ponúka Bitcoin?

A ako to vyzerá s „otcom kryptomien”? Ak chcete platiť v bitcoinoch, platiteľ A prevedie mince z peňaženky na adresu príjemcu B podpísaním transakcie svojím tzv. „súkromným kľúčom”. Táto platba je automaticky zaznamenaná na bitcoinovom blockchaine, ktorý je podobný účtovnej knihe používanej na zaznamenávanie transakcií. Hlavný rozdiel je však v tom, že táto účtovná kniha je verejná a položky nemožno upravovať ani vymazať.

V porovnaní s kreditnou kartou Bitcoin „odovzdá” platbu priamo príjemcovi. Do spracovania transakcie nie sú zapojené žiadne tretie strany, preto je Bitcoin vo svojom tzv. „white paperi” opísaný ako „peer-to-peer elektronický hotovostný systém”.

Ak použijeme tento koncept na predchádzajúci príklad, môžete vidieť, ako sa platby v BTC líšia.

Ak chcete zaplatiť napríklad obchodu FRESH pomocou BTC, všetko, čo potrebujete, je peňaženka obsahujúca Bitcoin a verejnú adresu na blockchaine, ktorá je dostupná pre všetkých. Potom by ste previedli konkrétne množstvo BTC na adresu danej prevádzky a transakciu autorizovali digitálnym podpisom vygenerovaným z vášho súkromného kľúča.

V našom prípade predajca FRESH okamžite dostane peniaze do svojej peňaženky po potvrdení platby ťažiarmi bez toho, aby musel čakať na procesy autorizácie, výmeny a zúčtovania používané pri kreditných kartách. Tento proces je však dnes už tak zjednodušený, že sa zdá, že peniaze prechádzajú priamo od klienta k príjemcovi.

Čítaj ďalej: CEO burzy Binance: „Zabavili sme až 5,8 milióna dolárov z podvodov pri projekte Axie Infinity”

Prečo by mal Bitcoin nahradiť súčasný platobný systém?

Prvým faktorom je rýchlosť.

Pri porovnávaní Bitcoinu s kreditnými kartami kritici často zdôrazňujú rozdiely v rýchlosti spracovania oboch systémov. Napríklad VISA v súčasnosti spracuje okolo 24 000 transakcií za sekundu, v porovnaní s piatimi až siedmimi v prípade Bitcoinu.

Takéto porovnania však vynechávajú mnohé zásadné detaily. Použitím vašej kreditnej karty sa peniaze hneď automaticky nevložia na účet obchodníka. Namiesto toho spoločnostiam vydávajúcim kreditné karty trvá autorizácia a zúčtovanie platby niekoľko dní.

Bitcoin je navrhnutý ako kvázi samostatná banka a platobná sieť. Ak platíte bitcoinmi, musíte presunúť mince z jednej adresy na blockchaine na druhú. Tento proces sa dokončí za maximálne 10 minút a poskytuje konečnú transakciu.

Technológia ale napreduje a pripomeňme si, že Bitcoin je s nami len od roku 2008, a to sa doň ešte „neobuli” tí najlepší developeri. Riešenia ako je napríklad tzv. 2. vrstva Lightning Network, môžu škálovať bitcoiny na také rýchlosti, že by dokázali konkurovať či predbehnúť aj tie najrýchlejšie platobné systémy. Lightning Network „odbúrava” transakcie z hlavného reťazca, čím sa skracuje čas potvrdzovania transakcií a zvyšuje sa priepustnosť siete. Hoci akceptácia Lightning Networku je stále vo fáze prijatia, v budúcnosti by vylepšenie mohlo narušiť monopol globálneho platobného systému.

Dôvod číslo 2 je bezpečnosť

Nevýhodou spoliehania sa na viacero centralizovaných strán, ako to funguje v súčasnosti, je, že sa zvyšuje riziko kybernetického útoku. Treba si uvedomiť, že len čo zadáte podrobnosti o svojej kreditnej karte, napríklad na stránke elektronického obchodu, oprávňujete ju odpočítať peňazie z vášho účtu. To nie je problém, ak je podnik dôveryhodný, ale čo sa stane, keď tieto informácie ukradne akýkoľvek hacker?

Mnohé firmy sa už nejedenkrát stali obeťami cielených útokov, ktorých zámerom bolo ukradnúť informácie o kreditných kartách zákazníkov. Tieto krádeže často vystavujú zákazníkov riziku, pretože hackeri môžu použiť ukradnuté údaje o karte na dokončenie neoprávnených nákupov.

Bezpečnostné riziká údajov o kreditných kartách sa vzťahujú aj na fyzické nákupy. Rôzne spamy či scamy „kreditiek” sú známe tým, že kradnú informácie o kreditných kartách zo zariadení priamo na mieste predaja či dokonca v bankomatoch. Pomocou týchto informácií môžu vyprázdniť účty nič netušiacich ľudí.

Pri Bitcoine okrem sumy a adresy príjemcu sa nevyžaduje žiadna ďalšia informácia na spracovanie platby. Transakciu je potrebné iba autorizovať súkromným kľúčom.

Potenciálny hacker by musel kompromitovať vaše zariadenie alebo použiť príliš sofistikované techniky sociálneho inžinierstva, ako je napríklad phishing, aby bol schopný ukradnúť kľúče a iniciovať bitcoinovú platbu. Týmto problémom sa však dá ľahko vyhnúť, ak si človek bezpečne uloží kľúče alebo použije multisig peňaženku.

Ďalšie 3 dôvody a záver si môžete prečítať v druhej časti článku.

Čítaj ďalej: TOP dôvody, prečo Bitcoin dokáže nahradiť súčasný platobný systém – čast 2.

txbKvakomat mobil