paypal visa mastercard končia v Rusku
paypal visa mastercard končia v Rusku. Zdroj: Shutterstock.com/OlegDoroshin

Spracovanie platieb sa pravdepodobne výrazne sťaží, keďže Paypal, Mastercard a Visa uviedli, že v reakcii na ruský útok na Ukrajinu zastavia ruské operácie. Traja platobní giganti sa pridali k rastúcemu zoznamu globálnych subjektov, ktoré v dôsledku ruských krokov odmietli s krajinou ďalej obchodovať.

Kroky, ktoré boli reakciou na žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, zasadili ruskému finančnému sektoru ďalší úder. Očakáva sa, že ešte viac izolujú ekonomiku zasiahnutú sankciami.

Paypal, Visa a Mastercard reagujú

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Visa Inc. Al Kelly v tlačovej správe uviedol, že spoločnosť sa cítila motivovaná konať v reakcii na neoprávnenú inváziu Ruska na Ukrajinu.

„Rozhodli sme sa pozastaviť naše sieťové služby v Rusku,“ uviedla spoločnosť Mastercard vo vyhlásení. Dodala, že rozhodnutie nasleduje po predchádzajúcej akcii spoločnosti odpojiť rôzne finančné inštitúcie od platobnej siete Mastercard, ako to nariadili globálne regulačné orgány.

Prezident a generálny riaditeľ Paypal Dan Schulman vo vyhlásení uviedol, že spoločnosť zastavuje operácie v Rusku vzhľadom na jej „násilnú vojenskú intervenciu na Ukrajine“.

Kritickým prvkom reakcie Západu na inváziu bolo uvalenie ekonomického tlaku na Moskvu prostredníctvom jej izolácie od medzinárodného bankového systému.

Koncom minulého mesiaca sa USA a ich spojenci dohodli na vyradení určitých ruských bánk zo siete SWIFT. Ide o systém používaný finančnými inštitúciami na celom svete na odosielanie a prijímanie žiadostí o prevod peňazí.

Spoločnosť Mastercard uviedla, že už nebude podporovať karty vydané ruskými bankami. Akákoľvek karta vydaná mimo krajiny bude v ruských obchodoch a bankomatoch nefunkčná.

Podľa zástupcu Paypalu bude spoločnosť pokračovať v uľahčovaní výberov „na určitý čas“, aby sa zabezpečilo, že zostatky na účte budú rozdelené v súlade s platnými zákonmi a predpismi.

Burza Binance je najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať aktuálne alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

Prečítaj si tiež – Prejde Rusko na platby s kryptomenami, ak bude zavedená blokáda siete SWIFT?

Blokovanie ruských účtov

Napriek požiadavkám ukrajinských predstaviteľov a zákonodarcov, spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami odolali výzvam na svojvoľné obmedzenie všetkých ruských obyvateľov.

Jesse Powell, generálny riaditeľ kryptoburzy Kraken, uviedol, že spoločnosť takejto žiadosti vyhovie, ak to bude vyžadovať zákon.

Ukrajina požiadala, aby Binance, Bybit, Coinbase, Huobi, KuCoin, Gate.io, Whitebit a Kuna so sídlom na Ukrajine obmedzili všetky ruské kryptomenové účty.

Dodatočné financovanie

Americký prezident Joe Biden ocenil rozhodnutie spoločností pozastaviť ruské operácie počas telefonického rozhovoru so Zelenským.

Podľa predstaviteľa Bieleho domu Biden uviedol, že jeho administratíva tlačí na Ukrajinu, aby získala bezpečnostnú, humanitárnu a ekonomickú pomoc, a spolupracuje s Kongresom na získaní dodatočnej finančnej podpory.

Mastercard a Visa už oznámili, že dodržiavajú americké a medzinárodné sankcie uvalené na Rusko po invázii z 24. februára.

Mohlo by ťa zaujímať – ECB sa pripravuje obmedziť prístup k „ruským“ kryptomenám na území EÚ!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance