Je ťažba BTC centralizovaná?
Je ťažba BTC centralizovaná? Zdroj: Shutterstock, Alexander Supertramp

Zakladateľ ekosystému Cardano Charles Hoskinson je v poslednom období skloňovaný s viacerými zaujímavými témami zo sveta kryptomien. V jeho najnovších cieľoch figuruje aj problém centralizácie ťažby BTC. Čo si o tom myslí?

Centralizácia ťažby BTC

Šéf blockchainu Cardano Charles Hoskinson poukazuje na problém centralizácie ťažby najväčšej kryptomeny. V jeho najnovšom príspevku na Twitteri dokonca došlo k výmene názorov medzi ním a generálnym riaditeľom spoločnosti Blockstream Adamom Backom. Hlavnou témou bola centralizácia popredných mechanizmov distribuovaného konsenzu vo svete kryptomien.

Mohlo by ťa zaujímať: „LUNA môže zaznamenať veľký rastúci pohyb“ – tvrdí špičkový analytik

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Podľa Backa je konsenzus Proof-of-stake plutokratický. Čo to znamená? V podstate sa všetky rozhodnutia prijímajú na základe počtu žetónov, ktoré vlastnia zainteresované strany. Pravidlá, chod a aktualizácie blockchainu tak určujú predovšetkým tí najbohatší. Takýmto spôsobom sa vytvárajú rôzne oligopolné kryptomenové systémy. Back však patrí k veľkým fanúšikom BTC a práve preto nie je vôbec prekvapivá jeho kritika PoS. Už v roku 2020 sa vyjadril, že tento konsenzus kopíruje najhoršie aspekty vládou kontrolovaných fiat peňazí.

No a čo na to Hoskinson? Ten si vzal za cieľ centralizáciu ťažby BTC. Zverejnil graf, ktorý poukazuje na skutočnosť, že celú sieť kontroluje iba časť vyvolených ťažobných spoločností.

Centralizácia ťažby BTC
Centralizácia ťažby BTC. Zdroj: btc.com

Podľa šéfa blockchainu Cardano sa z ťažby stal multimiliardový biznis, ktorý zlikvidoval individuálnych ťažiarov. A toto má byť hlavným dôvodom, prečo je Bitcoin kritizovaný z viacerých strán. Nezdravá miera centralizácie ho odklonila od toho, čím má v skutočnosti byť. Fanúšikovia a bitcoinoví maximalisti však argumentujú tým, že ťažba nemá mať taký široký záber distribúcie.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre