TOP dôvody, prečo Bitcoin dokáže nahradiť platenie súčasným platobným systémom – čast 2
,zdroj: www.shutterstock.com/Dkoi

V prvej časti tohto článku sme vám priniesli súhrn toho, ako by Bitcoin, otec všetkých kryptomien, mohol dokázať nahradiť súčasný platobný systém.

V tomto článku si dopovieme výhody a ukončíme úvahu záverom, ktorý nás môže potenciálne zastihnúť vo svete, ktorý je momentálne vo fáze nielen finančných, ale aj geopolitických či ekologických zmien.

Mohlo by ťa zaujímať: TOP dôvody, prečo Bitcoin dokáže nahradiť súčasný platobný systém – časť 1.

Nižšie transakčné poplatky

Poskytovatelia kreditných kariet účtujú poplatky za spracovanie platieb, ktoré môžu dosahovať až 5 % z pôvodného nákupu, a to sa ešte nerozprávame o takých spoločnostiach ako je napríklad Western Union. Tí si dokážu učtovať aj 10 percent za prevod, najmä ak ide o prevody medzi rôznymi jurisdikciami. Áno, prevody cez bitcoinovú sieť tiež nemusia byť lacné, a už vôbec nie cez Ethereum. Našťastie sú k dispozícii riešenia, ako je Lightning Network. Priemerný poplatok za spracovanie transakcie na Lightning Network je jeden satoshi, čo zodpovedá 0,00000001 BTC = 0,0004 USD. Takéto nízke poplatky môžu riadne „zatriasť” so súčasným globálnym finančným systémom.

Nízke transakčné poplatky sú prospešné ako pre podniky, tak aj pre kupujúcich. Majitelia firiem by nemali poplatky zasahujúce do ich ziskových marží, zatiaľ čo zákazníci by mohli platiť za produkty bez toho, aby znášali dodatočné náklady. Ak toto bude reprezentovať výhodné riešenie pre obe strany a ľudia to začnú využívať, potom sa skutočná hodnota Bitcoinu ocitne na úplne inej úrovni.

Viac súkromia a anonymity

Transakcie BTC sú samy osebe na 99 % anonymné. Technológia blockchain zaznamenáva iba verejné adresy strán a vymenenú sumu. Takmer nikto nemôže vedieť, kto naozaj ste alebo za čo ste zaplatili vyhľadaním transakcie na blockchaine. 99 % preto, pretože s najvyššou pravdepodobnosťou existujú tajné štruktúry, ktoré, ak sa veľmi posnažia, k tomu prístup mať budú, ako to bolo napríklad so zakladateľom Silk Road, Rossom Ulbrichtom.

Ale späť k téme. Mnoho ľudí spája anonymné transakcie Bitcoinu s extrémistami, teroristami alebo inými zločincami, ktorí sa vyhýbajú centralizovaným bankám. Títo ľudia tak či tak budú vo väčšine prípadov využívať „cash“. Avšak ide aj o bežných ľudí, ktorí kupujú normálny tovar a nemusia chcieť, aby ich identita bola s niekym zdieľaná.

Hoci človek nevykonáva transakcie, ktoré je potrebné zachovať v súkromí, nákup tovaru online má jeden problém. Nie je tajomstvom, že spoločnosti vydávajúce kreditné karty predávajú používateľské údaje inzerentom a podporujú kampane s reklamami, ktoré vybehnú človeku na prehliadači na osobnom počítači. Určite sa vám stalo, že ste si niečo kúpili alebo hoci len prezerali, neskôr vás podobné produkty „bombardovali“ na rôznych stránkach. Jednoducho zakaždým, keď platíte kreditnou kartou „online“, niekto niekde používa tieto údaje na to, aby na vás zacielil reklamy. Ak vás tieto reklamy prestali baviť, existuje alternatívny prehliadač Brave, ktorý je aj „crypto-friendly“.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Bitcoin nemá rád papierovanie a byrokraciu

V každej centralizovanej banke, ktorú navštívite, si človek musí pred vydaním karty absolvovať zdĺhavý proces registrácie. Predsa len papierovanie, dlhé rady, byrokracia, cesta do pobočky a pod. nie sú činnosti, ktoré ľudia vyhľadávajú.

S Bitcoinom to je o čosi jednoduchšie. Stačí si založiť peňaženku a automaticky si vygenerovať kľúče, aby ste mohli začať prijímať či odosielať platby. Dnes už existuje veľa bezplatných kryptomenových peňaženiek, ktoré môže človek použiť, či už ako mobilné aplikácie, rôzne softvéry a pod. Proces „registrácie“ je dosť jednoduchý na to, aby ho zvládli aj tí, ktorí nie sú navyknutí pracovať s novodobou technológiou.

Áno, výhody BTC sa nemusia zdať zrejmé, najmä keď človek žije v krajine s rozvinutou ekonomikou. ALE treba sa pozrieť napríklad na rozvojové krajiny. Tam sú tieto veci ako napríklad vytvorenie bankového účtu alebo získanie kreditnej karty pre väčšinu takmer nemožné. Títo ľudia si preto peer-to-peer určite pochvália, keďže im stačí akýkoľvek „smartfón“ a pripojenie k internetu.

Záver

Hoci je Bitcoin terčom kritiky „mainstreamových“ médií, jeho hodnotu, technológiu a perspektívy nemožno poprieť. Pre podniky znamená prijímanie platieb v BTC skrátenie čakacích lehôt na transakcie, zníženie podvodov so spätnou úhradou a platenie nižších poplatkov za spracovanie. Pre kupujúcich Bitcoin ponúka bezpečný, anonymný, rýchlejší a jednoduchší spôsob platby za tovary či služby.

S vylepšeniami ako je Lightning Network bude pravdepodobne akceptácia bitcoinových platieb len rásť. Časom by Bitcoin mohol urobiť spotrebiteľom aj obchodníkom „láskavosť“ a čiastočne sa stať konkurenciou súčasného platobného systému.

A čo si o budúcnosti Bitcoinu myslíte vy?

Čítaj ďalej: Rusko je krok od legalizácie kryptomien – Federálna daňová služba navrhla povoliť spoločnostiam platby v kryptomenách!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre