Top 10 kryptomien podľa GitHub a Darpal ratingu.
Top 10 kryptomien podľa GitHub a Darpal ratingu. Zdroj: shutterstock.com/GilC

Existuje veľké množstvo rebríčkov, ktoré hodnotia jednotlivé kryptomeny z hľadiska trhovej kapitalizácie, technológie, uplatnenia či popularity medzi používateľmi. Nedávno sa objavilo nové hodnotenie, ktoré má na svedomí webová platforma CryptoMiso.

Tá postavila svoje hodnotenie na základe počtu príspevkov, tzv. „commits“, ktoré jednotlivé projekty dosiahli na GitHube v kombinácii s Darpal ratingom. Touto metódou de facto meria úroveň aktivity vývojárov pre konkrétne digitálne meny.

Rebríček nižšie zohľadňuje poradie kryptomien určené vyššie spomínanou metódou za posledných šesť mesiacov.

1. Komodo (KMD): 3,314 commits

Trhová kapitalizácia: 408 miliónov USD; 24-hodinový objem: 3, 31 milióna USD

Táto decentralizovaná kryptomena, ktorá využíva algoritmus Delayed Proof of Work (dPoW) vznikla forkom Zcash-u. Medzi jej kľúčové vlastnosti patri poskytovanie komplexného end-to-end blockchain riešenia, decentralizované financovanie a ochrana osobných údajov, ktorú zabezpečuje pomoc metódy Zero-Knowledge Proof. Viac o tejto digitálnej mene ako aj spôsob ako si ňou generovať pasívny príjem si môžete prečítať v našom článku: Kryptomeny, ktoré generujú pasívny príjem – Komodo

2. Lisk (LSK): 2,640 commits

Trhová kapitalizácia: 1,47 miliardy USD; 24-hodinový objem: 47 miliónov USD

Lisk, ktorý vznikol z forku kryptomeny Crypti je open source blockchain platforma, ktorá umožňuje vytvárať DApps (decentralizované aplikácie) v programovacom jazyku JavaScript.  Funguje na algoritme Delegated Proof-of-Stake (DPoS), kde chod siete zabezpečuje 101 masternodov, ktoré sú volené užívateľmi siete.

3. EOS (EOS): 2,543 commits

Trhová kapitalizácia: 15,4 miliardy USD; 24-hodinový objem: 2,34 miliardy USD

EOS je systém založený na technológii blockchain, ktorý rovnako ako Lisk poskytuje platformu na budovanie rozsiahlych komerčných DApps. Na zabezpečenie škálovateľnosti používa protokoly asynchrónnej komunikácie a paralelného spracovania. Hlavným cieľom tvorcov bolo dosiahnuť vysoký počet transakcií, ktoré by boli spracovávané takmer okamžite. V súčasnosti ich táto mena dokáže spracovať až 50 000 za sekundu. Podobne ako vyššie zmienený Lisk, aj EOS funguje na princípe algoritmu Delegated Proof-of-Stake.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

4. Nuls (NULS): 2,305 commits

Trhová kapitalizácia: 151 miliónov USD; 24-hodinový objem: 16,5 milióna USD

Nuls je blockchain platforma, ktorá sa pýši vysoko prispôsobivou modulárnou blokovou infraštruktúrou. Cieľom developerov tejto kryptomeny je prelomiť technické prekážky blockchainu, znížiť náklady na vývoj a podporiť používanie tejto technológie v komerčnej oblasti.

5. TRON (TRX): 2,305 commits

Kapitalizácia na trhu: 5,95 miliardy USD; 24-hodinový objem: 531 milióna USD

Tron je decentralizovaný peer-to-peer  protokol, ktorého cieľom je vybudovanie platformy slúžiacej na distribúciu obsahu v rámci odvetvia digitálnej zábavy. Zároveň je jedným z predstaviteľov ekosystému WEB 4.0 . Svoj cieľ chce dosiahnuť predovšetkým pomocou odmeňovania tvorcov za vytváranie obsahu na internete.

6. 0x (ZRX): 2,102 commits

Trhová kapitalizácia: 656 miliónov USD; 24-hodinový objem: 11 miliónov USD

0x  je protokol, ktorý uľahčuje obchodovanie ERC20 tokenov na blockchaine Etherea. Je vytvorený tak, aby slúžil ako základný stavebný prvok, pre decentralizované aplikácie, ktoré fungujú ako burzy. Hlavným cieľom tvorcov je dosiahnuť výrazné zníženie transakčných poplatkov súvisiacich s obchodovaním na decentralizovaných burzách.

7. RChain (RHOC): 1,531 commits

Trhová kapitalizácia: 650 miliónov USD; 24-hodinový objem: 0,9 milióna USD

Hlavným atribútom na ktorý sa kryptomena Rchain zameriava je škálovateľnosť. Aj vďaka tomu je aktuálne možné v jej sieti vykonať až 40 000 transakcií za sekundu. Jej základy stoja na klasickom algoritme  Proof-of-stake, pričom pre tvorbu smart kontraktov využíva programovací jazyk Rholang.

Mohlo by vás zaujímať: Najziskovejšie kryptomeny roku 2018

8. Nebulas (NAS): 1,423 commits

Trhová kapitalizácia: 360 miliónov USD; 24-hodinový objem: 41 miliónov USD

V prípade tejto digitálnej meny sa jedná o decentralizovaný vyhľadávací nástroj pre blockchainy. Cieľom projektu je umožniť používateľom ochrániť svoje osobné údaje a tým pádom zabrániť veľkým internetovým spoločnostiam profitovať zo súkromných dát návštevníkov.

9. Republic Protocol (REN): 1,402 commits

Trhová kapitalizácia: 41,2 milióna USD; 24-hodinový objem: 3 milióny USD

Republic Protocol je open-source decentralizovaná dark pool obchodná platforma. Keďže zaznamenáva iba základný aspekt obchodu bez prešetrovania konkrétnych detailov, umožňuje takmer dokonalé súkromné veľkoobjemové transakcie.

10. Olympus Labs (MOT): 1,341 commits

Trhová kapitalizácia: 23,4 milióna USD; 24-hodinový objem: 1,8 milióna USD

Olympus Labs je ambiciózny projekt, ktorého cieľom je vytvoriť robustný decentralizovaný finančný ekosystém založený na blockchaine. Platforma spája decentralizované burzy (DEX) použitím viacerých typov smart kontraktov. Natívnym tokenom je MOT, ktorý slúži na zaplatenie transakčných poplatkov v sieti.

Záver

Ak je pre vás základným kritériom pre investovanie do kryptomeny aktivita komunity na GitHube, vyššie uvedený rebríček by vás mohol naviesť tým správnym smerom. Samozrejmosťou by však ako pri každej investícii malo byť dôkladné oboznámenie sa s projektom, k čomu vám môže pomôcť Whitepaper danej kryptomeny.  Ak neviete, na čo sa v ňom zamerať, pomôže vám náš článok: Ako analyzovať whitepaper – základ pre vašu investíciu do kryptomien.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.