Všetci si určite želáme to, aby sme do Bitcoinu investovali už v roku 2011. Čas však vrátiť nemôžeme a tak sa treba zamerať na súčasnosť. Mnohí z vás si možno myslia, že v dnešnej dobe sa už neoplatí investovať do kryptomien pretože “táto loď už odplávala.” Opak je pravdou. Pochopiteľne sa do kryptomien oplatí investovať aj v dnešných dňoch.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Neskutočný rok 2017

Pravdepodobne sa veľká väčšina z našich čitateľov začala o kryptomeny zaujímať v roku 2017. Niet sa čomu diviť, veď kryptomeny na čele s Bitcoinom zaznamenali obrovský cenový rast. Rovnako sa dostali takmer do všetkých celosvetových médií a tak sa kryptomenám dostala naozaj veľká pozornosť.

Veľa z vás si tak možno myslí, že to najlepšie už kryptomeny priniesli a že tak mohutný rast už nenastane. Práve preto veľa ľudí v dnešných dňoch určite nemá v pláne investovať do kryptomien. Čo ak by ste sa ale dozvedeli, že možno práve teraz je ešte stále ideálny čas investovať?

Cyklus trhu nepustí

Málokto asi čaká, že v najbližších dňoch, možno týždňoch príde taký závratný rast ako sa udial v decembri. Dôvodov, prečo je to tak, je hneď niekoľko. Média úplne prestali hovoriť o kryptomenách. Takisto nás veľmi silno zasiahol medvedí trh, ktorý pretrváva takmer od začiatku roku. Ceny kryptomien sa tak vrátili na hodnotu zhruba z novembra 2017 (teda pred decembrovým hypom).

Vpravo si môžete pozrieť veľmi podstatný obrázok, ak sa rozprávame o nálade okolo kryptomien. Dôvod na to je jednoduchý. Bitcoin a takmer všetky kryptomeny tento cyklus trhu nasledovali takmer do bodky presne. Silný optimizmus (optimism), ktorý začal v novembri vytvoril skvelý základ pre dôveru a vzrušenie (belief a thrill), ktoré nastali začiatkom decembra. Následná eufória (euphoria) vrcholila okolo Vianoc a Nového roku.

Od toho momentu sme prakticky stále v klesajúcom trende (downtrend). Od januára až do dnešných dní si trh prešiel z psychologického hľadiska nezáujmom (complacency), strachom (anxiety), odmietaním (denial), panikou (panic), ale aj hnevom (anger).

Všetky tieto emócie mohli byť vyvolané rôznymi typmi negatívnych správ. Od toho, že Čína chce zakázať kryptomeny, cez veľrybu z Mt.Gox, ktorá stále predáva BTC, až po stále sa rozširujúce podvody v kryptosvete. Kryptomeny teda dostávali jednu ranu za druhou. Avšak ak sa na to človek pozrie s odstupom a rozumom, chápe, že čo ide hore, musí ísť aj dole. Nikto predsa nemohol neustále očakávať iba rast ceny.

Nekupujte Bitcoin bez prečítania tohoto článku! Zbytočne prídete o peniaze

Investujte teraz (ale s rozumom)

Pri investovaní treba mať na pamäti jeden z najznámejších citátov od Warrena Buffetta:

„Buďte chamtiví, keď sú ostatní opatrní a buďte opatrní, keď sú ostatní chamtiví.“

Ak sa nad týmto citátom zamyslíte a pochopíte jeho veľmi jednoduchú myšlienku, musí vám byť hneď jasné, kedy je ten najlepší čas investovať do kryptomien – teraz. Väčšina investorov totižto teraz vyčkáva a má strach z toho, že nevedia čo môže prísť. Práve preto je jedinečná príležitosť byť chamtivý a dokúpiť vašich favoritov medzi kryptomenami.

Dôvod na nákup je pritom veľmi jednoduchý. Akonáhle sa strach z toho čo môže prísť vyparí, ľudia budú chcieť opäť investovať. Paradoxne strach z investovania vystrieda strach z premeškania príležitosti (FOMO- fear of missing out). Preto je kľúčom k úspechu (nielen) na kryptotrhu vedieť svoje investície správne načasovať. To však nejde bez porozumenia trhu a trhového cyklu.

Všetky trhy sa totižto pohybujú v rôznych časových cykloch a po istom čase sa opakujú. Akcie, dlhopisy, ale aj všetky ostatné typy aktív si prechádzajú tými istými výkyvmi ako kryptotrh. Jediným rozdielom je, že kvôli tomu, že kryptotrh má veľmi malú celkovú kapitalizáciu, sa všetky tieto výkyvy dejú v oveľa vyšších percentách a o dosť častejšie (cyklus je rýchlejší).

Ak sa pozrieme iba na Bitcoin v roku 2017 tak zistíme, že za jeden rok stihol uzavrieť až 3 cykly (z 800 dolárov na 2500 dolárov v máji, neskôr z 2000 dolárov na 4500 v auguste, a následne z 3000 dolárov na 8000 dolárov na konci septembra).

Jediný rozdiel je teda ten, že čo tradičným trhom trvá niekedy 10 až 15 rokov, to zvládnu kryptomeny za niekoľko mesiacov (čo sa dá vnímať aj pozitívne, aj negatívne). Ak sa pozriete napríklad na dot com bublinu z dlhodobého hľadiska, tak si všimnete, že má veľmi podobný trhový cyklus ako ten, ktorý je zobrazený na obrázku vyššie.

Ako zarobiť na kryptomenách? Tejto téme sme sa podrobne venovali v našom článku:

Toto je jediný spôsob, ako môže bežný človek zarobiť na kryptomenách

 

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
medium.com