Podvody, ktoré podporujú kryptoburzy – servírujeme na 4 spôsoby

Novinky Podvody, ktoré podporujú kryptoburzy - servírujeme na 4 spôsoby.
Podvody, ktoré podporujú kryptoburzy - servírujeme na 4 spôsoby. Zdroj: shutterstock.com/DaLiu
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podvod je vždy len podvod – obľúbenosť kryptomien vyvoláva vážne obavy medzi regulačnými orgánmi, ktoré sú poverené ochranou investorov. Je to napríklad SEC. Teraz SEC predložila vyhlásenie, že všetky neregistrované kryptoburzy sú nezákonné. Problém je v tom, že ich klienti nie sú nijako chránení. Nižšie sú uvedené štyri z klasických podvodných schém.

Tip redakcie: Zadržané Bitcoiny sa objavujú v dražbách

1. Pump and Dump Baby!

Táto asi najznámejšia schéma je nezákonná bez ohľadu na to, či je altcoin cenným papierom, alebo nie.

Napríklad Telegram ponúka vynikajúcu možnosť organizovať tento klasický podvod. Myšlienka je jednoduchá, nalákať veľkú skupinu ľudí, aby si kúpili altcoin v dobe, keď je cena umelo navýšená. Nič netušiaci investori začnú nakupovať, zatiaľ čo podvodníci predávajú svoje nedávno zakúpené altcoiny. Avšak altcoin sa vráti k pôvodnej hodnote, pretože neexistoval žiadny skutočný dôvod na jeho vzostup.

Problém je v tom, že poškodení investori prakticky nemajú šancu na odškodnenie.

Ako sú v tom zainteresované burzy? Nemôžeme povedať, že burzy vedome podporujú túto schému, ale regulované burzy majú mechanizmy na ochranu investorov pred umelým navyšovaním ceny.

2. Front Running vždy vyhrá!

Existuje ďalšia, tichšia podvodná schéma nazývaná Front Running. V tomto systéme nájdu podvodníci spôsob, ako sa pozrieť na príkazy umiestnené na burze predtým, ako sa uskutočnia transakcie. Keď vidia, že príde veľký príkaz, ktorý by mohol zvýšiť cenu konkrétneho altcoinu, “prední bežci” zadávajú objednávku pred pôvodnou objednávkou. Po dokončení, alebo v procese dokončenia skutočného pokynu investora predávajú, aby využili zvýšenie cien.

Vzhľadom na jej povahu sa schéma uskutočňuje prostredníctvom samotných búrz. Seriózne burzy nemajú záujem podvádzať a preto robia opatrenia na ochranu, ako napríklad Kraken v auguste 2017.

3. Insider Trading – Vlk v ovčom rúchu

Ďalší klasický podvod je systém obchodovania s dôvernými informáciami. Napríklad zamestnanci burzy nakúpia altcoin ešte pred oficiálnym zverejnením jeho zalistovania. Stalo sa to napríklad u Coinbase s Bitcoin Cash. Zamestnanci Coinbase kúpili Bitcoin Cash pred verejným oznámením, že ho Coinbase akceptuje.

Je to jednoznačne obchodovanie s dôvernými informáciami, ktoré je podvodom. Je zrejmé, že na burzách k tomu dochádza. Otázkou je to, v akom rozsahu sa to deje.

4. Falošné pády – Fake Flash Crashes

Burzy často ponúkajú investorom maržové účty. Investori si môžu požičať kúpnu silu od burzy. Je to skvelé, keď ceny týchto mincí idú hore, ale zlé, ak padnú. Ak hodnota maržového účtu klesne o určitú sumu, burza vyzve na dodatočné vyrovnanie a mince sa predávajú prostredníctvom burzy, aby splatili maržu.

Môže sa stať, že pri prudkom poklese ceny dostanú všetky účty výzvu na dodatočné vyrovnanie a ich mince sa okamžite predávajú. Trhová cena sa potom rýchlo vráti späť, ale investori medzitým prišli o svoje mince.

Problém je v tom, že volatilita kryptotrhu by mohla ľahko zamaskovať takúto manipuláciu samotnou burzou. Prípady, ako napríklad flash crash na Bitfinexe z minulého decembra, vyvolávajú  podozrenia, že burza mohla byť to toho zapletená.

Môže vás zaujímať  [NEPOTVRDENÉ] Poľskí vyšetrovatelia zabavili $400 miliónov – Bitfinex zapletený v podvode?

Budúcnosť je regulácia?

Na regulovaných trhoch, ktoré prevádzkujú makléri, je známa totožnosť každého investora (KYC) a činnosť každého investora je dôkladne sledovaná. Cieľom regulácie je chrániť nič netušiacich investorov.  Zlé subjekty sú odstránené a stíhané v rozsahu zákona.

Vzhľadom na to, že iné obchody nie sú regulované, podporujú podvody tým, že nechajú akéhokoľvek investora správať sa akýmkoľvek spôsobom. A nie je jasné, ako  zamestnanci burzy pracujú.

Teraz sa SEC postavila  proti neregulovaným  zmenárňam. Čoskoro už nebudú existovať. Takže čo môžu burzy robiť? SEC schválila používanie alternatívnych obchodných trhov (ATS), ktoré môžu obchodovať s alternatívnymi aktívami, ako sú napríklad altcoiny. Prevádzkovatelia musia byť registrovaní ako makléri a zamestnanci, ktorí sa zaoberajú priamo investormi alebo riadia operácie, musia mať licenciu.

Na záver

Vidíme, že regulácie postupne prenikajú do kryptosveta. Z pohľadu naivných investorov, ktorých možno ochránia pred podvodmi, je to možno dobre. Avšak nikdy ich neuchránia od strát, ktoré si spôsobia vlastnými, síce legálnymi, ale zlými investíciami. Na druhej strane stále viac a viac obmedzujú to najdôležitejšie – slobodu kryptosveta.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri. 

Zdroj:
https://hackernoon.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.