Tri dôvody, prečo nepočúvať Buffettove rady o kryptomenách

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O tom, že je Warren Buffett jedným z najúspešnejších investorov na svete, nepochybuje asi nikto. Aktuálne sa však okrem iného zviditeľňuje aj pomerne ostrou kritikou kryptomien.  Aj napriek všetkým jeho nespočetným úspechom, ktoré v oblasti investícií dosiahol, zobrať si k srdcu jeho radu ohľadom kryptomien nemusí byť práve najlepší nápad.

Nižšie vám prinášame tri dôvody, prečo by jeho rady týkajúce sa digitálnych mien mohli byť pre dlhodobý rast vašich financií kontraproduktívne.

Globálne hospodárstvo sa mení

Warren Buffett vždy tvrdil, že neinvestuje do technologických spoločností. Ak sa však pozrieme na globálnu ekonomiku, je jasné, že sú to práve technológie, ktoré reštrukturalizujú doposiaľ zaužívané fungovanie svetovej ekonomiky.

Typy spoločností, na ktorých Buffett zarobil, sú dnes do značnej miery valcované firmami, ktoré využívajú najmodernejšie technológie. Ako príklad stačí uviesť Amazon, ktorému sa podarilo doslova zlikvidovať veľké množstvo celosvetovo renomovaných maloobchodných gigantov. Týmto krokom sa stal de facto maloobchodným monopolom.

Technológia blockchain a digitálne meny majú potenciál rovnakým spôsobom narušiť súčasný stav v bankovom sektore.

Nie je to tak dávno, čo jeden užívateľ uskutočnil transakciu vo výške 99 miliónov dolárov, pričom použil kryptomenu Litecoin. Vďaka tomu ho tento prevod stál len 40 centov a celá operácia trvala len dve minúty. Týmto dvom faktorom budú banky momentálne len ťažko konkurovať. A čo sú pre ich klientov najdôležitejšie kritériá? Odpoveď je asi každému jasná – poplatky a flexibilita (rýchlosť).

Ako sme uviedli vyššie, globálna ekonomika sa mení a to, čo prinieslo bohatstvo ľuďom ako Buffett v minulosti, nemusí fungovať v súčasnosti. Budúcnosť patrí digitálnej ekonomike a tá bude definovať rast bohatstva.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Aj Warren Buffett zmeškal mnoho príležitostí

Tak ako spravil Buffett investičné rozhodnutia, ktoré ho urobili neuveriteľne bohatým, je dôležité si uvedomiť, že rovnako tak aj niektoré zmeškal. A tie ho mohli spraviť ešte bohatším. Predovšetkým ak by využil ranné príležitosti na investovanie do spoločností ako Google, Facebook alebo už spomínaný Amazon.

Takže ak sa budete riadiť jeho radami o neinvestovaní do kryptomien, môže sa vám rovnako stať, že premeškáte príležitosť, ktorá má potenciál zmeniť váš život. Veď len samotný Bitcoin zaznamenal v priebehu roku 2017 nárast z 1000 až na 20 000 dolárov. Žiadna investícia do akcií by vám takýto výnos nepriniesla.

Mohlo by vás zaujímať: Ako analyzovať whitepaper – základ pre vašu investíciu do kryptomien

Buffett má výhodu v objeme peňazí, ktoré investuje

Jeden z  dôvodov, prečo je Buffett taký bohatý je, že investuje v miliardách. Ak máte 10 miliárd dolárov na investovanie, aj jedno percentný nárast bude znamenať slušný zárobok.

To však už neplatí pri investícii v sumách niekoľko tisíc dolárov. Preto sa ako jedna z možností otvára investícia s vyšším rizikom. Je ďaleko vyšší predpoklad, že z 10 000 dolárov v digitálnych menách vytvoríte milión, ako to, že sa vám to podarí napríklad na akciových trhoch.

Záver

Každopádne, tak ako pri každom type investície, aj tu je dôležité venovať svoj čas na oboznámenie sa s projektom (whitepaper), pochopiť jeho ciele a v neposlednom rade vložiť iba toľko peňazí, o koľko môžete prísť. Navždy bude totiž platiť rovnica: čím rizikovejšia je investícia – tým väčší je potenciálny výnos, ale samozrejme aj strata.

Nezmeškajte odhalenie a súťaž! – dnes o 16:00

Zdroj:
cryptorecorder.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.